АЛ' СЕ НЕКАД ДОБРО ЈЕЛО, А И ПИЛО... БАШ: Архив и музеј у Кикинди чувају јеловнике и ценовнике старих хотела у том граду

Рада Шегрт

06. 01. 2023. у 06:00

ГОСТИ са разних страна некада су долазили у Кикинду ради дочека Нове године у популарном Хотелу "Нарвик" који годинама не ради, а био је познат и по доброј храни и богатом "шведском столу".

АЛ СЕ НЕКАД ДОБРО ЈЕЛО, А  И ПИЛО... БАШ: Архив и музеј у Кикинди чувају јеловнике и ценовнике старих хотела у том граду

Фото Народни музеј Кикинда

Сада у овом граду нема хотела који би био посебно занимљив по "доброј кујни и ваљаном пићу", како су некада давно угоститељи рекламирали своје кафане. У својој књизи "Кажи прстом", историчар Владислав Вујин пише да су оброци некада елитног хотела "Национал", који се налазио у самом центру Кикинде, 1918. године, били слични данашњим.

- Гостима су се нудили говеђи гулаш, телећи паприкаш, пуњене паприке, печено пиле, гуска, патка, натур шницла, крменадле, за салату су се служили свежи и кисели краставци, за десерт пита од сира и јабука. Толико лепих јела последње ратне, 1918. године, само су доказ да је "Национал" и у доба опште беде "држао до свог предратног нивоа" - забележио је Вујин.

Међутим, јеловник из 1931. био је другачији. Нудили су се супа, говедина са сосом, вариво "празно" и са месом, тесто, печење, виршле са реном, паприкаш, али и "кисела плућа", мада нема објашњења какво је то јело.

- У "Националу" су гостима нудили два дневна менија, један за 13, а други за 18 динара - записао је Вујин у својој књизи.

Фото Народни музеј Кикинда

Шта се у Кикинди некада јело и пило и по којим ценама се служило гостима сведоче и два "ценовника" које су угоститељи достављали локалној власти ради одобравања цена. У оном из "Национала" пише да је тањир супе стајао два динара, порција говедине са сосом 10, "празно" вариво три. За "два комада јајета у чаши" требало је пет динара.

- Иста јела служила су се и у хотелу "Три шешира", али ценовници из 1931, сведоче да је храна у "Националу" била скупља. Вариво, оно "празно" код "Три шешира" било је два динара, мала порција паприкаша пет, а велика 10. Печење је коштало 10 ондашњих динара - наводи Срђан Сивчев, историчар архивиста Историјског архива.

И цене пића биле су различите. Чаша белог пива била је 3,5, а кригла 5,5 динара. Литар стоног вина коштао је 20, а црног 25, чаша коњака од три до четири, а ракије шљивке од 2,5 до три динара.

Срђан Сивчев, Фото Р. Шегрт

Владислав Вујин, Фото Р. Шегрт

Чувени хотел "Национал", који у својој "Даћи у Кикинди" помиње и Милош Црњански, налазио се у центру Кикинде, код православне цркве.

- У списку власника 1921. као власник се помиње Алберт Клајн. Он је у ствари био сувласник, јер је у посао ушао као муж Јулишке, ћерке Лајоша Кмећка - објашњава Вујин.

У том објекту је одувек био ресторан, па и данас. После Другог светског рата хотел је национализован и звао се "Трст", а од 1957. "Авала" и радио је до осамдесетих година 20. века. Сада је ту ресторан некадашњег фудбалера Младена Крстајића. То је и сада, као и пре 100 година, елитнији локал у граду.

Елитни хотел "Национал", данас, Фото Р. Шегрт

ПИВО "ОПШТЕ ОБЉУБЉЕНО"

СУДЕЋИ према огласима у тадашњој штампи, "право оригинално плзенско пиво чашу по 10 нов, криглу по 17 нов" тј. филера-стотог дела круне, Кикинђанима је понуђено 1907. и 1908. у "Боновој гостионици". Плзенско пиво је постало "опште обљубљено", јер се до тада пило оно из будимпештанских пивара, тамне боје, а плзенско је било прво светло пиво у свету - истражио је Владислав Вујин.

HAPPY HOUR

ВЛАСНИК кафане "Три шешира" био је Јован Хорват који је у листу "Југословен" 1931. објавио нешто уобичајено за данашње време. Био је то својеврсни happy hour, термин када пиће кошта јефтиније. Тај термин је био током дана, па је чаша пива наплаћивана два динара. Ова кафана је отворена 1920, у Доситејевој улици 24 (данас 36) и не помиње се од 1940. када је, због смртног случаја, понуђена у закуп.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

ЏЕРАЛД Кнаус, шеф ЕСИ института и главни протагониста и менаџер кампање Аљбина Куртија, рекао је да постоји неколико држава чланица Савета Европе које се спремају да блокирају гласање за пријем тзв. Косова у Комитет министара, где помиње и две савезничке државе лажне државе - Француску и Немачку.

04. 05. 2024. у 12:59

Коментари (0)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона