Stop za srpske NBA rekorde (FOTO)
29. 03. 2020. u 20:45
Sjajni Jokić skinuo sa trona Stojakovića, mečevi karijere Bogdanovića, Bjelice i Marjanovića
Nikola Jokić Foto: Tanjug/AP
NIKOLA JOKIĆ (DENVER)
Dvostruki uzastopni učesnik ol-star meča trenutno je 28. na listi najboljih strelaca sa 20,2 poena po meču, ali 11. po igračkoj efikasnosti (per 25,08) i šesti u MVP trci po ekspertima zvaničnog NBA sajta. Samo odabrani mogu da predvode tim u sve tri najvažnije kategorije: poeni (20,2), skokovi (10,2) i asistencije (6,9). I to tim sa trećim skorom u paklenoj konkurenciji Zapadne konferencije.
Srpski NBA superstar posebno je briljirao na deset utakmica u februaru, kada je ostvario prosečan učinak od 25,5 poena, deset skokova i 7,2 asistencije, uz jedno priznanje za igrača nedelje.
Jokićeva najbolja kreacija u karijeri stigla je nešto ranije. Početkom januara zabeležio je 47 poena u meču protiv Atlante, čime je postao rekorder među srpskim NBA igračima (Predrag Stojaković 42 poena protiv Šarlota 2006). Iz igre je šutirao 64 odsto (16/25), uz osam uhvaćenih lopti i pet asistencija.
Do zaključavanja NBA dvorana čak 12 puta je imao tripl-dabl učinak, po čemu je treći u ligi. Dva više ima slovenački vunderkind u Dalasu Luka Dončić, jedan više "kralj" Lejkersa Lebron Džejms.
BOGDAN BOGDANOVIĆ (SAKRAMENTO)
Zvanje najboljeg strelca Svetskog prvenstva u Kini kao da je psihološki sputalo našeg beka, koji je na prvih pet utakmica u sezoni beležio 9,2 poena, uz katastrofalan procenat šuta od 27,8 odsto. Kada je sebi iz glave izbacio pritisak, do prekida sezone korigovao je učinak na 14,5 poena po meču i 43,3 odsto realizacije šuta iz igre. Najproduktivniji mesec bio je novembar, u kojem je na 12 utakmica podigao brojke na 17,4 poena, 5,3 asistencije i 2,9 skokova. U tom periodu dosegao je lični rekord sa 31 poenom za 36 minuta rapsodije u meču sa Finiksom (šut iz igre 11/14, 78,6 odsto). Pogodio je i rekordnih sedam trojki, što je još jednom ponovio u kasnijem delu sezone.
Do martovskog prekida beležio je na pet utakmica u ovom mesecu prosečno 17 poena, uz procenat šuta od 52,6 odsto! Nažalost, pauza će ohladiti Bogijevu "plamteću" šutersku ruku.

Bogdan Bogdanović Foto: Tanjug/AP
Naš krilni centar u svojoj 32. godini igrao je najbolju sezonu u NBA karijeri. Statistika od 11,9 poena, 6,4 skoka i 2,8 asistencija ni približno ne obuhvata značaj popularnog Belog za igru Kingsa. Treneru Luku Voltonu bilo je potrebno vremena da shvati šta sve može igrač koji, kao i Jokić, nema telo po NBA standardima. Najbolji uvid imao je u januaru, kada je Bjelica na 14 utakmica beležio 13,7 poena, 7,6 skokova i tri asistencije, uz šut iz igre od 50,4 odsto.
Na sredini prvog meseca u godini "eksplodirao" je u meču sa Orlandom, u kojem je za 33 minuta ostvario rekord karijere od 34 poena, uz sedam skokova i dve asistencije. Uzimajući u obzir šut od 81,3 odsto (13/16) i osam trojki iz deset pokušaja, teško je približiti se savršenoj utakmici više od toga.
I u prvoj polovini decembra, u duelu sa Dalasom, bio je skoro savršen - 30 poena (13/18), sedam skokova i četiri asistencije.

Nemanja Bjelica Foto: Tanjug/AP
Ako se gledao samo podatak o igračkoj efikasnosti (per 24,62), 31-godišnji džin iz Boljevca bio bi za nijansu iza najboljeg NBA centra Jokića. Za samo 9,1 minut po meču beleži 6,3 poena i 4,1 skok, uz 55,5 odsto realizacije šuta! Kada mu daju koji minut više, kao što je to učinio u martu (12,3), filmski i košarkaški epizodista isporučiće na šest utakmica prosečan učinak od 10,3 poena i 6,2 skoka.
Zamrzavanje igre možda je najviše pogodilo Bobija, koji je u poslednjem meču Mevsa pre prekida sezone ogromnim šakama dohvatio rekord karijere od 31 poena za 31 minut igre u utakmici sa Denverom, uz 17 skokova (rekord 19 iz 2017) i šut 12/20 u direktnom duelu sa Jokićem.

Marko Gudurić Foto: Tanjug/AP
Gudurićeva minutaža konstantno je opadala, na osam u januaru, pet u februaru i samo četiri u martu. U trenutku prekida sezone, Gudurićev učinak je upravo četiri poena za prosečno 11,3 minuta po meču.
ALEN SMAILAGIĆ (Golden STEJT)
Naš 19-godišnji "ruki" verovatno je očekivao da će odigrati više od 14 utakmica u dosadašnjem delu sezone, imajući u vidu da su "ratnici" zbog povreda ključnih igrača u periodu tranzicije. Momak koji je u NBA stigao putem kojim se ređe ide, preko Koteža i razvojne "Dži" lige, na trenutke je pokazao da Golden Stejt u budućnosti može ozbiljno da računa na njega.
JOKIĆ
MINUTI: 32.3
POENI: 20.2
SKOKOVI: 10.2
ASISTENCIJE 6.9
ŠUT IZ IGRE 52.8%
BOGDANOVIĆ
MINUTI: 28.5
POENI: 14.5
SKOKOVI: 3.2
ASISTENCIJE: 3.2
ŠUT IZ IGRE: 43.3%
BJELICA
MINUTI: 28.5
POENI: 11.9
SKOKOVI: 6.4
ASISTENCIJE: 2.8
ŠUT IZ IGRE: 47.5%
MARJANOVIĆ
MINUTI: 9.1
POENI: 6.3
SKOKOVI: 4.1
ASISTENCIJE: 0.4
ŠUT IZ IGRE: 55.5%
GUDURIĆ
MINUTI: 11.3
POENI: 4.0
SKOKOVI: 1.7
ASISTENCIJE: 1.1
ŠUT IZ IGRE: 39.6%
SMAILAGIĆ
MINUTI: 9.9
POENI: 4.2
SKOKOVI: 1.9
ASISTENCIJE: 0.9
ŠUT IZ IGRE: 50.0%