TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
Foto: Tanjug/AP
Na pitanje novinara tokom obraćanja u svojoj rezidenciji Mar-a-Lago da li bi isključio korišćenje „vojne ili ekonomske prinude“ da bi ostvario cilj da osvoji te teritorije, novoizabrani predsednik je odgovorio sa "ne".
On je rekao da su obe teritorije potrebne SAD zbog ''ekonomske sigurnosti'' zemlje.
Tramp je ponovio da planira da uvede ''ozbiljne carine'' na proizvode iz Kanade i Meksika i najavio da će promeniti ime Meksičkog zaliva u Američki zaliv, prenosi Rojters.
On je istakao da smatra da svaka država članica NATO treba da izdvoji 5 odsto budžeta na odbranu, u poređenju sa najmanje dva odsto prema aktuelnom ugovoru.
Istovremeno, republikanac je upozorio da će opozvati zabranu bušenja nafte i gasa na moru koju je najavio odlazeći demokratski predsednik Džo Bajden u cilju borbe protiv zagađenja.
- Odmah ću to poništiti. Poništiću zabranu bušenja nafte i gasa u velikim područjima prvog dana - rekao je on.
(Tanjug)
Preporučujemo
ANALIZA "FAJNENŠEL TAJMSA": Zbog Rusije i Trampa kriza bezbednosti kuca na vratima EU
07. 01. 2025. u 10:35
SPREMA SE VELIKI SUKOB? OGLASILO SE MINISTARSTVO: Na stolu plan evakuacije turista u slučaju rata
IZRAELSKO Ministarstvo turizma saopštilo je danas da je pripremilo plan za evakuaciju oko 42.000 turista koji se trenutno nalaze u Izraelu, ukoliko zemlja bude primorana da zatvori svoj vazdušni prostor zbog straha od novog sukoba sa Iranom.
26. 01. 2026. u 14:07
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
DEVALVIRALA JE JUTARNjI Kolega oštro o Jovani: "Imam problem što radi na nacionalnoj televiziji"
VODITELj Ognjen Nestorović bez ulepšavanja i zadrške progovorio je o svom odnosu sa Jovanom Jeremić, koleginicom koja danas radi u medijskoj kući u kojoj je on nekada gradio svoju novinarsku i voditeljsku karijeru.
25. 01. 2026. u 20:42
Komentari (3)