NUTRICIONISTI UPOZORAVAJU: Izbegavajte ove namirnice na putovanjima

Novosti online

14. 07. 2023. u 18:09

AKO jedete neke namirnice na putovanjima, rizikujete da vam pozli ili da imate ozbiljne zdravstvene tegobe.

НУТРИЦИОНИСТИ УПОЗОРАВАЈУ: Избегавајте ове намирнице на путовањима

Foto Shutterstock

 Putovanje vas uvek izlaže novim izvorima hrane, lokalnim postupcima rukovanja hranom i različitim standardima čistoće. Zbog toga treba da obratite pažnju na to šta jedete kada putujete.

Probavne tegobe kao što su proliv i povraćanje su najčešći problemi koji se javljaju tokom putovanja u inostranstvo. Ispostavilo se da hrana koju jedete može uticati na te tegobe, prenosi the Sun. 

 - Proliv kod putnika mogu izazvati mnoge različite klice poput bakterija, virusa ili parazita. Sve ove klice se šire ako jedete ili pijete kontaminiranu hranu i vodu ili  ako koristite kontaminirano posuđe i pribor za jelo - navode nutricionisti. 

Bilo da jedete u hotelskom restoranu ili na ulici, postoji nekoliko pravila kojih bi trebalo da se pridržavate.

Ovo su namirnice na koje bi trebalo da obratite pažnju:

Arhiva

Sirova riba i meso

 Sirovo meso i morske plodove biste trebali zaobići u širokom luku kada putujete u inostranstvo na određena mesta.

  - Ne možemo saznati odakle su te namirnice došle, koliko su dugo bile napolju i kako se s njima postupalo - kaže nutricionistkinja Vanesa Rizeto. 

Ona je dodatno objasnila:

- Šnicle, tartar, suši ili sirovi morski plodovi, kao i neadekvatno pripremljeno meso, riba ili morski plodovi mogu povećati rizik od konzumacije bakterija, parazita ili virusa, što može dovesti do bolesti. Čak i dobro kuvane ribe i školjke mogu predstavljati opasnost od zaraze. Treba izbegavati svako meso koje je još crveno ili ružičasto, kao i meso iz kojeg curi crveni ili ružičasti sok.

D.N.

Voda iz slavine

Zdravstveni stručnjaci obično preporučuju da izbegavate vodu iz slavine kad putujete. To je zato što je kontaminirana voda glavni krivac za probavne smetnje mnogih putnika.

Budući da patogeni nisu vidljivi golim okom, teško je reći da je voda sigurna za piće. Najbolje je piti ili prati zube vodom koju je flaširao ili konzervirao poznati proizvođač i koja je netaknuta.

Alternativa je da prokuvate i ohladite vodu pre nego što se stavi u čistu posudu ili se filtrira pomoću pouzdanog filtera za vodu. 

Bezbedni napici su: vrući čaj i kafa ako se koristi prokuvana voda, pivo, vino i druga alkoholna pića i gazirana pića iz zatvorenih konzervi i boca, kao i pasterizirani sokovi.

Foto: Free Images Pixabay

Sveže voće i povrće

I sveže voće i povrće može da bude opasno po zdravlje. Ako ipak želite da uživate u voću ili povrću, najbolje je da izaberete ono koje možete da oljuštite. Vodite računa da ga operete u vodi koja je za piče. 

Takođe, dobro je birati voće koje ima debelu koru, poput banane, pomorandže ili avokada. Salatu i sveže začinsko bilje najbolje je izbegavati.

Foto: Profimedia

Mlečni proizvodi

Pasterizovani mlečni proizvodi su sigurni za upotrebu. Ali namirnice kao što je sladoled, sir i jogurt mogu da sadrže opasne klice kao što je listerija, ešerihija koli ili salmonela. 

Ako kupujete nepasterizovane sireve ili sladoled odaberite proverene radnje ili brendove.

Preporuka je i da se izbegavaju jela koja sadrže nedovoljno kuvana jaja. To su majonez, neki umaci ili dezerti. 

foto: I.Mitić

Ulična hrana

Ulična hrana je odličan način da upoznate lokalnu kuhinju  Ali neki štandovi s hranom možda se ne pridržavaju dobro bezbednosnih praksi poput pranja ruku i provere temperature hrane.

Hrana koja dolazi pravo s roštilja je verovatno sigurna za jelo, ali nemojte jesti tamo gde hrana dugo stoji ili deluje da je sumnjivog kvaliteta. 

(Informer)

BONUS VIDEO:

UBICA NEGATIVNE ENERGIJE: Ćilibar ima razna lekovita svojstva, a ovaj je najkvalitetniji...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLJEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLjEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

BRIŽLjIVO upakovane dve nagorele voštanice i jedna raskošna osmanska sablja pronađene u skromnoj sobi Stepe Stepanovića posle njegove smrti 27. aprila 1929. otkrile su da veliki vojskovođa nije smatrao pobede na Ceru i Solunskom frontu najvažnijim bitkama koje je vodio, već osveta srednjovekovnih srpskih vitezova izginulih u Maričkoj bici.

28. 04. 2024. u 06:30

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

NEMAČKA koja je glavni sponzor sarajevske „Rezolucije o Srebrenici“ pokušava da progura taj cinični istorijski falsifikat kroz Generalnu skupštinu UN u vreme jedne tragične godišnjice, oslobođenja koncentracionog logora Dahau, nespornog svedočanstva o najvećem genocidnom programu u istoriji čovečanstva čiji je autor – Nemačka.

28. 04. 2024. u 07:00

Komentari (0)

AKO NEKOM POZAJMITE OVU KNJIGU, NE OČEKUJTE DA VAM JE VRATI!