"НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ": Следеће године креће попис становништва, а о овим стварима ћете морати да се изјасните

РЕДОВАН десетогодишњи попис становништва требало би да се одржи између 1. и 30. априла следеће године, а да ли ће га бити и у којој форми још се не зна.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Следеће године креће попис становништва, а о овим стварима ћете морати да се изјасните

Новости

Као опције помињу се одлагање, али и организовање бар дела пописа онлајн. Такође се помиње да ће у попису бити и нека нова питања, попут фертилитета мушкараца, а занимљиво је и како ће бити третиране трансродне особе.

На попису 2011. године као ново питање, а у складу са праксом ЕУ, уведено је изјашњавање о инвалидитету, које се код нас први пут појавило. Сада би то требало да буду, по речима демографа Владимира Никитовића из Центра за демографска истраживања, питања о мушком фертилитету. До сада су само жене питане колико имају деце, а сада би на то требало да одговоре и мушкарци. Тиме ће се, практично, осим о брачним изјашњавати и о ванбрачним потомцима.

- Остале земље већ одавно имају то питање. Покренули смо ову тему још пред прошли попис, али нисмо успели. Сада је иза тога стао Центар за демографска истраживања и наишли смо на разумевање - каже Никитовић.

Новости

У Републичком заводу за статистику, како кажу, помно прате здравствено стање нације, па ће пописивање грађана од тога зависти.

- Редовно пратимо епидемиолошку ситуацију, процењујемо ризике и разрађујемо различите стратегије за спровођење Пописа становништва, домаћинстава и станова 2021. Између осталог, разматрамо и све предности и недостатке, како онлајн пописивања, тако и других метода прикупљања података у ванредним околностима - каже за "Новости" мр Љиљана Ђорђевић, начелник Одељења за попис становништва РЗЗС.

ПРЕ ДЕЦЕНИЈУ ВИШЕ ОД 7 МИЛИОНА

ПРЕТХОДНИ попис спроведен је у октобру 2011. године. Србија је тада имала 7.186.862 становника, број домаћинстава износио је 2.487.886, а број настањених станова 2.423.208. У земљи је било 48,69 одсто мушкараца и 51,31 одсто жена. Просек година био је 42,2, а старијих од 65 је било око 17 одсто.

Како напомиње, садржај Пописа већ је дефинисан Законом о попису, који је усвојен у фебруару. Према њему, о грађанима се прикупљају лични подаци: име и презиме, име родитеља, пол, датум рођења, јединствен матични број, адреса, држављанство, место рођења, место из ког се особа доселила, датум и разлог досељења, период боравка у иностранству, брачни статус, да ли особа живи у ванбрачној заједници, број деце и њихове године, национална припадност, матерњи језик, вероисповест, образовање, место школовања, начин путовања у школу, писменост, економска активност, занимање, делатност, место рада и начин путовања на посао.

О одсутним члановима прикупљају се подаци о разлозима и дужини одсуства, месту боравка, учесталости враћања, док се о привремено присутнима узимају информације о разлогу и дужини присуства, месту сталног становања и учесталости одлазака тамо.

На питање "Новости" како ће у попису бити третиране нпр. трансродне особе - оне које су промениле лична документа, али и оне које то нису, Љиљана Ђорђевић каже:

- У попису се сви одговори на питања уносе у упитнике искључиво у складу са изјавом испитаника. Свака особа може слободно да се изјасни о свом полу, без обзира на то како се води у документима.

Ово питање спада у корпус личних питања, као и изјашњавање о вероисповести и националној припадности, у вези са којима се грађани такође слободно одређују.

КАЗНЕ ЗА ЛАЖ ИЛИ ЋУТАЊЕ

СВИ прикупљени подаци морају бити заштићени од нелегалног приступа и коришћења, а законодавац је предвидео и казне. Ако грађанин о себи, одсутној особи или детету млађем од 15 година да нетачне или непотпуне податке или одбије да одговори, казна је од 20.000 до 50.000 динара.

Уколико пописивач не обавља посао по пропису, ако не води рачуна о тачности података, не чува тајност личних података или инсистира да се неко изјасни о националности и вероисповести иако овај то одбија, казна је од 30.000 до 50.000 динара.

Санкција је предвиђена и за проневеру новца са подрачуна пописне комисије - од 50.000 до 100.000 динара.

Осим личних података, Закон је прецизирао и који подаци се прикупљају о домаћинствима, становима и другим настањеним домаћинствима. Рецимо, адреса становања, укупан број чланова домаћинства, сроднички и породични састав, основ по ком породица користи стан и да ли се чланови баве сопственом пољопривредном производњом. Уписују се и адреса и врста стамбеног простора у коме неко живи, површина, облик својине, број соба, опремљеност инсталацијама и помоћним просторијама, врста енергената које се користи за грејање, спрат на ком се стан налази, подаци о згради у којој је.

Шта у РЗЗС очекују од новог пописа?

- Свакако очекујемо смањење укупног броја становника у односу на претходни попис, 2011. године, даље пражњење руралних подручја, пораст просечне старости становништва и нарочито пораст удела старих у укупном становништву. Према проценама, средином 2019. године имали смо 6.945.235 становника (при чему у процене нису укључене спољне/међународне миграције), просечна старост износила је 43,3 године, а сваки пети становник је имао 65 или више година - каже Ђорђевић.

Демограф Иван Маринковић из Центра за демографска истраживања каже да је у нашим условима, када имамо демографски стару Србију, која не користи масовно интернет и компјутер, попис који раде уживо пописивачи, најделотворнији.

- Није реално очекивати да се сами попишемо онлајн као што то раде Естонци. Ми смо далеко од тога. Мислим да није велики проблем да се попис обави уживо и да пописивачи, ако буде потребе, улазе са маскама у станове. А ако не буде могуће, реалније је да га одложимо на годину или две, што се већ дешавало - каже Маринковић.

Он додаје да методологија пописа мора да буде усклађена са претходним пописима и методологијом Еуростата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (4)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!