АНАЛИЗА "НОВОСТИ" - ВАРЉИВО ЛЕТО 2022: Репрезентативни екипни спортови забележили најслабије резултате од самосталности Србије

Грујица КЕЛИЋ

19. 09. 2022. у 16:38

КРАХ какав никад није виђен. То је доживео српски екипни репрезентативни спорт овог лета, пошто су први пут од самосталности земље у истој години кошаркаши, ватерполисти и одбојкаши остали без одличја на највећим такмичењима, иако су на њих отишли са плућима пуним наде и оптимизма у велики резултат.

АНАЛИЗА НОВОСТИ - ВАРЉИВО ЛЕТО 2022: Репрезентативни екипни спортови забележили најслабије резултате од самосталности Србије

FOTO: FIBA.Basketball

Од 2006. године и независности, ниједно лето до овог није прошло, а да се барем једна (често и више њих) од поменутих селекција није кући вратила са победничког постоља.

Много се очекивало и сада, међутим, даље од 9. места се није могло, чиме је уписан велики неуспех. Највише се очекивало од кошаркашког тима који је са Светиславом Пешићем на клупи желео да понови успех од пре 20 година, када је на СП у Индијанаполису узето последње злато.

КОШАРКАШЕ ЈЕДНА ЛОША ЧЕТВРТИНА ОДВОЈИЛА ОД БОРБЕ ЗА МЕДАЉУ

Сви су видели "орлове" на трону, с обзиром на МВП квалитет који се нашао у саставу. Нажалост, преко Италије у осмини финала се није дало, иако је групна фаза окончана више него убедљиво, због чега је само продубљен трофејни пост (последња медаља је сребро на ЕП 2017).

Са сличним амбицијама смо отишли и на СП 2019, да би освајањем 5. места доживели болно приземљење. На ОИ у Токију прошле године нисмо ни учествовали, након чега смо мислили да не можемо да потонемо дубље, да би овогодишњи резултат са континенталне смотре сервирао ново разочарање нацији. Свеукупно, треће узастопно такмичење без медаље са три различита селектора (Ђорђевић, Кокошков, Пешић), док смо притом себи у квалификацијама озбиљно угрозили пласман на СП, које ће се догодине одржати у Јапану, Индонезији и Филипинима.

Капитен кошаркаша Србије Владимир Лучић током последњих тренутака меча са Италијом на Евробаскету / FOTO: FIBA.Basketball

Очигледно је направљено много грешака у корацима, што демонстрирају и не тако светли резултати млађих селекција, од којих је само репрезентација У-18 узела бронзу на ЕП. У најмању руку млако. Поготово када се погледају резултати које бележи шпанска кошарка овог лета у свим узрастима.

Нема селекције било мушке или женске која није ушла у финале СП или ЕП ове године, почев од сениора, све до кадета (У-16). Само наклон до пода и еклатантни пример значаја постављања здравог система у функцију. Домаћи задатак за све, поготово за људе из Сазонове 83.

Тим пре пошто се први човек наше кошарке Предраг Даниловић на пријему бронзаних "орлића" жалио како менаџери, родитељи и водећи људи клубова не дају дозволу младим играчима да наступају за репрезентацију. Култ очигледно више није присутан и то је предмет око кога се треба позабавити што пре, како се ово стање не би додатно продубило.

Притом и видети на који начин вратити значај домаћој лиги и центрима широм Србије, као и дозволити младим играчима да добију потребне минуте у најзначајнијим годинама развоја. Зато и размислити о ограничавању броја странаца.

ВАТЕРПОЛИСТИ ДОЖИВЕЛИ ПОТПУНУ СМЕНУ ГЕНЕРАЦИЈА 

Код ватерполиста је потпуно друга прича. Повлачењем шесторице "величанствених" (Филиповић, Прлаиновић, Митровић, Алексић, Гојко и Душко Пијетловић) остављена је велика празнина. Селектор Дејан Савић је овог лета отворио нову еру која на себи има терет оне претходне.

Тешко бреме за понети, што се и показало овогодишњим резултатима. Поред дебакла на ЕП у Сплиту и поразом од Француза у осмини финала, "делфини" су освојили и 5. место на СП у Будимпешти. Није крио стручни штаб на челу са Савићем разочарање, као ни играчи. Тешко је играти када те цела нација гледа кроз призму десетогодишње доминације твојих претходника, а још теже када сам себи наметнеш обавезу да их имитираш. Не може се рећи да смена генерација није урађена плански, јер је Дејан Савић од када је постао селектор на припреме звао најталентованије, од којих су многи играли успешно Светску лигу, Светски куп, Универзијаду.

Ватерполисти Србије на завршном турниру Светске лиге 2022 / ФОТО: ВСС

Међутим, летња сезона је прошла траљаво. Због убитачног клупског календара, екипа је на СП отишла без свежине, потом су се повредили Никола Јакшић и Ђорђе Лазић. Селектор уочи СП није позвао Николу Дедовића, после Будимпеште слободно лето дао је капитену Браниславу Митровићу, тако да је у Сплиту из токијског тима имао само Душана Мандића, Саву Ранђеловића и Страхињу Рашовића. И мало ко им је давао шансе да ће се домоћи победничког постоља. Тим пре што у тиму није било петорице играча са СП у Будимпешти.

Клубови су од 2014. до 2019. били у веома тешкој финансијској ситуацији, али им последњих година држава помаже. Полако се стварају центри у Шапцу, Крагујевцу, од прошле године и у Ваљеву. Појавио се Нови Београд, као Бечеј са почетка века, са жељом за инстант успехом, почевши да враћа домаће играче из иностранства. Лани је стигао до вицешампионског места у Лиги шампиона, ове сезоне има још веће амбиције, а колико ће то допринети развоју репрезентативног ватерпола видећемо.

Млађе категорије су се после неколико године без медаља вратиле на праву стазу 2019. освајањем сребра на СП до 20 године. Лани је селекција до 20 година постала светски првак, а до 18 европски. Ове године су сребро на СП освојили момци узраста до 18 година, а светску бронзу екипа У-16, што показује да млади "делфини" пливају у добрим водама.

ОДБОЈКАШИ У НАЈТЕЖОЈ ПОЗИЦИЈИ, НЕМА НОВИХ ВЕДЕТА

У недефинисан моментум су упали одбојкаши, а у ком правцу се у последње време крећу све више делује да ће она да прерасте у стрепњу за будућност. Један од најискуснијих у тренутном саставу Игора Колаковића, Марко Подрашчанин је недавно у интервјуу за "Новости" истакао да је игра у малом паду, јер се већ десет година не мења стартна постава националног тима.

Зато и не изненађује глатки пораз од Аргентине у осмини финала СП. Колаковић је 2013. за време свог првог репрезентативног мандата увео пет нових играча који су подигли ниво игре и довели Србију до бронзане медаље на ЕП у Данској. После њих се појавио само коректор Дражен Лубурић, који је код Николе Грбића максимално искористио шансу на Ф6 Светске лиге 2016, када је освојено злато. Од тада су и Грбић и Слободан Ковач и сада Игор Колаковић пружали шансу младима у СЛ и Лиги нација, али се нико није наметнуо као преломни играч.

Одбојкашка репрезентацјиа Србије 2022 / FOTO: OSS

Од генерације Атанасијевића, Јововића, Ковачевића, који су били кадетски европски и светски прваци и трећи на јуниорском СП, није се појавила талентована генерација. Годинама су клубови кубурили са финансијама и слабом лигом, тек се од пре неколико година више улаже, домаће такмичење је све квалитетније, али чини се да млади не добијају шансу као пре 10, 15 година.

На све то, челни људи нашег савеза сваке године имају све већи проблем са привлачењем нове деце у школице одбојке и поред трогодишње акције "Мој први смеч", која за циљ има управо то.

Очигледно је то горући проблем српске одбојке, због чега и не би требало да чуди оно до чега је то довело. Од млађих селекције су вредан резултат овог лета направили једино кадети као четвртопласирани у Европи, међутим не треба сметнути са ума да ни ранијих година није било ништа боље па су свеједно у сениорском узрасту прављени успеси.

На све то и рукометаши су почетком године освојили тек 14. место на ЕП у Словачкој и Мађарској, чиме су употпунили неславних 365 дана за екипни репрезентативни спорт. Руку на срце, нису они ни били посебно успешни од самосталности, али историјски резултати млађих категорија (јуниори трећи у Европи) и довођење Тонија Ђероне за селектора сениора је напокон померило ствари са мртве тачке.

Најлакше би било да је све ово тек привремени "баг" у систему који ће главни инжењери брзо отклонити. Међутим, неки потези указују да се можда ради о озбиљнијем квару за који је неопходно дуготрајно сервисирање и оптимизација. Ако је, пак, то случај, потребно је што пре почети са уклањењем "вируса", како се не би дошло у ситуацију да останемо за застарелом верзијом софтвера. 

Бонус видео: КАД ДРЖАВА БРИНЕ О ШАМПИОНИМА! Како су се низали успеси Србије у 2021.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња