PSI TRAGAČI: Na aerodromu u Helsinkiju otkrivaju zaražene korona virusom
FINSKA je rasporedila dresirane pse tragače na aerodorom u Helsinkiju kako bi otkrili putnike zaražene korona virusom.
Foto: Tanjug/AP
Četiri pasa, različitih rasa, koje je obučilo finsko Udruženje za otkrivanje mirisa, počela su danas da "rade" na aerodromu, u okviru ispitivanja, koje finansira vlada, navodi AP.
Reč je o četvoromesečnom ispitivanju alternativne metode za testiranje na korona virus, koja bi mogla da se pokaže kao isplativiji i lakši način za otkrivanje zaraženih putnika.
Finska se odlučila na ovaj potez nakon što je studija Veterinarskog fakulteta Univerziteta u Helsinkiju nagovestila da psi, koji su za to dresirani, mogu da otkriju korona virus sa skoro 100 odsto sigurnosti, prenosi Skaj njuz.
Profesorka sa Univerziteta u Helsinkiju, Ane Hjelm Bjorkman, ocenila je da je reč o obećavajućem metodu i poručila da će, ukoliko bude funkcionisano, to biti dobar metod za skrining i u drugim mestima.
Foto: Tanjug/AP
Kao primer mesta na kojima bi obučeni psi mogli da "rade", navela je bolnice, luke, domove za stare, sportske i kulturne događaje, prenosi USA Today.
Ona je navela da je Finska druga zemlja na svetu, a prva u Evropi, koja daje psima da nanjuše korona virus.
Sličan program počeo je da se sprovodi na aerodromu u Dubaiju tokom leta.
Putnici koji pristali da se besplatno testiraju u okviru ovog programa u Helsinkiju ne moraju da imaju direktan fizički kontakt sa psom.
Oni treba da se obrišu maramicom, koja se onda stavlja u teglu i daje psu u odvojenoj kabini.
Preporučujemo
KORONA DRMA UGOSTITELjSTVO: 9 svetski poznatih restorana podnelo zahteve za bankrot
23. 09. 2020. u 21:02
DRUGI DAN BEZ NOVOZARAŽENIH: Na teritoriji Kraljeva stabilna epidemiološka situacija
23. 09. 2020. u 17:27
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"GDE TI JE LjUBAVNICA?!" Neočekivano pitanje za Marića uživo u emisiji, on prebledeo: "Pet godina mlađa"
GOŠĆA je iz čista mira postavila neočekivano pitanje...
04. 07. 2026. u 01:24
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
STRAŠNO: Predozirao se unuk Ere Ojdanića - drama u Resniku
UNUK Ere Ojdanića, Andrija Ojdanić danas se predozirao narkoticima, zbog čega je morala da reaguje hitna pomoć.
03. 07. 2026. u 18:30
Komentari (0)