Ukraden nakit star 3.000 sa arheološkog lokaliteta u Čanju
23. 12. 2019. u 23:07
Barskoj policiji prijavljena je krađa grobnog nakita na, kako se navodi u prijavi, arheološkom lokalitetu u Čanju
Depositphotos
Prema pisanju podgoričkog lista Dan, protiv nepoznatih počinioca podneta je prijava zbog krađe kulturnog dobra Crne Gore, prenosi RTCG.
Iz policije su kazali da lokacija koja se pominje u prijavi još nije proglašena nalazištem, ali da rade na rešavanju tog slučaja.
Kako se navodi, u pitanju je kneževsko groblje iz osmog veka pre nove ere, na kojem su slučajno nađeni bronzani predmeti koji su služili kao grobni prilozi.
Pročitajte još: Srednjovekovni nakit na salašu
Policiji je prijavljeno da su nepoznate osobe od 16. oktobra do 12. decembra 2019. godine nelegalno iskopavale, kako se navodi u prijavi, praistorijsko groblje u mestu Čanj, Kufin čime su oskrnavili praistorijsko nalazište.
Dodaje se i da je nadležnom organu barskog muzeja pokazana lokacija i da je od tada, ušla u proces zaštite i dobijanja saglasnosti za arheološko ispitivanje.