ZAŠTO JE TRAMP SUSPENDOVAO CARINE? Dvojica ljudi ga ubedila da ukine tarife
AMERIČKI predsednik Donald Tramp suspendovao je uvođenje ekonomskih carina nakon razgovora sa ministrom finansija Skotom Besentom i ministrom trgovine Hauardom Lutnikom, piše „Volstrit džurnal“.
AP Photo/Mark Schiefelbein
- Ova dvojica ministara ubedila su Trampa da je potrebno suspendovati uvođenje nekih tarifa i to odmah objaviti kako bi se smirile berze - navodi se u članku.
Autori ističu da su Besent i Lutnik uspeli da ubede američkog lidera tako što su iskoristili privremeno odsustvo Trampovog savetnika za trgovinu Pitera Navara, koji je podržao ideju o uvođenju carina drugim zemljama: Navaro je bio u drugom krilu Bele kuće, što je omogućilo ministrima da razgovaraju sa Trampom o promeni strategije.
Predsednik SAD Donald Tramp je 2. aprila potpisao ukaz kojim se uvode recipročne carine na uvoz iz drugih zemalja. Njihova bazna stopa je 10 odsto, a za 57 zemalja od 9. aprila na snazi su povećane stope obračunate na osnovu trgovinskog deficita SAD sa određenom zemljom: kako bi umesto deficita bio balans.
Međutim, američki lider je 9. aprila saopštio da više od 75 zemalja nije preduzelo uzvratne mere i da je zatražilo pregovore, pa će osnovne uvozne carine od 10 odsto biti na snazi narednih 90 dana za sve osim Kine.
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)