REZULTATI POSLOVANJA NIS GRUPE U PRVOM KVARTALU 2024. GODINE: U razvoj NIS-a uloženo 10,5 milijardi dinara
U PRVOM kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine.
Foto: Promo
Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što je povećanje od 62 odsto u odnosu na ulaganja realizovana u prvom kvartalu 2023. godine. Pored toga, fokus NIS-a bio je na planskom kapitalnom remontu u Rafineriji nafte Pančevo i na obezbeđivanju dovoljnih zaliha goriva kako bi se osiguralo uredno snabdevanje tržišta.
Foto: Promo
Remontne aktivnosti, koje su započele krajem februara i trajale ceo mart, očekivano su uticale na operativne i finansijske rezultate NIS-a. Obim prerade sirove nafte i poluproizvoda u prvom kvartalu 2024. godine iznosi 640,8 hiljada tona, dok je obim prometa 748,7 hiljada tona. Dobri rezultati ostvareni su u segmentu istraživanja i proizvodnje nafte i gasa gde je proizvedeno 289,5 hiljada uslovnih tona, što je blagi rast u odnosu na isti period 2023. godine.
Foto: Promo
Finansijski rezultati NIS grupe su u skladu sa očekivanjima, usled smanjenja obima prerade nafte i rasta troškova u odnosu na uporedni period. Pokazatelj EBITDA za prvo tromesečje 2024. godine iznosi 10 milijardi dinara, što je 50 odsto manje u odnosu na prvi kvartal prošle godine, dok neto dobit iznosi 1,8 milijardi dinara, što predstavlja smanjenje od 85 odsto. Obračunate obaveze po osnovu javnih prihoda NIS grupe su 53,7 milijardi dinara, odnosno 7 odsto više nego u prvom tromesečju 2023. godine.
I u tekućoj godini NIS je nastavio realizaciju aktivnosti od koristi za zajednicu. Svečano je obeleženo 15 godina programa „Zajednici zajedno“ putem kog je u gradove i opštine u kojima kompanija posluje uloženo više od 1,7 milijardi dinara kroz različite društveno odgovorne projekte. Takođe, započet je novi ciklus zapošljavanja mladih putem programa „NIS Energy“ i obavljena prva sezona studentske prakse „NIS Akademija“ tokom koje je NIS ugostio više od 60 studenata.
Foto: Promo
Do kraja godine prioritet NIS-a biće nastavak investicionog ciklusa, kao i poboljšanje operativnih i finansijskih rezultata, uz dosledno sprovođenje energetske tranzicije i projekata kojima se unapređuje zaštita životne sredine.
Preporučujemo
AKO NEĆE EVROPA, IMA KO HOĆE: Ruski gas uskoro kreće na tržišta prijateljskih država
06. 03. 2026. u 22:08
CENE ZLATA PORASLE ZA BLIZU DVA ODSTO: Plemeti metal iznad 5.120 dolara po unci
06. 03. 2026. u 21:45
HRVATSKOJ STIGLA PORUKA IZ IZRAELA: Potpuno prekinite diplomatske odnose sa Teheranom
AMBASADOR Izraela u Hrvatskoj Gari Koren pozvao je zvanični Zagreb da prekine diplomatske odnose s Teheranom i sprovede bezbednosne provere osoblja iranskog diplomatskog predstavništva u Hrvatskoj jer bi, kaže, među njima moglo biti "špijuna" Revolucionarne garde koja se u EU smatra terorističkom organizacijom.
06. 03. 2026. u 09:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
"SVE SAM TO PROŠLA SA SAŠOM" Suzana potresena zbog Zorice: "Kancer kao da je zarazna bolest, ne znam od čega je operisana"
VEČERAS se u Sava Centru održava prvi od tri koncerta Marije Šerifović u 2026. godini.
06. 03. 2026. u 20:27
Komentari (0)