ПРИЧА О ХЕМИЈСKОЈ ИНДУСТРИЈИ: Отворен Индустријски музеј у Прахову код Неготина

С. М. ЈОВАНОВИЋ

29. 06. 2022. у 15:14

У КРУГУ праховске хемијске индустрије “Еликсир” у присуству бројних званица отворен је Индустријски музеј.

ПРИЧА О ХЕМИЈСKОЈ ИНДУСТРИЈИ: Отворен Индустријски музеј у Прахову код Неготина

Фото: С.М.Јовановић

Индустријски музеј, јединствен у Србији јер представља сведочанство о изградњи и развоју једне хемијске индустрије од 1960. до данас, у згради на улазу у праховски “Еликсир”, доноси прегршт фотографија, докумената, признања, али и макете, производне шеме, па чак и опрему и делове опреме из некадашњих погона праховских фабрика.

Идеја о оснивању Индустријског музеја у Прахову сазревала је две године а по  замисли аутора ове поставке, Младена Тришића, дипломираног инжењера технологије који је у овом колективу провео више од четири деценије радећи на радним местима приправника до генералног директора и саветника управног борда, Музеј је хибрид који повезује прошлост, садашњост и будућност индустријализације овог краја.

-Ово није класичан индустријски музеј у смислу да показује прошлост, већ је је хибрид између прошлости и будућности зато што сам настојао да историја буде кључ будућности. Сви наши успони, сви наши падови, све наше муке које смо у протеклих шездесет и више година имали у Прахову су дошле на неко боље место доласком “Еликсира” – каже Младен Тришић.

Фото: С.М.Јовановић

Љуба Стојчић, директор "Еликсира" и Младен Тришић, аутор поставке

Музеј, истиче Маја Радуловић, заменик директора Друштва у праховском “Еликсиру” доноси илустрације “свега вредног што је Прахово кроз деценије изградње и развоја имало и  стицало”, а његова су  највећа вредност - људи.

- Историјски тренуци су забележени на многим материјалима који ће сада бити доступни свима, почев од оних из давних педесетих година, тачније из периода 1957. до шездесете, када је фабрика грађена у Прахову, уз подсећање да је први реакор са пробним количинама супер-фосфата пуштен у рад 19. септембра 1960. године. Обухватили смо, а то се подразумева,  и део историјског развоја Рударско-топионичарског басена Бор који и јесте творац хемијског комбината у Прахову - додаје Маја Радуловић.

Фото: С.М.Јовановић

 

Пажњу посетилаца већ на улазу привлачи ни мање ни више него локомотива. То је, вели Тришић, маневарка, француске производње која је из Бора дошла на испомоћ Прахову далеке 1959.  У парку испред музеја је и оригинална пумпа за дизел гориво, загребачке производње, из исте године, али и део првог реактора у којем се мешао фосфат и сумпорна киселина и добијао супер фосфат.

-Хемијска индустрија у Прахову ради 62 године у континуитету. Било је ту успона и падова и сада хоћемо да кроз овај музеј прикажемо, да то остане на успомену генерацијама које сада раде и које ће у будућности радити. “Еликсир” је комбинат подигао на ноге и сада смо лидери у овом делу Европе по питању производње минералних ђубрива и фосфорне киселине онако каква је некад била и Индустрија хемијских производа Прахово - наводи Љуба Стојчић, генерални директор “Еликсир” Прахово.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)