ВЕСИЋ: Било би фер да нам ЕУ отвори поглавље 31 пре него што траже да усагласимо спољну политику

Novosti online

03. 10. 2022. у 12:59

ЈУТРОС је члан председништва СНС-а и народни посланик Горан Весић говорио за телевизију Пинк о притисцима које трпи Србија како од Европске уније, тако и од Сједињених Америчких Држава због неувођења санкција Руској Федерацији.

ВЕСИЋ: Било би фер да нам ЕУ отвори поглавље 31 пре него што траже да усагласимо спољну политику

Фото: П. Митић

Весић је рекао да се Србија налази у процесу прикључења ЕУ, али и да је чињеница да ЕУ никада није отворила Србији "поглавље 31", које се односи на спољну, одбрамбену и безбедносну политику. Да је ЕУ то урадила, имала би механизам да тражи од Србије да усагласи своју спољну политику.

- Билатерални скрининг у вези са поглављем 31 завршен је 2014. године, од тада је прошло осам година. Није им пало на памет да нам отворе то поглавље, али се од нас тражи да прилагодимо нашу спољну политику ЕУ. Значи, од нас траже да урадимо нешто, а истовремено не желе да нам отворе поглавље преговора које би нас обавезало да то урадимо. То је политичко лицемерје према Србији - рекао је Весић.

Весић је истакао да је Србија, од почетка агресије Русије на Украјину, врло јасно рекла да је у питању кршење међународног права и да поштујемо територијалну целовитост Украјине.

Весић додаје да ми немамо ниједан проблем с Украјином, која иначе није признала самопроглашену независност Косова и Метохије, и ни на који начин није угрозила наш територијални интегритет.

- Међутим, рекли смо да не верујемо да су међународне санкције делотворно средство међународне политике, због чега и трпимо притиске, јер је наш став да санкције неће нашкодити Путину већ обичном народу - рекао је Весић.

- То је наша политика, која је заснована на међународном праву и трудимо се да останемо доследни. Притисци се појачавају и то је нешто што нас очекује у будућности, то ће посебно бити присутно ове недеље када председник Вучић одлази на неколико важних састанака.

Председник је данас у Будимпешти, где ће се састати са премијерима Мађарске и Аустрије и разговарати о нашем европском путу са ове две земље. Имамо јако добру сарадњу са Вишеградском групом, која је иначе у ЕУ, где је и наше место. Истовремено је добро познато да је Мађарска веома заинтересована да подржи иницијативу „Отворени Балкан”.

Након Будимпеште председник одлази у Праг, где ће се створити Европска политичка заједница.

То показује да је Србија део Европе као земља која је кандидат за чланство у Европској унији - казао је Весић.

Весић констатује да у овом тренутку САД воде најконструктивнију политику према Балкану, за разлику од неких земаља Европске уније које не подржавају „Отворени Балкан”.

- Суштина „Отвореног Балкана” јесте да је то процес који треба да доведе до тога да се кроз решавање економских питања реше сложена политичка питања.

Нажалост, немамо искрену политику једног дела ЕУ према нашем региону. Није ми јасно зашто је то тако, јер је „Отворени Балкан” заснован на принципама Европске уније као што су тржиште робе, капитала и људи.

Овде је очигледно проблем ако „Отворени Балкан” заживи, то значи да ће балкански народи сами решавати своје проблеме, што не одговара неким великим силама.

Ако можемо да разговарамо са Албанцима из Албаније, зашто не бисмо могли да разговарамо и са Албанцима из Приштине?!

Дакле, није проблем у нама, већ у приштинским властима које беже од сваког дијалога и промовишу политику рата.

Не бих у исти „кош” стављао примедбе САД и ЕУ, зато што мислим да САД има далеко конструктивнији улогу тренутно на Балкану - изјавио је Весић.

Весић додаје да ми сами морамо да се договоримо, јер како изгледа наметнуто решење може да се види на примеру Босне и Херцеговине.

Весић наглашава да због свега што се дешава у ЕУ, често се код нас у јавности говори како ЕУ од нас тражи да ми признамо самопроглашену независност КиМ пре уласка у ЕУ и да због тога треба да одустанемо од пута у ЕУ.

- Европска унија никада у званичним документима није затражила од Србије да призна незавиност Косова и Метохије пре уласка у чланство ЕУ. Званична политика ЕУ је нормализација односа а не признање самопроглашене независности. То пише у Споразуму о стабилизацији и асоцијацији. Признање независности тражиле су неке земље чланице, али ма колико биле моћне, ти њихови захтеви нису званична политика ЕУ. За Србију је добро да завршимо преговоре са ЕУ, да усвојимо стандарде у друштву, у култури, у управи, у здравству као и у другим друштвеним областима. То је добро за наше друштво. Да ли ћемо на крају тог процеса ми добити неки услов који не можемо да прихватимо или нећемо, то је ствар политичке одлуке. Прикључење Европској унији увек је политичка одлука. Сасвим сигурно нећемо прихватити да будемо чланица ЕУ ако је цена тога да изгубимо КиМ - казао је Весић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)