СИМБОЛ ГРАДИТЕЉСТВА, СВЕДОК ИСТОРИЈЕ И МЕСТО СТРАДАЊА: Реконструкција фасаде зграде бивше касарне у новосадској Улици војводе Бојовића

З. ГРУМИЋ

04. 03. 2024. у 08:20

НАСТАВАК процеса обнове објеката у старом језгру Новог Сада, између осталог, подразумева и управо започету детаљну реконструкцију фасаде зграде Команде некадашње касарне у Улици војводе Бојовића, која је у статусу претходне заштите као споменик културе и представља важан део овдашњег градитељског наслеђа.

СИМБОЛ ГРАДИТЕЉСТВА, СВЕДОК ИСТОРИЈЕ И МЕСТО СТРАДАЊА: Реконструкција фасаде зграде бивше касарне у новосадској Улици војводе Бојовића

З. Грумић

Истовремено, поменуто здање је и својеврсно спомен-обележје многобројним родољубима, махом цивилима, које су припадници мађарских и немачких окупационих снага побили током првих година Другог светског рата - о чему сведочи и спомен-плоча на фасади зграде, постављена приликом обележавања прве деценије ослобођења града од фашизма.

Како је забележено у делу "Кратка историја Новог Сада", аутора Ђорђа Србуловића, представници Хортијеве власти су, одмах по уласку у град, у априлу 1941, почеле страховит терор над цивилним становништвом, па је већ у првих неколико месеци окупације ликвидирано око 500 Новосађана, углавном Срба. Недужни људи хапшени су по улицама и, под оптужбама да су "четници", спровођени на места ликвидација, а једно од таквих била је и касарна у продужетку некадашњег Лебарског сокака, данашње Улице војводе Бојовића, у којој су с јесени 1941. обављена масовна вешања и стрељања...

Назив

КАДА се, по завршетку Великог рата, Нови Сад нашао у новој држави - Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца - у његове војне објекте сместила се нова војска, па је ова касарна добила назив "Краљ Петар".

Поменути војни објекат, нажалост, памти и погром цивила током такозване Новосадске рације, у јануару 1942, када је био једно од стратишта у тој злогласној акцији мађарске окупационе војске, жандармерије и полиције, коју је животом платило више од 1.200 Срба, Јевреја и Рома.

- Бивша касарна, једна од две које су у Новом Саду изграђене крајем 19. века, у тадашњој Аустроугарској монархији, осим несумњиве архитектонске вредности, нама значи и као својеврсни споменик који чува сећање на бројне погубљене - навео је градоначелник Милан Ђурић на друштвеним мрежама, поводом обнове за коју је локална самоуправа издвојила 12 милиона динара.

Јер, током последњих деценија, у објектима некадашње касарне станују породице избеглих после ратних сукоба на просторима бивше Југославије, а - судећи по новим урбанистичким плановима - комплекс у Улици војводе Бојовића требало би да добије културно-туристичку намену.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)