ZAVEŠTANJE ZRENJANINSKOM MUZEJU: Predstavljanje slika koje je u amanet ostavila Mirjana Teodorović Jančić
TRI umetničke slike koje je Beograđanka Mirjana Teodorović Jančić, testamentom zaveštala muzeju u Zrenjaninu, biće predstavljene u ponedeljak, 5. jula u 19 časova, u Malom salonu zrenjaninskog muzeja.
FOTO: Muzej u Zrenjaninu
Radi se o slikama Spaljivanje moštiju Sv. Save, Vase Pomorišca i Slavka Gigića iz 1910. godine, Đurđic, Ivana Aleksića iz 1924. godine i Mrtva priroda Katice Gligorijević Teodorović, koja je nastala 1920. godine.
Mirjana Teodorović Jančić se 2015. godine obratila Narodnom muzeju u Zrenjaninu, sa željom da nakon smrti tri slike u njenom vlasništvu postanu deo bogatog fonda ove muzejske ustanove.
Inače Mirjana Teodorović Jančić rođena je 1925. u Velikom Bečkereku, današnjem Zrenjaninu, školovanje je počela u svom rodnom gradu da bi se potom preselila u mesto Modoš, danas Jaša Tomić. Trgovačku akademiju je završila 1944. u tadašnjem Petrovgradu a potom odlazi u Beograd gde diplomira na Ekonomskom fakultetu. Bila je udata za operskog pevača Nikolu Jančića koji je umro 1985. godine. Mirjana Jančić Teodorović je preminula 30. aprila ove godine.
Sliku Spaljivanje moštiju Sv. Save potpisuju 1910. godine Vasa Pomorišac i Slavko Gigić, učenici Stevana Aleksića. Ovaj čuveni slikar je u svojoj kući u Modošu imao atelje kroz koji su prošli mnogi talentovani mladići i devojke. Pomorišac i Gigić su monumentalnu kompoziciju „Spaljivanje moštiju Sv. Save" naslikali u vreme dok su učili kod Aleksića koristeći kao predložak upravo jednu od verzija ove teme koju je uradio njihov učitelj. Sliku „Spaljivanje moštiju Sv. Save" Vasa Pomorišac je Obradu Teodoroviću, ocu Mirjane Teodorović Jančić poklonio iste godine kada je nastala 1910.
Druge dve slike su takođe nastale u Modošu, Đurđic potpisuje tamošnji paroh i brat Stevana Aleksića, Ivan Aleksić koji se i sam bavio slikarstvom, a Mrtvu prirodu je naslikala Katica Gligorijević, majka Mirjane Teodorovič Jančić, koja je takođe učila kod Stevana Aleksića.
Postavka će publici biti dostupna do 20 jula ove godine.
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (0)