ПОДСТИЦАЈИ ЈУГУ ЗЕМЉЕ: Београдска и Јужнобачка област праве 67,3 одсто бруто додате вредности, потребно је отклањање регионалних разлика

С. БУЛАТОВИЋ

30. 08. 2021. у 11:17

БЕОГРАДСКИ регион обухвата од 41 до 55 одсто свих предузећа, запослених, капитала, прихода, профита. Насупрот њему, Јужна и Источна Србија држе свега 6 до 14 одсто овог "колача". Београдска и Јужнобачка област стварају чак 67,3 одсто бруто додате вредности остварене у нашој земљи.

ПОДСТИЦАЈИ ЈУГУ ЗЕМЉЕ: Београдска и Јужнобачка област праве 67,3 одсто бруто додате вредности, потребно је отклањање регионалних разлика

Фото Танјуг

Регионалне разлике стара су бољка Србије, а Предлог просторног плана до 2035. године покушава да понуди решење. Једно од њих је утврдити комплетно нов подстицајни механизам за неразвијена подручја.

У структури новостворене вредности привреде Србије у периоду од 2008. до 2018. године приметан је тренд раста бруто додате вредности Београдске, Јужнобачке, Сремске и Шумадијске области. С друге стране, значајан је пад Западнобачке, Подунавске, Браничевске, Златиборске, Рашке и Нишавске области.

- Регионалне диспаритете на нивоу општина најбоље илуструју распони између зарада по запосленом, чији се екстреми константно просечно крећу у односу 2,5 према 1 - стоји у Предлогу просторног плана. - То је однос зарада по запосленом у Сурчину или Врачару, у односу на Белу Паланку, Сврљиг или Трговиште. Регионални економски диспаритети између градова и остатка Србије су се у транзиционом периоду повећали. Привреда 28 града остваривала је у 2018. чак 85,4 одсто додате вредности привреде Србије. У њима је пословало четири петине предузећа и укупно запослених, који су остваривали 84 процента прихода и 87 одсто добити привреде земље.

Аутори нове верзије просторног плана зато предлажу потпуно нов систем подстицаја, пре свега на југу Србије и подручју Старе Рашке, укључујући појас уз Косово и Метохију и српске заједнице на подручју АП КиМ, а по потреби и друге неразвијене и приграничне самоуправе.

- Ефикасна подстицајна политика и мере треба да буду засновани на приоритетима просторног развоја региона и локалних самоуправа кроз процес интегралног стратешког планирања - стоји у документу. - Многе анализе показују да би један од најефикаснијих модела образовања средњег, регионалног, нивоа управљања у Србији представљало груписање регионалних области. Основни подаци показују доста високу уједначеност, ако се из анализе искључе Београдска и Јужнобачка област.

Даљи развој регионалног просторног планирања требало би да прати увођење средњег нивоа управљања и планирања економског развоја, уз примену принципа флексибилности и децентрализације у контексту све интензивнијег развоја нових производних, информационих и комуникационих технологија и формирања нових структурних организационих облика у процесу рада између сектора и унутар њих.

НЕРАЗВИЈЕНЕ 44 ОПШТИНЕ

ПО економским индикаторима издваја се седам градова, а концентрација привредних активности је у Београду и Новом Саду. У оквиру групације градова приметна је релативна стагнација Ниша и Суботице.

Неразвијено подручје обухвата 44 општине, у којима живи 712.000 становника - десет одсто Србије. Ту послује свега 4,5 одсто предузећа, 3,5 одсто запослених и на коме привреда остварује свега 1,7 одсто прихода.

ВАЖНО УСКЛАЂИВАЊЕ СА ЕУ

УСКЛАЂИВАЊЕ политике регионалног развоја Србије са политиком ЕУ је значајно - стоји у Предлогу просторног плана. - Регионални модел Србије је високоцентрализован, институционално неизграђен, са огромним негативним ефектима у простору, ефекти прикључења у ЕУ добијају посебну позитивну димензију. Да би се преокренуо деценијски негативан тренд регионалних неравномерности, пресудан је значај индиректних ефеката интеграционих процеса ЕУ на регионални развој Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!