MOSKOVSKI SUD POTVRDIO: Navaljni ide u zatvor na 2,5 godine
U BABUŠKINSKOM sudu u Moskvi danas je potvrđena presuda da se ruskom opozicionaru i blogeru Alekseja Navaljnog uslovna kazna zameni zatvorskom u slučaju „Iv Roše“. Presuda je stupila na snagu i uskoro može početi da se izvršava.
Foto: Pres služba suda
Navaljni će biti lišen slobode oko 2,5 godine, jer će mu se uračunati vreme koje je proveo u kućnom pritvoru od 28. februara 2014. godine do 30. decembra 2014. godine.
U okviru slučaja„Iv Roše“, Navaljni je osuđen za krađu 30 miliona rubalja.
U sudnici su danas prisustvovali predstavnici devet država – Litvanije, Letonije, Estonije, Poljske, Norveške, Švedske, Finske, Danske i Holandije. Predstavnici ambasada zapadnih država su i ranije dolazili na sudske procese protiv Navaljnog.
Takođe, pored domaćih novinara, za izveštavanje je akreditovano i 18 stranih medija.
Odbrana Navaljnog zatražila je da se poništi ranije doneta odluka suda, što je sud odbacio.
Podsetimo, Navaljni je uhapšen na aerodromu u Moskvi, jer se, kao uslovno osuđeni, nije odazivao na pozive policije. On je imao dve uslovne osude. Prva je u slučaju „Kirovles“ vezana za proneveru više od 16 miliona rubalja, a druga, u slučaju „Iv Roše“, za krađu od preko 30 miliona rubalja.
Moskovski sud je doneo odluku da uslovna kazna Navaljnom bude zamenjena zatvorskom kaznom od tri i po godine, a ubrzo nakon toga, vodeće zapadne zemlje, uključujući Sjedinjene Američke Države, Nemačku, Francusku i Veliku Britaniju, apelovale su na ruske vlasti da oslobode opozicionara.
Navaljni će tokom dana imati i ročište u vezi sa slučajem klevete protiv veterana Drugog svetskog rata. Na tom ročištu treba da bude izrečena presuda.
(Sputnjik)
Preporučujemo
ZAHAROVA OCENILA: "Zahtev suda u Strazburu o Navaljnom – udar na međunarodno pravo!"
17. 02. 2021. u 19:39
MEDVEDEV BRUTALNO ZAPRETIO UKRAJINI, FRANCUSKOJ I BRITANIJI: Rusija bi morala odgovoriti nuklearnim udarom
ZAMENIK predsednika ruskog Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev zapretio je da bi Rusija mogla upotrebiti taktičko nuklearno oružje protiv Ukrajine, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva ukoliko bi Pariz i London Kijevu pružili nuklearnu tehnologiju.
24. 02. 2026. u 13:45
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)