СРПСКА СЛОГА РУШИ И НАЈЈАЧА ЦАРСТВА: Ауторски текст Николе Селаковића

Никола Селаковић

15. 02. 2023. у 08:00

НАЈВЕЋИ најзначајнији празник сваке нације свакако јесте Дан државности, дан који се празнује на најсвечанији начин, неретко називан и националним даном.

СРПСКА СЛОГА РУШИ И НАЈЈАЧА ЦАРСТВА: Ауторски текст Николе Селаковића

Фото И. Маринковић

То је онај дан који би требало да нас чини поносним на наше претке што су потомцима створили сигурну бусију, државу у којој ће суверено моћи да одлучују о својој данашњици и будућности.

Ипак, сваки национални дан - дан државности је посебан и на известан начин одсликава карактер једне државе и народа који ју је створио. Ми Срби, као државотворни темељ Србије, на коме је настала наша држава, као Дан државности прослављамо 15. фебруар - Сретење Господње, а у знак сећања на 1804. годину када су наши преци подигли Први српски устанак против Османлијске империје и најавили васкрс државности која је своју Голготу доживела три и по века пре Орашца, али и у знак сећања на 1835. када је Српска револуција окончана доношењем Сретењског устава у Крагујевцу, као првог модерног правног акта који је усмерио наш државно-правни развој. Основни смисао овом дану дат је пре 219 година али мишљења сам да смисао Дана државности Србије свака генерација потомака Карађорђевих устаника и Милошевих уставотвораца треба да допуњује и надограђује, јер Србија није пука историјска категорија, већ живи организам који је у борби настао и који се у борби кали, опстаје, сведочи подвиг предака и пружа окриље потомцима.

На свако, али посебно на ово Сретење 2023. године, потребно је да самима себи али и свима ближњима разјаснимо неке ствари. Да бисмо их до краја разумели морамо да се подсетимо оних основних историјских чињеница. Непуних сто година пре избијања Првог српског устанка средишњи део Србије био је једно од најдевастиранијих подручја тадашње Европе. Попис који су Хабзбурзи спровели након Пожаревачког мира 1713. године говори да је на потезу између Саве и Дунава на северу, Дрине на западу, Западне Мораве на југу и Тимока на истоку живело мање од пет хиљада душа! Стални ратови између (тада још хришћанске) Европе и Османлијског царства опустошили су Србију, толико да се чинило да су јој векови били потребни да се обнови и оживи. У време пред избијање устанка Османлијско царство је било једна од најмоћнијих држава света, бројило је десетине милиона становника и протезало се на три континента, упркос томе против њега се подигао један мали и поносан народ, затресао га из темеља и распламсао искру слободе којом је оживео своју уснулу државност. Гледано са данашње временске дистанце подвиг Карађорђа и његових устаника, али и Милоша и његових уставотвораца изгледа потпуно невероватан и бајковито нестваран. Ипак, чињеница да и данас постојимо као државотворни народ и да славимо њихов подвиг доказ је да су успели. И управо је то оно што треба да разјаснимо себи.

Како су наши преци предвођени Црним Ђорђем и Милошем Великим успели нешто невероватно и готово немогуће?! Како је Давид потукао Голијата?! Наизглед, једноставно. Имали су веома јаку и јасну идеју Слободе, чврсту и бескомпромисну вољу да се за њу боре и физички и умно, да никада не одустају и још нешто, поучени давном прошлошћу и узроцима пропасти српског царства знали су да ништа не могу да постигну ако нису сложни.

Дакле, идеја Слободе коју Србима једино гарантује српска држава, чврста воља да се за њу боримо на сваки начин и да у тој идеји и борби будемо сложни - пред тиме се руше и најмоћнија царства! То је прави смисао сретењског подвига који треба увек да имамо на уму, а не само сваког 15. фебруара. Сретење је дан тријумфа, то је дан када треба да се сретнемо и са прецима, и са самима собом, али и са потомцима и подсетимо рецепта који је оживео и узвисио Србију.

Данас је важно и нужно да се тога сетимо и такав рецепт применимо. У претходној деценији Србија је из немогућих друштвено-економских недаћа успела да се уздигне и покрене свој развој и напредак. Такав пут је омогућила јасна идеја Слободе и државе у којој ће српски народ и сви други грађани Србије самостално да одлучују о својој будућности, у којој ће страни амбасадори бити представници својих влада, а не колонијални управници и састављачи наших влада, у којој ће сваком привреднику бити омогућени најбољи услови за привредни развој, а не за успостављање тајкунске олигархије. Тешка времена и чврста народна воља изнедре људе који су у стању да Отаџбину и народни интерес ставе испред личног и окупе снагу народа усмеравајући је на остварење велике идеје. Као што је време пре више од два века помогло народу да изнедри Карађорђа и Милоша, тако је и пре готово једне деценије генерисало народну вољу, која је на чело Владе, а потом и на чело државе довела Александра Вучића, који се бори да нас окупи око идеје Слободне и напредне Србије.

У периоду од 2020. до 2022. године имао сам велику част да као министар спољних послова у Влади Србије представљам нашу државу на различитим меридијанима. У сусретима са страним званичницима о нашем председнику и томе шта је учинио у Србији слушао сам позитивне ствари које некада не могу ни да чујем ни да прочитам у нашим медијима, а највећи комплименти били су за самостално и суверено вођење државе која се сигурно економски развија и од које треба учити. Када је Карађорђе запалио искру Слободе, коју је Милош овенчао Сретењским уставом, путем борбе за слободу и државно осамостаљење кренули су многи народи тадашњег Балкана и Европе, Србија је била светли пример, авангарда. Србија је то и данас, и ако би њеним путем кренули и други уверен сам да би нам будућност била боља и сигурнија. У част славних предака и у име вољених и жељених потомака од Сретењске идеје нећемо одустати, јер бисмо тако одустали од себе. Народе српски, где год да живиш, срећно ти Сретење Дан државности Србије!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!