NAKON INCIDENTA SA AVIONOM: Lukašenko pooštrio zakon o medijima - "pretvara rad novinara u minsko polje"
PREDSEDNIK Belorusije Aleksandar Lukašenko potpisao je danas zakon kojim se uvode oštre restikrivne mere prema medijima, dok se istovremeno dozvoljava Vladi da ih ugasi bez sudske odluke, javlja AP.
Foto: Arhiva Novosti
Prema novom zakonu, medijima se zabranjuje da emituju prenos uživo sa neodobrenog javnog skupa, a takođe se dozvoljava Ministarstvu informacija da naredi gašenje medija - prethodno je za takvu odluku bila potrebna sudska odluka, navodi američka agencija.
Takđe se zabranjuje objavljivanje anketa javnog mnjenja koje nije odobrila Vlada.
Novinarima je zabranjeno da se ponašaju kao organizatori ili učesnici u masovnim događajima, navela je beloruska agencija Belta.
Lokalne vlasti i organi unutrašnjih poslova ovlašćeeni su da obustave rad javnih objekata (tržni centri, ugostiteljski objekti, prevoz, sajmovi...) na mestima gde se održavaju javne manifestacije i duž ruta učesnika.
- Ovo je najrepresivniji medijski zakon u Evropi, koji pretvara rad novinara u minsko polje - rekao je Andrej Bastunec, predsednik Udruženja novinara Belorusije.
Lukašenkov zakon se pojavio dan nakon što je beloruska policija prinudno spustila u Minsk avion koji je leteo iz Atine u Vilnjus i uhapsila opozicionog novinara Romana Protaševiča.
Preporučujemo
POTEZ BELORUSIJE POTPUNO NEPRIHVATLjIV - Borelj - "Ne može proći bez posledica"
24. 05. 2021. u 19:36
MEDVEDEV BRUTALNO ZAPRETIO UKRAJINI, FRANCUSKOJ I BRITANIJI: Rusija bi morala odgovoriti nuklearnim udarom
ZAMENIK predsednika ruskog Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev zapretio je da bi Rusija mogla upotrebiti taktičko nuklearno oružje protiv Ukrajine, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva ukoliko bi Pariz i London Kijevu pružili nuklearnu tehnologiju.
24. 02. 2026. u 13:45
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)