ДОК конзорцијум предузећа из Новог Пазара, Севојна и Ужица завршава обнову моста којег Пријепољци одвајкада називају Камени или Шарамповски, неки су га у граду на Лиму напрасно прекрстили у Фатихов, по султану Мехмеду Фатиху познатијем као Мехмед Други Освајач из 15. века!

МОСТ

Новости

И док су стари Пријепољци, Бошњаци и Срби у чуду због овог новоименовања, Бошњачко национално вијеће из Новог Пазара нема дилему да је то Фатихова ћуприја, па предлажу да се у њу сада угради некаква камена плоча са написом на турском језику на којој пише да је мост саграђен у време султана Мехмед Хана 1908. Питање је како када Хана и 1908, деле векови?

Нико, такође, не зна ни одакле је ту плочу под ноге једног Бошњака из Пријепоља "избацио" Лим пре стотинак година, па је он узидао у своју кућу, нити ко је подигао мост у Шарампову.

Неки српски историчари с правом питају "да ли је могуће да су у некадашњем срцу српске државе Немањићи чекали Фатиха из Азије да сагради мост преко Лима!?"

Историја памти да је овај мост више пута страдао, да га је и Лим носио... Можда га је Мехмед Освајач у неком тренутку и обновио, али писаног трага о томе засад нема. Као градитељи помињу се и Аустроугари. Сигурно је, међутим, да никада није био споменик културе, за разлику од многих других грађевина из времена када су ови крајеви били под турским ропством. За истином о ктитору моста у Шарампову, дакле, још мора да се трага, ако је то баш толико важно.

Остаје, међутим, питање коме је сада и зашто требало да подиже тензије, пласирајући неутемељене податке и величајући освајача за чијег земана је први пут горела Милешева?

Као да су заборавили да су мостови "према сваком једнаки" и да "не служе ничем што је тајно или зло".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СРБИЈА ЈЕ ПОЧАСНИ ГОСТ У ПАРИЗУ Милановић побеснео: Они нису ни у ЕУ, ни у НАТО, ни у Коалицији вољних

"СРБИЈА ЈЕ ПОЧАСНИ ГОСТ У ПАРИЗУ" Милановић побеснео: Они нису ни у ЕУ, ни у НАТО, ни у Коалицији вољних

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић изјавио је данас да Србија има улогу почасног госта на војном дефилеу у Паризу поводом Дана Бастиље, а да је Хрватска почашћена што су је тамо позвали.

03. 07. 2026. у 15:08

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (0)

Комфор по мери клијената: Нова линија пакета АЛТА банке