ПОЧЕЛЕ МАЈСКЕ СВЕЧАНОСТИ У КРАГУЈЕВЦУ : Ђурђевдански песнички сусрети окупили песнике из целе Србије

Весна Хаџић

04. 05. 2024. у 10:00

Мајске свечаности, које се у Крагујевцу организују поводом Дана града, 6.маја, почеле су Ђурђевданским песничким сусретима у организацији Центра за неговање традиционалне културе „Абрашевић. И ове године учестовали су песници из целе Србије.

ПОЧЕЛЕ МАЈСКЕ СВЕЧАНОСТИ У  КРАГУЈЕВЦУ : Ђурђевдански песнички сусрети окупили песнике из целе Србије

Фото: Абрашевић

Такмичили су се у четири категорије: најмлађи ствараоци до 30 година, у области ангажоване поезије, дечје поезије и у песништву на теме по сопственом избору. Најбољи радови, по оцени стручног жирија,“ награђени су  дипломама и похвалама.

Међу младим ауторима признање „Марко Стаменковић” освојила је Kрагујевчанка Аница Манојловић са песмом „Сенка”, а похвале су уручуне Јовани Аксентијевић из Кнића за песму „Обећања”, Сари Савић из Алексинца за песму „Цветај ружо, цветај” и најмлађем учеснику Тадији Стојковићу за песму „Ја имам крила”, коју је посветио деци са аутизмом.

У категорији аутора старијих од 30 година који су писали на слободну тему признање „Ђурђевдански венац” освојила је Маријана Милошевић из Алексинца са песмом „Сновиђење”, а похвале су уручене Александри Стојаковић за песму „Састанак”, Љутомиру Рундићу из Лознице за песму „Лаку ноћ, моја дамо”, као и Зорану Петровићу за песму „Багремов цвет”. Жарко Јовановић са песмом „Мисао о њој” добио је признање „Владимир Јагличић” у категорији крагујевачки аутори, а похвала је припала Биљани Илић за песму „Заобиђена стаза”. Признање „Добрица Ерић” у категорији дечје поезије ове године није додељено због недовољно пријављених песама које би се сврстале у ту категорију.

На „Ђурђевданским песничким сусретима“, који се  у Крагујевцу одржавају девету годину заредом, до сада је учествовало више од 400 песника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

У балистичком ракетном нападу на Димону, град на југу Израела, повређено је 47 људи, који су запослени у болници. Већина повреда је узрокована шрапнелима, према израелској служби за хитне случајеве Маген Давид Адом. Димона се налази око 13 километара од нуклеарног истраживачког центра Негев.

21. 03. 2026. у 21:44 >> 22:08

Коментари (0)

ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ: Морам да саопштим вест која су ми јавили пре неколико минута