KANADA ODGOVORILA CARINAMA OD 25 POSTO NA ROBU IZ SAD Trudo Trampu: „Ovo je veoma glup potez“
KANADSKI premijer Džastin Trudo objavio je da će Kanada uvesti carine od 25% na američku robu u vrednosti od 155 milijardi dolara, kao odgovor na trgovinske mere koje je uvela administracija predsednika Donalda Trampa.
Foto: Profimedia
Govoreći na konferenciji za novinare u Otavi, Trudo je poručio da za carine koje su SAD danas uvele Kanadi ne postoji „apsolutno nikakav razlog niti opravdanje“.
- Sjedinjene Države su započele trgovinski rat protiv Kanade, svog najbližeg partnera i saveznika, svog najbližeg prijatelja. Istovremeno govore o pozitivnoj saradnji sa Rusijom, umirujući Vladimira Putina – lažljivog, ubilačkog diktatora. Objasnite mi kako to ima smisla - rekao je Trudo.
Prema Trudovim rečima, carine na američku robu u vrednosti od 30 milijardi dolara stupaju na snagu odmah, dok će preostalih 125 milijardi dolara biti obuhvaćeno u narednih 21 dan.
Foto: Profimedia
- Kanađani su razumni i pristojni. Ali nećemo odstupiti od borbe – ne kada je u pitanju naša zemlja i dobrobit svih u njoj - naglasio je Trudo.
Trudo Trampu: „Ovo je veoma glup potez“
Obraćajući se direktno američkom predsedniku Donaldu Trampu, kanadski premijer oštro je kritikovao odluku o uvođenju carina.
- Nije mi u navici da se slažem sa Wall Street Journal-om, ali, Donalde, oni ističu da, iako si veoma pametan čovek, ovo je veoma glup potez.
Ova izjava je izazvala zapanjene reakcije prisutnih u sali.
Kanada će tužiti SAD Svetskoj trgovinskoj organizaciji
Trudo je dodao da će Kanada podneti žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), ali da će njihove kontracarine ostati na snazi sve dok SAD ne ukinu svoje mere.
- Naše carine će ostati na snazi sve dok američke carine ne budu povučene – i ni trenutak kraće - rekao je on.
(CBC/CNN)
Preporučujemo
MOL POSLAO ULTIMATUM JANAFU ZBOG RUSKE NAFTE Stigao odgovor: "Nećete nas ucenjivati"
26. 02. 2026. u 20:08
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (0)