БРНАБИЋ ДАНАС У ТИРАНИ: Премијерка на Самиту Берлиниског процеса

Танјуг

16. 10. 2023. у 09:18

ПРЕДСЕДНИЦА Владе Србије Ана Брнабић учествоваће данас на Самиту Берлинског процеса.

БРНАБИЋ ДАНАС У ТИРАНИ: Премијерка на Самиту Берлиниског процеса

Фото: Новости

Самит Берлинског процеса први пут ове године одржава се ван оквира Европске уније, а домаћин лидерима Балкана и ЕУ, међу којима су председник Француске Емануел Макрон, немачки канцелар Олаф Шолц, председница Европске Комисије Урсула фон дер Лајен, као и председник Европског савета Шарл Мишел, биће албански премијер Еди Рама.

Једна од главних тема, очекује се да буде дијалог Београда и Приштине, после сукоба у Бањској.

Како је раније најављено, Самиту ће присуствовати и Аљбин Курти.

Пре почетка самита премијерка Брнабић одржаће билатерални састанак са председницом Мађарске Каталин Новак, а у паузи самита састаће се са премијером Грчке Кирјакосом Мицотакисом, и министром спољних послова Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске Џејмсом Клеверлијем.

Самит Берлинског процеса почеће у 11 сати.

Током две сесије, лидери ће разговарати о перспективи региона, његовом економском оснаживању и интеграцији у фазама, а ЕУ ће још једном изнети своје ставове о европском путу Западног Балкана.

Прва сесија носи назив "Интеграција региона у јединствено тржиште и унапређење конвергенције са ЕУ", док ће лидери на радном ручку разговарати на тему "Добросуседски односи и билатерална питања: Ка новој европској парадигми".

Друга сесија је "Подршка зеленој и дигиталној транзицији на Западном Балкану: Изазови и могућности за улагања и раст".

Најављено је да ће у оквиру Самита бити потписан споразум о признавању стручних квалификација између земаља региона, и одржана инаугурација Колеџа Европе, чији је ректор Федерика Могерини.

Како је наведено у агенди Самита, на заједничкој прес конференцији обратиће се Еди Рама, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел.

Берлински процес је покренула немачка канцеларка Ангела Меркел 28. августа 2014. године, а прва конференција одржана је у Берлину, а има за циљ да споји  земаље Западног Балкана (Србију, Црну Гору, Босну и Херцеговину, Северну Македонију, Албанију) са девет чланица ЕУ и Великом Британијом, институцијама Европске уније, међународним финансијским институцијама и регионалним иницијативама за сарадњу.

Шефови влада састају се на самитима у различитим европским градовима, ресорни министри разговарају о посебним темама, а регионалне иницијативе за сарадњу раде на усаглашавању детаља.

Берлински процес је међувладина иницијатива чији је циљ повезивање земаља Западног Балкана и Европске уније на њиховом путу ка чланству у ЕУ и помоћ да међусобне везе граде на бази европских вриједности.

У Берлинском процесу фокус је на стандардима у складу с правним тековинама ЕУ.

Чине га све земље Западног Балкана које нису чланице Европске уније, а део су Берлинског процеса: Србија, Северна Македонија, Босна и Херцеговина,Црна Гора и Албанија, што је тржиште од 18 милиона људи.

На досадашњим Самитима су потписани споразуми о међусобном признавању личних карата, универзитетских диплома и професионалних квалификација.     

 Раније договорена сарадња у области саобраћаја, енергетике, екологије, дигитализације и роминга.

Главна достигнућа Берлинског процеса су: Оснивање Регионалне канцеларије за сарадњу младих (РИЦО), Коморски инвестициони форум, Уговор о регионалном ромингу (спровођење је почело 1. јула 2021.), прекидање споразума о нижим ценама роминга података између Западног Балкана и земаља чланица Европске уније (ступио на снагу 1. октобра 2023. године),

Три споразума о мобилности су важна достигнућа регионалне сарадње у оквиру Берлинског процеса.

Берлински процес је под покровитељством Европске уније, а уз земље Западног Балкана, чланице су и Немачка, Француска, Аустрија, Уједињено Краљевство и Италија, Грчка, Италија, Пољска, Хрватска и Словенија.

БОНУС ВИДЕО: "ОВО ЧИСТИ СРБИЈУ" Премијерка на питање "Новости": Изградња регионалних депонија

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!