NOVE BOMBE ZA MOĆNU DRŽAVU: SAD odobrile novu prodaju oružja
AMERIČKI Stejt department odobrio je potencijalnu prodaju oružja Izraelu u vrednosti od skoro tri milijarde dolara, uključujući bombe, opremu za rušenje i drugu vojnu opremu, saopštili su zvaničnici Pentagona.
Foto EPA
Te prodaje su Kongresu hitno prijavljene, što zaobilazi uobičajenu praksu koja omogućava zakonodavcima da pregledaju predloge i zahtevaju dodatne informacije pre formalnog odobrenja, preneo je Rojters.
Paket oružja uključuje 35.529 bombi opšte namene težine 900 kilograma i 4.000 bunker-buster bombi iste težine, koje proizvodi kompanija General Dynamics.
Pentagon je naveo da će isporuke početi 2026. godine, ali i da postoji mogućnost da deo oružja bude isporučen odmah iz američkih zaliha.
Drugi paket, vredan 675 miliona dolara, obuhvata 5.000 bombi od 450 kilograma i odgovarajuće vođene sisteme.
Očekuje se da će isporuka tog paketa biti završena do 2028. godine. Treći deo sporazuma, vredan 295 miliona dolara, odnosi se na isporuku buldožera Caterpillar D9.
Preporučujemo
NEMCE OČEKUJE KULTUROLOŠKI ŠOK: Zeleni žele da učvrste islam u vojsci i društvu
23. 03. 2026. u 15:04
TRAMP ODLOŽIO NOVU SERIJU NAPADA NA BLISKI ISTOK: "Uslovi u Ormuskom moreuzu ne mogu se vratiti na predratno stanje" (VIDEO)
23. 03. 2026. u 07:14 >> 14:43
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)