TURSKA POTVRDILA UČEŠĆE NA EKSPO 2027 BEOGRAD: "Radujemo se doprinosu uspehu ovog značajnog događaja"
AMBASADOR Republike Turske u Srbiji Nj. E. Ilhan Sajgili sastao se sa direktorom preduzeća EXPO 2027 d.o.o. Beograd Dušanom Borovčaninom povodom potvrde učešća Turske na Specijalizovanoj izložbi u Beogradu.
Foto Shutterstock
Tom prilikom razgovarali su o mogućnostima za predstavljanje bogate kulturne baštine, tradicije i inovacija Turske na EXPO 2027 Beograd, čime će sadržaj predstojeće izložbe biti dodatno obogaćen.
Turska ima dugu istoriju učešća na međunarodnim izložbama na kojima je isticala svoju kulturu, umetnost i tehnološki napredak. Tako je na Svetskoj izložbi 2000. u Hanoveru predstavila paviljon pod nazivom "Turska: Most kultura", naglašavajući svoju ulogu kao mosta između Istoka i Zapada. Na EXPO 2015 Milano, fokus je bio na kulinarskoj tradiciji i poljoprivredi u skladu sa temom "Nahranimo planetu, energija za život". Turska je takođe bila i domaćin međunarodne hortikulturne izložbe koja je 2016. godine održana u Antaliji.
- EKSPO 2027 u Beogradu vidimo kao priliku za predstavljanje naše bogate kulturne baštine i inovacija kroz prizmu sporta, muzike i inovacija. Radujemo se doprinosu uspehu ovog značajnog događaja, ali i produbljivanju saradnje naših dveju zemalja - rekao je ambasador koji je trenutni nivo bilateralnih odnosa nazvao ”zlatnim dobom” saradnje Srbije i Turske.
Predstojeća Specijalizovana izložba u Beogradu sa temom "Igra(j) za čovečanstvo - sport i muzika za sve" pruža jedinstvenu priliku za zemlje učesnice da prikažu svoje kulturne i kreativne potencijale kroz prizmu igre, sporta i muzike.
Očekuje se učešće preko 120 zemalja, koje će tokom 92 dana trajanja izložbe predstaviti svoje viđenje ove teme kroz interaktivne paviljone, tematske nedelje i proslave nacionalnih dana.
S obzirom na bogatu muzičku i sportsku tradiciju Turske, posetioci EKSPO 2027 mogu očekivati dinamične prezentacije turske muzike, tradicionalnih igara i sportova, kao i savremenih dostignuća u ovim oblastima. Ovo će biti prilika da se doživi turska kultura kroz interaktivne sadržaje, nastupe i radionice koje promovišu zajedništvo i kreativnost, u skladu sa centralnom temom izložbe.
- Veoma smo uzbuđeni što je Turska potvrdila svoje učešće. Njihova kulturna i kreativna ponuda značajno će obogatiti ovu izložbu i dodatno podići njen kvalitet. Siguran sam da će EXPO 2027 postati jedan od ključnih događaja u regionu i šire, a interesovanje zemalja za učešće to samo potvrđuje - dodao je direktor preduzeća EKSPO 2027 Dušan Borovčanin.
EKSPO 2027 Beograd biće održan od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine, a tokom trajanja izložbe očekuje se više od 4 miliona posetilaca
Preporučujemo
Ekspo 2027 poziva autore da dostave vizuelna rešenja uniformi koje će videti ceo svet!
10. 12. 2025. u 16:43
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
PEJAKOVIĆ: Srbi su skupo platili LAŽ o Jugoslaviji, koja traje od '45 i plaćaćemo je još
GLUMAC Nikola Pejaković oduševljava publiku širom regiona ulogom Momčila u seriji "Tvrđava", koja se bavi ratnim devedesetim i raspadom nekadašnje države Jugoslavije.
13. 12. 2025. u 15:33
Komentari (0)