PRVI KOMUNISTA U LONDONU: Evo kako su Britanci dočekali Tita - a ovako Broz zvuči na engleskom (VIDEO)
ČUVENI filmski žurnal "British Pathe" najveći deo svoje arhive prezentuje na Jutjubu. Reč je o snimcima koji beleže najznačajnije događaje u istoriji 20. veka.
Foto: Novosti arhiva
Tako javnost ima prilike da vidi i kako je izgledala poseta Josipa Broza Tita Velikoj Britaniji 1953. godine. Na pozv britanskog ministra spoljnih poslova Entonija Idna, Tito je došao svojim čuvenim brodom "Galebom", a dočekao ga je premijer Vinston Čerčil.
Osim što je to bila prva Titova poseta nekoj zapadnoj državi i prva poseta vođe komunističke države Velikoj Britaniji, bio je to prvi put da je maršal napustio zemlju od razlaza sa Sovjetima. Baš zato su mere obezbeđenja u Londonu bile ogromne. Tito se kroz grad provezao u blindiranim kolima - dok se Čerčil šetao, a nedaleko od mesta gde je pristao u luci eksplodirala je magnezijumska raketa.
Na ovom retkom snimku jasno se čuje kako Broz govori engleski.
- Želim da kažem narodu Velike Britanije da stanovnike moje države treba da smatraju iskrenim saveznicima zato što narodi nove Jugoslavije imaju iste ciljeve kao i narod Velike Britanije - rekao je maršal mnogobrojnom narodu koji se okupio na obali Temze.
(Kurir)
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (2)