HOĆEMO LI MOĆI DA PUTUJEMO BEZ KOVID-PASOŠA? Ivanuša dao objašenjenje - sa stručnog aspekta "opravdanja nema"
DRŽAVE mogu da donose različite mere pa i one o tzv. vakcinalnoj legitimaciji ili "kovid-pasošima" ali stav Svetske zdravstvene organizacije je jasan i tome protivan, poručuje direktor SZO-a u Srbiji Marijan Ivanuša.
Foto P. Milošević
On za RTS objašnjava da bi svrha "kovid-pasoša" kao jedne od javnozdravstvenih mera bila "da štiti ljude od unosa virusa i bude bazirana na struci, a ne da bude predmet geopolitičkih odluka".
- Stav SZO je jasan, nema uslova za to jer nema dovoljno naučnih dokaza da vakcinacija sprečava asimptomatsku zarazu i prenos virusa sa vakcinisane na nevakcinisanu osobu. Sa stručnog stanovišta, za tako nešto nema opravdanja i razloga - kazao je Ivanuša, upitan za odluku Slovenije da uvede na snagu meru tzv. vakcinalne legitimacije za ulaz u tu državu, vakcinama proizvođača "Fajzer" i "Moderna".
Foto Tanjug
Govoreći o nestišavanju pandemije, Ivanuša navodi da je svestan da je ljudima jako teško jer pandemija dugo traje, ali da je ključno striktno poštovanje svih protivepidemioloških mera.
- Vakcina s jedne strane donosi nadu, ali se ljudi vrlo lako opuste. Vidimo svetlo na kraju tunela ali moramo obratiti pažnju i nadalje na higijenu ruku, maske, distancu od drugih ljudi, pranje ruku itd. - upozorava on.
Foto: EPA
Kineski proizvođač Sinofarm je dostavio SZO-u neophodnu dokumentaciju za vakcine, potvrdio je Ivanuša i dodao da se odluka SZO po tom pitanju može očekivati u martu.
- Mi izdajemo privremenu dozvolu za upotrebu i do sada je ona prihvaćena za Fajzerovu vakcinu a u toku je i za AstraZenekinu, što se očekuje početkom sledeće nedelje. To bi značilo da i Srbija dobije AstraZenekinu vakcinu putem ''Kovaks inicijative''. U pregledu su dokumentacije kineskih proizvođača i očekujemo te odluke u martu - napomenuo je Ivanuša i dodao da je i ruski proizvođač dostavio dokumentaciju SZO-u.
Upitan koliko će "zeleno svetlo" koje bi eventualno dala SZO za upotrebu vakcina proizvođača sa Istoka uticati da i EU "podrži" rusku i kinesku vakcinu, on je objasnio da "regulatorne agencije svake pojedine države deluju nezavisno i da samostalno odlučuju".
- Mišljenje SZO ima specifičnu težinu, ali nacionalna regulatorna tela su nezavisna - kazao je Ivanuša.
Preporučujemo
DO KRAJA MESECA U SRBIJI I VAKCINA ASTRAZENEKE! Brnabić: Očekujemo do 150.000 doza
12. 02. 2021. u 09:29
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)