ДЕРБИ НИЈЕ БИО ЗА ОНЕ СА СЛАБИМ СРЦЕМ! Партизан победио Звезду у Евролиги

А. И.

26. 10. 2023. у 20:33 >> 20:44

КОШАРКАШИ Партизана угостили су у петом колу Евролиге градског ривала Црвену звезду. У великој драми Партизан је славио резултатом 88:86 (22:13, 20:29, 11:23, 33:21).

Имао је Партизан у овом мечу +15, а након тога и Црвена звезда 13 поена предности, али је неизвесна завршница припала црно-белима.

Одлично је домаћин отворио меч. Имао у првој деоници велику предност. Гости се нису прилагодили доброј одбрани коју је играо Партизан, па су у уводних седам минута дозволили домаћину да дође до вођства 17:2... Но, вратимо се тренутак уназад.

Звезда је губила са 16:2 када је њен нови стратег Јанис Сферопулос схватио да ривал користи врло лош почетак три играча гостујуће екипе.

И, из игре је извео Дејана Давидовца, у Џоела Болмбоја и, који секунд касније, Рокаса Гиадритиса, а ушли су Лука Митровић, Мајк Тоби и Адам Ханга.

За минут и по Ханга је убацио шест поена и оно што се чинило као потенцијално велики дебакл на помолу претворило се у, за Звезду "подношљивијих", 20:8, а када се на то надовезала и мини-серија црвено-белих од 5:0, за коју су се побринули плејмејкери, Јаго Дос Сантос и Милош Теодосић, утакмица је добила потпуно другачије обрисе.

Боље је Звезда заиграла у другој четвртини. Прорадио је шут за три, прво је погодио Мајк Тоби, па Шабаз Нејпир, и зато је након 13 минута игре Звезда успела да се спусти на 26:23. Ледеј и Нанели одржавали су предност Партизана све до завршнице деонице када су се црвено-бели вратили на "нулу".

Покушавао је Јарамаз да задржи вођство до полувремена, али да тако не буде побринуо се Шабаз Нејпир који је тројком поравнао на 42:42. Успео је Данило Анђушић да погоди за три, али његов кош није признат, касно је избацио лопту и - драма је "могла да почне".

Лоше је на терену изгледао Кевин Пантер који је за 20 минута имао четири изгубљене лопте, а то је казнио Шабаз Нејпир који је погодио тројку за прво вођство црвено-белих на мечу, и то чим је трећа деоница почела.

Најавио је потом Пантер боље моменте, убацио је тројку, другу у сезони у Евролиги - 45:45. Увукла се несигурност у игру црно-белих који који су недолучно организовали игру. Четири тројке постигла је Звезда у трећој деоници, две Дос Сантос, једну Ханга и Нејпир, те су по први пут црвено-бели имали двоцифрену предност - 50:60.

Треба истаћи и сјајну тимску одбрану Звезде у већем делу другог полувремена. Ослањали су се црно-бели на шут са дистанце, али вечерас им је фортуна дуго, дуго окретала леђа, - након 30 минута игре Звезда је имала +12 (53:65)

Чинило се да су црно-бели притегли одбрану, те успели да се након четири минута игре у последњем периоду врате на шест поена заостатка. Четири поена везао је Доужер, уз тројку Пантера.

Јаго дос Сантос био је уз Хангу најрасположенији код гостију (62:68). Међутим, када је било најпотребније, Алекса Аврамовић закључао је свој рекет, а онда уз седам везаних поена вратио црно-беле на само два поена заостатка, два и по минута пре краја меча.

У последњих минут и по ушло се резултатом 80:80.

Иако важи за сјајног поентера са пенала, Теодосић их је промашио  три од пет, па је након поготка Аврамовића уместо да бивши капитен "орлова" донесе свом тиму изједначење - на семафору било 83:81. Био је то замајац који је покренуо меч у Партизанову корист, јер је након пенал завршнице тријумфовао домаћи састав, на опште одушевљење препуне црно-беле Арене.

Партизан - Црвена звезда 88:86 (22:13, 20:29, 11:23, 33:21)

Партизан: Вукчевић, Ледеј 13, Аврамовић 14, Копривица, Пантер 8, Смаилагић 9, Јарамаз 12, Нанели 7, Трифуновић, Анђушић, Дожиер 9, Камински 11.

Црвена звезда: Лазаревић, Теодосић 9, Ханга 11, Давидовац 2, Лука Митровић 8, Симоновић, Нејпир 14, Тоби 7, Боломбој 16, Илић, Гедраитис 8, Дос Сантос 11.

КРАЈ! ПАРТИЗАН - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 88:86 (22:13, 20:29, 11:23, 33:21)

40' Промашио је исхитрени шут за три Теодосић. Потом након половичног учинка Јарамаза, плеј Звзеде још једном завршио на линији пенала, где је успео да погоди за 84:83. Увео је Обрадовић најбоље извођаче пенала након минута одмора. Одмах је на линији завршио Ледеј. Промашио је Нејпир прво, не и друго бацање. На другој страни је поново Ледеј био на линији, оба пута прецизан за 88:84

39' Краде Нејпиру лопту Аврамовић, а Дожијер погађа за три - 80:79. Половичан је са пенала био Теодосић. Нова тројка Аврамовића, хладнокрвно игра плејмејкер црно-белих, који је дриблингом избацио Нејпира и погодио за 83:80. Искусно је Теодосић извукао три пенала при шуту. Чувао га је Јармаз и направио фаул. Очекивали су гости изједначење, међутим, промашио је два од три пенала Теодосић - 83:80.

38' Делује да навијачи гледају окршај Боломбоја и Аврамовића, сада кошаркаш Звезде закуцава - 77:79. Тражио је на иницијативу Теодосића Сферопулос челенџ, али је лопта коју је ка кошу упутио Рожијер била у силазној путањи.

37' Сјајан је из угла био Џоел Боломбој, а онда Аврамовић погађа за три, уз украдену лопту.

36' Половичан бива Боломбој са пенала. Из одбојке на другој страни Смајлагић поентира - 76:75. Још једном некадашњи играч Голден Стејта погађа, терајући Сферопулоса на тајм-аут. Лош шут Теодосића. Вратио је Аврамовић поенима - 70:75

35' Погодили су Митровић и Боломбој. Одговорио Доужер 64:74.

33' Промашује Звезда, још једном Дожиер погађа - 59:68. Погађа сада и Пантер за три. Вратио се Партизан на два поседа заостатка 62:68.

32' Након лоше ротације у одбрани Партизана, Бразилац, Дос Сантос погађа још једну отворену тројку - 55:68.

31' Губе црвено-бели лопту, Дожер уписује прве поене на мечу након скока - 55:65.  Прави потом Мајк Тоби прекршај у нападу.

КРАЈ ТРЕЋЕ ЧЕТВРТИНЕ 11:23

30' Гедраитис лагано погађа из друге прилике. Погодио је за три након скока Теодосића - 53:65.

29' Погодио је пенал Смајлагић. Теодосић је потом изузетно додао Гедраитису  -53:62.

28' Губи Нејпир лопту. Ушао је у игру Дожиер. Промашио је тројку и Аврамовић, али у скоку је највиши Смајлагић који напад завршава снажним закуцавањем уз фаул.

27'  Прекида серију гостију Френк Камински - 50:57. Ипак, још једном Дос Сантос погађа тројку - 50:60. Направио је домаћин само један фаул у трећој деоници.

26' Прецизан је Ледеј, па одговара тројком Ханга.  Митровић још једном бива прецизан након промашаја Јарамаза - 48:54. За три је прецизан и Јаго дос Сантос за 48:57.

25' Поново губи лопту Пантер, кажњава то Ханга - 46:49

24' Погађа Теодосић,  након шута Нанелија. Потом губи лопту плеј Звезде, реванширао му се Пантер.

23' Половичан је био Нанели за три. Фаулиран је у наставку Боломбој, а нови фаул прави Камински, Боломбој је са линије пенала погодио оба пута - 46:47

22' Камински бива блокиран од стране Боломбоја. Погодио је у последњим секундама напада другу тројку у сезони - 45:45

21' Четврту изгубљену лопту има Пантер. Један од четири шутирао је из игре. Лоша одбрана домаћина, а Шабаз Нејпир кажњава то, трећом тројком у мечу - 42:45.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА 20:29

20' Друга тројка Нејпира вечерас, и то упркос доброј одбрани - 42:40. Нејпир погађа за два, а Данило Анђушић погађа тројку уз звук сирене. Ипак, није призната, избацио је лопту након истека времена.

19' Промашио је Ханга, борио се на скоку Митровић, а Камински прави фаул при шуту. Погодио је оба пенала Митровић, а Сферопулос у игру вратио Шабаза Нејпира. Пробио је Огњен Јарамаз кроз рекет, лагано погодио, а на другој страни Теодосић губи лопту, сматрао је да је фаулиран, али нису то мислиле и судије. Нанели са полудистанце у наставку промашује - 42:37.

17' Погађају Боломбој и Јарамаз, долази репрезентативац Србије до деветог, четвртог у низу поена, а Сферопулос при резултату 40:35 тражи минут одмора.

16'Није благонаклоно гледао Жељко Обрадовић на одлуку Каминског да пусти на шуту за три Боломбоја који је успео да погоди иако му то није јача страна 32:30. Џејмс Нанели се пробудио, погодио за три, одговорио је Геадритис, а потом и Анђушић бива прецизан 38:33

15' Погађа тројку Ледеј, одговара лаким поенима Боломбој.

14' Нејпир је са пенала вратио Звезду на поен заостатка - 26:25. Убацио је Американац пет од седам последњих поена у редовима црвено-велих.

13' Још једном је прецизан био Тоби. Три секунде у рекету досуђене су Данилу Анђушићу - 26:18. Поново је Звездин Бразилац убрзао, промашио је, као и Анђушић. Нејпир са велике удаљености спушта Звезду на минус пет, а потом изгубљена лопта Пантера, уз поене Митровића 26:23

Tekst potpisa

12' Овога пута није имао среће Дос Сантос у рекету, блокирао га је Смајлагић. Потом поентира Аврамовић за 26:15.

11' Прве поене погодио је и Данило Анђушић. Креирао је добро Теодосић за Мајка Тобија. Погодио је кошаркаш Звезде - 24:15

ПРВА ЧЕТВРТИНА 22:13

10' Најнижи на терену, Јаго дос Сантос успео је да пробије и положи између тројице ривала. Промашио је Пантер тројку, остаје на једној убаченој за целу сезону. Показао му је Милош Теодосић како се то ради, погодио је са дистанце за 20:13. Изградио је уз звук сирене позицију Ледеј за 22:13.

9' Екстра пас Тобија ка Ханги, који је пробио одбрану и погодио за 20:8.

8' Одлична одбрана Митровића над Ледејем, погађа тројку Ханга - 17:5. За црно-беле уписао се и Нанели. Лепо је Митровић проиграо Хангу, који је пошао на закуцавање, блокирао га је уз фаул Ледеј. Половичан је био Ханга са пенала, а одмах је направио и фаул, послао је Нанелија на "пенале", а он му се одужио, био је такође половичан 20:6.

7' Нанели је лоше организовао напад, ризичан пас послао Пантеру, лопта је била за Звезду. Тоби је покушао из отворене позиције, непрецизан је био. Половичан са пенала био је под кошем Звезде Камински 17:2, губи у наставку теодосић лопту.

6' Имао је мисмеч ситуацију Јарамаз са Боломбојем, прошао је лако бек Србије и поентирао 14:2. Поклонио је у наредном нападу Теодосићу лопту Пантер, а два промашаја гостију под кошем. Делује мотивисано Камински. Убацује осми поен - 16:2

5' Фантастична асистенција Милоша Теодосића за Шабаза Нејпира који је закуцао на лоб пас за прве поене гостију. Опет са друге стране Камински прецизан, ударио је неко од дефанзиваца Звезде лопту у силазној путањи 12:2.

4' Лош шут Боломбоја, на добру одбрану домаћина... Првобитно је фаулиран Камински, поништен је кош због тога што је прекршај начињен на земљи, већ у наредном нападу није. Погодио је за два уз пенал - 10:0

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КАКАВ ГОСТ! Из "белог света" дошао у Арену да на дербију бодри Партизан против Звезде (ФОТО)

3' Лош почетак гостију. Прави фаул у нападу сада Шабаз Нејпир. Промашује након тога Нејпир, а Нанели не успева да дође до скока... Одужили су се лошим нападом и гости, а све завршава првим поенима у Евролиги ове сезоне Огњен Јарамаз.

2' Два офанзивна скока потом имали су црвено-бели. Ханга је још једном опробао шут за три, био је непрецизан. На крају лопта за Партизан. Погађа Пантер са полудистанце, потом закуцава Зек Ледеј - 4:0.  Још једном губе лопту гости, финтира и поентира Камински

1' Почео је меч нападом Звезде. Финтирао је Нејпир, изградио позицију, али промашио отворен шут за три. Изгубио је Пантер лопту, на другој страни фаулирао Хангу који је на линији пенала завршио. Промашио је кошаркаш гостију први пенал, а потом и други.

17.53 - Огласили су се и црно-бели пред мегдан са "вечитим ривалом":

17.45 - Црвено-бели су стигли у Арену, загревање је у току...

УОЧИ МЕЧА

Чини се да је Партизан у лошијој форми када је одбрана у питању. Новајлије у чети Жељка Обрадовића још се уходавају.

У четири одигране утакмице у елитном такмичењу, Партизан је уписао три пораза. Додуше, сва три дошла су у утакмицама против кандидата за пласман на фајнал-фор, док је Олимпијакос у Пиреју славио тек после продужетка.

На лоше резултате у Евролиги надовезао се и изненађујући пораз у регионалном такмичењу од младе екипе Меге, па није тешко закључити да је атмосфера у црно-белом табору далеко од идеалне.

Није ни Црвена звезда у бољој ситуацији. Променили су недавно тренера. Уместо Душка Ивановића стигао је Јанис Сферопулос.

И црвено-бели су уписали три пораза у прва четири кола у Евролиги и то после почетне победе над Асвелом. У последњем мечу регионалног такмичења мучили су се против ФМП-а, али су на крају ипак остварили тријумф.

КАДРОВСКА СИТУАЦИЈА

Због повреда у тиму Партизана неће бити Матеуша Понитке, док ће дерби у црвено-белом тиму пропустити Бранко Лазић и немања Недовић.

Прошле сезоне, београдски вечити ривали први пут у историји играли су међусобне дуеле у елитном такмичењу, а свако је добио по једну утакмицу, што је посебно занимљиво, на гостујућем терену.

Две утакмице одигране у Евролиги обиловале су узбуђењима, спектакуларним потезима, а обе су завшене тесним победама – Звезде у Арени и Партизана у Пиониру.

Иако је било планирано да евролигашком дербију присуствују и гостујући навијачи, црвено-бели су одбили зато што нису добили довољан број улазница од организатора меча, кошаркашког клуба Партизан.

ЧАК 10 ДЕБИТАНАТА

Чак 10 дебитаната учествоваће у вечитим дербију. Осам у редовима Црвене звезде, двојица у домаћем саставу. У тиму са Малог Калемегдана то су: Милош Теодосић, Шабаз Нејпир, Адам Ханга, Рокас Гедраитис, Џоел Боломбој, Марко Симоновић, Јаго дос Сантос и Мајк Тоби Код црно-белих то су Пи-Џеј Дожијер и Френк Камински.

РЕЧ ТРЕНЕРА ПАРТИЗАНА - Жељко Обрадовић: Играмо против великог ривала, ово је најлепши део посла!

- Овако... да пустимо све ствари које су се десиле у Звезди. То није нешто што је важно за нас. За нас је много важније да изађемо на утакмицу са знатно другачијом мотивацијом него што је било са Мегом и са много већом енергијом. Надам се да ће то моји момци схватити, то је најбитније, остало је мање битно - рекао је Обрадовић медијима пред утакмицу. Контрола лоших емоција је битна, добре емоције су нешто пожељно на паркету. На играчима је да играју кошарку, оно што читав живот раде. Уосталом ово је најлепши део посла, играмо против великог ривала, велики спортски ривал, ништа осим тога, истакао је Обрадовић.

РЕЧ ТРЕНЕРА ЗВЕЗДЕ: Јанис Сферопулос: Поштујемо Партизан, али ми смо Црвена звезда!

- Сви знају важност овог дербија. Мислим да наши играчи знају колико је важна за наш клуб и нашу организацију ова утакмица. Зато сам сигуран да ћемо се борити колико год можемо на терену. Даћемо свој максимум.  Такође знамо важност због пласмана. Још увек смо на почетку сезоне, сада смо на 1:3. Борићемо се до краја за најбоље интересе клуба. - Поштујемо Партизан, али ми смо Црвена звезда и борићемо се још јаче, поручио је Сферопулос.

ДЕНВЕР = ЧУДО: Како је тајна вечера Нагетса на коју није позван само Јокићев омиљни саиграч спасила сезону Николи и НБА шампионима

Денвер и Никола Јокић су били понижени у прве две утакмице са Минесотом. И то понижени пред сопственим навијачима, у мечевима на "миљу надморске висине", у хали која представља најтеже НБА гостовање, али у којој су Тимбервулфси разнели Нагетсе. Са 0:2 као претешким теретом на леђима требало је путовати на два меча у гостима, где је могла да се заврши Денверова сезона, али... све се променило. Сада, после нестварних Јокићевих бравура, Денвер води са 3:2. И, изгледа да је за то крива - вечера. На коју су позвани сви играчи Нагетса, осим једног - Јокићу можда и најдражег. Оног који је летос допутовао у Србију да би се дружио са нашом и светском кошаркашком звездом.

15. 05. 2024. у 22:43