ПТИЦЕ ГРАБЉИВИЦЕ САЧУВАЛЕ МАНАСТИРЕ ОД ТУРАКА: У Природњачком центру Србије у Свилајнцу одржана соколарска представа

Зорица Глигоријевић

05. 09. 2021. у 07:15

ДОК су небом изнад Природњачког центра у Свилајнцу летели ветрушка, јастреб мишар и бенгалска сова, малишани, али и њихови родитељи, који су дошли да виде соколарску представу задивљено су их посматрали.

ПТИЦЕ ГРАБЉИВИЦЕ САЧУВАЛЕ МАНАСТИРЕ ОД ТУРАКА: У Природњачком центру Србије у Свилајнцу одржана соколарска представа

УСХИЋЕЊЕ Белоглави орао изазвао одушевљење свилајнчанских малишана, Фото З. Глигоријевић

Али, када је сибирска сова ушара раширила крила од два метра и запарала небо, радосни поклици и уздаси одушевљених посетилаца надјачали су њено оглашавање и зов соколара Ханија Гиргиса. Присутни су са страхопоштовањем посматрали слободан лет белоглавог орла и његово слетање на руку соколара, али он није могао да засени утисак који је оставила највећа сова на свету, сибирска сова.

- Њен лет је толико нечујан да може да прелети на само неколико центиметара изнад главе човека, а да је он уопште не чује. Лови мишеве, куне, лисице, али, нажалост, и јастребове и соколове, тако да нико није сигуран на пространствима у којима живи - говорио је Хани Гиргис, док је сибирска сова слетала на његову рукавицу и поново се винула у ваздух.

ВЕШТИНА Лана Гиргис са јастребом, Фото З. Глигоријевић

СВОЈЕ умеће показале су и сове Барт и Алба. Ноћни предатори дању виде седам пута боље него људи, а захваљујући антенама за еко-локацију лове и плен који не виде. Слове и за дамске птице јер су их некада у лову користиле дворске даме, потпуно безбедно.

А соко је најбржи живи створ на планети. Ловећи плен, искључиво у лету, соко достиже брзину и до 350 километара на сат. Своје умеће у рукама врхунског соколара ветрушка као најмлађа из рода соколова показује и пред најмлађом публиком која се не плаши грабљивица.

ТОКОМ представе, познати српски соколар, иначе син Српкиње и Суданца, капетана прекоокеанског брода, рекао је да је соколарство настало у степама Азије, пре више од 4.200 година, када су ловци користили лук и стрелу, чији је домет тридесетак метара, и копље са још мањим дометом, па им је било тешко да приђу животињама а да их оне не примете. Посматрајући савршен лов птица грабљивица, човек је дошао на идеју да склопи "пакт" са њима, који се и дан-данас зове соколарство.

- Соколарство је уметност, а не циркуска дресура, приликом које се, нажалост, животиње и туку, већ се искључиво заснива на поверењу - навео је Хани Гиргис. - У Европу су га увела германска племена, али су њиме могли да се баве само принчеви и краљеви.

АТРАКЦИЈА Сибирска сова оставила најјачи утисак, Фото З. Глигоријевић

ДУГА је, како каже, историја соколарства и у Србији. Њиме су се први бавили монаси, које су Турци звали ђерекари.

- Захваљујући томе што су данак плаћали дресираним птицама грабљивицама, углавном соколовима, Турци нису палили наше светиње, па су опстали многи манастири. И дан-данас у неким манастирима монаси користе птице грабљивице за лов, јер је то најхуманија врста лова - додао је соколар.

Он је био веома изненађен знањем које су показали свилајначки малишани, јер су се последњих година деца отуђила од природе због мобилних телефона, асфалта...

АТРАКЦИЈА Сибирска сова оставила најјачи утисак, Фото З. Глигоријевић

ПОВРЕДЕ

ИСКУСНИ соколар Гиргис каже да су га птице грабљивице повредиле хиљаду пута, али, углавном случајно и због његове грешке. Птице грабљивице никада не греше, јер су савршене. Срећом, није имао теже повреде.

Његова десетогодишња ћерка Лана, која је са пет година држала јастреба, каже да је стекла поверење у њих, да их се више не плаши и да је сада само срећна када јој птица грабљивица слети на рукавицу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!