RATNI NAPORI EU: Brisel pozvao zemlje članice da obezbede više municije Ukrajini iz svojih zaliha
EVROPSKA unija pozvala je danas zemlje članice da obezbede više municije Ukrajini iz svojih zaliha, kao i iz svih porudžbina oružja koja možda treba da im pristignu, kako bi pomogle poraz ruskih snaga u Ukrajini.
Foto Tanjug/AP
Prema nekim procenama, Ukrajina ispaljuje i do 6.000 - 7.000 artiljerijskih granata dnevno, otprilike onoliko koliko mala evropska država naruči u mirnodopskoj godini, ali to je samo oko trećine broja koje Rusija koristi u prvih godinu dana rata, prenosi AP.
-Moramo hitno da delujemo, ono što je naša obaveza meri se u nedeljama, a ne u mesecima, rekao je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku u bezbednost Žozep Borelj.
Kaže da je u pismu poslatom ministrima odbrane zemalja članica EU pozvao da “daju prioritet Ukrajini” kada je reč o oružju i municiji.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski apelovao je na zapadne saveznike da ubrzaju vojnu podršku, upozoravajući da će odlaganja ići na ruku Rusiji kako se invazija približava godišnjici 24. februara, navodi AP.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da će Alijansa uspostaviti šemu isporuka, kako bi pomogla Ukrajini da dobije zalihe koje su joj potrebne.
-Složili smo se da NATO treba da pomogne Ukrajini da razvije sistem nabavki koji je efikasan, transparentan i odgovoran. Ključni resursi moraju da stignu do Ukrajine pre nego što Rusija može da iskoristi zamah, rekao je Stoltenberg.
On je najavio da će se komisija eksperata uskoro sastati kako bi razgovarala o tome kako najbolje postupiti.
NATO veruje da je Rusija poslednjih nedelja pokrenula dugo očekivanu ofanzivu, podižući intenzitet napada na istoku Ukrajine i istovremeno jačajući snage na jugu, dok su zvaničnici naveli da će Ukrajina verovatno pokrenuti sopstvenu kontraofanzivu na proleće, navodi AP.
Preporučujemo
RAT U UKRAJINI: Kontraofanziva VSU kod Ugljedara, stiago i HIMARS; Vagnerovci stežu obruč oko Bahmuta (FOTO/VIDEO)
21. 02. 2023. u 07:18 >> 23:02
ZELENSKI ODUSTAJE OD BAHMUTA? Ukrajinske snage neće braniti grad po svaku cenu
19. 02. 2023. u 22:17
ODLUKA KOJA MOŽE DA PROMENI SVE: Rusija razmatra Trampovu ponudu
RUSKO ministarstvo spoljnih poslova, zajedno sa svojim saveznicima i partnerima, razmatra predlog američkog predsednika Donalda Trampa za pridruživanje Odboru za mir, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
09. 02. 2026. u 11:26
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
NAJVIŠI ČIN MONAŠTVA U PRAVOSLAVLjU: Ko su Shi monasi?
OVO postriženje naziva se „drugim krštenjem“, postrizavani se očišćuje od svih grehova i postaje "sin svetlosti“.
08. 02. 2026. u 09:25
Komentari (0)