KON O "DARI IZ JASENOVCA": Majka mi je Srpkinja, otac Jevrejin, na spisku žrtava video sam njegovo ime
SVOJE utiske o filmu "Dara iz Jasenovca", koji je sinoć emitovana na RTS-u, podelio je jutros i dr Predrag Kon.
Foto: Tanjug
Gostujući na TV Prva, Kon je kazao kako mu nije bilo lako da gleda ovaj film.
- Nije to lako gledati, sama priča je jako teška. Meni je majka bila Srpkinja, a otac Jevrejin. U Jasenovcu sam na spisku žrtava, među imenima ljudi koji su to zaista stradali, našao na potpuno isto ime i prezime kakvo je imao moj otac. On nije bio u Jasenovcu, ali videti to isto ime i prezime među žrtvama mi je svojevremeno dalo taj pečat - kazao je dr Kon.
- Da živimo i da učimo. Mislim da će film podstaknuti na raspravu. Neverica je nešto ljudski. Oni koji doživljavaju da su prozvani, oni su u neverici, ali kada je nešto istina, to ispliva na površinu. Ovo bi ipak moglo da bude lekovito. A sve je u jednom cilju - da se nešto takvo nikada više ne ponovi.
Podsetimo, radnja filma "Dara iz Jasenovca" dešava se tokom Drugog svetskog rata, u periodu posle hrvatsko- nemačke ofanzive na Kozari, kada lokalno stanovništvo završava u koncentracionim logorima. Među njima je i desetogodišnja Dara sa svojom majkom i dva brata. O sudbini oca ne znaju ništa. Užas koji će preživeti preko Jasenovca do logora Stara Gradiška učiniće da Dara odraste preko noći. Darinu majku i starijeg brata ubijaju, a smisao njenog života postaje da sačuva život mlađeg brata.
Mnoga deca iz logora Stara Gradiška odvođena su u domove širom Nezavisne Države Hrvatske ili smeštana po porodicama, ali je veliki broj dece ubijen ili preminuo od posledica izuzetno teških uslova života u logoru. Darina sudbina je sudbina jednog deteta Kozare i kroz nju je ispričana sudbina dece Jasenovca.
U filmu važne uloge imaju i dvoje Jevreja - Jaša (kog igra Bojan Žirović) i Blankica (Jelena Mur). Oboje su imali velike uloge u ujedinjenju Darine porodice, a film nam je barem ostavio nadu da bi moglo do njega doći. Jaša je dao snagu Darinom ocu da nastavi dalje, zbog dvoje dece koji su mu možda i dalje živi, dok je Blankica spasila i Daru, i njenog brata. Oboje su platili životom.
U logoru Jasenovac staradalo je oko 700.000 Srba, Jevreja i Roma.
(Telegraf)
Preporučujemo
VUČIĆ O "DARI IZ JASENOVCA": Težak i važan film o mestu najvećeg srpskog stradanja
21. 02. 2021. u 08:31
IRAN POGODIO AMERIČKI TANKER U PERSIJSKOM ZALIVU: "Nije nas briga koliko će rat trajati, nećemo odustati"
ŠESTI dan rata na Bliskom istoku. Bliski istok je u plamenu novih vazdušnih napada. Razmena vatre između savezništva SAD-Izrael i Irana dostiže kritičnu tačku, dok su pod udarom gradovi, vojne baze i diplomatska uporišta.
05. 03. 2026. u 06:53 >> 07:48
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)