СКРОЗ НЕОЧЕКИВАНИ МЕЧ "ОРЛОВА": Србија се мучила, доживела велики пех на Евробаскету, па победила "на срце"

Д. Н.

06. 09. 2022. у 22:50 >> 22:50

РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Србије наставила је са победама на Европском првенству у кошарци, на коме је у четвртом наступу стигла до свог четвртог тријумфа.

СКРОЗ НЕОЧЕКИВАНИ МЕЧ ОРЛОВА: Србија се мучила, доживела велики пех на Евробаскету, па победила на срце

Србија је савладала Израел са 89:78, а и поред тога што се тријумф и могао очекивати на основу досадашњег тока Евробаскета, мегдан је био далеко узбудљивији него што су многи мислили да ће бити случај. Нажалост, сусрет је прошао уз пех: наш државни тим је на неко време, а видеће се тачно које, изгубио капитена, Владимира Лучића, који се повредио.

Но, кренимо редом.

Наиме, након што је стартана екипа коју је одредио селектор Светислав Пешић (Мицић, Недовић, Лучић, Калинић, Јокић) лако и брзо дошла до 15:5, уследио је огроман пад. Шта је тачно био разлог - утврдиће стручни штаб "орлова", али је било јасно да се екстремно лоша прецизност подударила са растом самопоуздања ривала који је, из минут у минут, надокнађивао заостатак.

И, не само да је надокнадио, већ је  серију од 25:13 окончао вођством од 30:28.

Пешић је недуго затим решио да врати и преостала два стартера у игру, па су се тако тројици колега из почетне петорке придружили Калинић и Јокић. А није се знало ко од њих двојице боље игра у одбрани. Калинић је, просто, био на свом, изузетно високом нивоу, али је МВП НБА лиге заиграо маестрално у дефанзиви. У нападу? У нападу је деловао толико незаустављиво, да се поставаљало питање - да ли ће оборити рекорд Евробаскета у 21. веку по броју поена на једном мечу (43 је Дирк Новицки дао Шпанији 2001.).

Јер, Јокић је, поред немерљивог учинка у одбрани, у којој је ометао велики број акција ривала, за само 14 минута наступа у првом полувремену стигао до чак 20 поена, шутирајући 6/6 за два, 1/1 за три, уз пет скокова, три "крађе" и две асистенције. (Меч је, иначе, завршио са 29 поена, 11 скокова, пет асистенција и четири освојене лопте).

Уз таквог аса, Србија је преокренула резултат, отишла на велики предах уз +12, увећала предност у 24. минуту на дотад максималних 15 разлике после друге Јокићеве блокаде, а разиграности остатка екипе, пре свега Василија Мицића.

Ипак, проблема је било. Како у виду пада концентрације, тако и једног кадровског, када је у 28. минуту прилиом недосуђеног прекршаја над њим, Владимир Лучић незгодно пао под супарничким кошем и одмах се ухватио за колено. Скоро два минута је трајао прекид, али како се капитен "орлова" сам придигао и отишао до клупе, навијачи Србије су донекле могли да одахну, надајући се да ће, пре или касније, Лучић моћи опет да помогне екипи на овом шампионату.

Десио се тај пех при вођству Пешићеве екипе од 65:53, а то је прилично уздрмало репрезентацију Србије, која је "остала без даха" и у завршници треће деонице, а и на почетку четврте, када је Израел пришао на 65:63. Тада су се "орлови" мало... наљутили.

На своју опуштеност, на кошаркашки безобразлук Израелаца који су почели да се смеју у лице ривалима после добрих потеза...

А како изгледа када се Срби у кошарци наљуте, супарник је видео када је за пет минута примио 18 поена, а дао само два. Јокић је, наравно, предводио тај јуриш, али су свесрдно помагали и Калинић и Мицић и остали, па је предност нарасла на 18 разлике пре завршног покушаја Израелаца (донекле и успешног) да то ублажи.

После нове победе, следи важан дан предаха (и за читав тим, а нарочито за Лучића, па и недовољно опорављеног Милутинова који још није дебитовао на Евробаскету), а онда последњи меч у Прагу за нашу националну селекцију, у четвртак од 21 против Пољске. После те утакмице биће и познато с ким ће тачно екипа Светислава Пешића играти у осмини финала.

Европско првенство у кошарци - четврто коло

Србија - Израел 89:78 (24:18, 26:20, 15:20, 24:20)

Србија: Давидовац није играо, Гудурић 8, Јагодић Куриџа, Јарамаз 10, Јокић 29п, 11ск, 5ас, 4ук, Калинић 10п, 7ск, 3ас, 2ук, Лучић 7, Мицић 19п, 3ск, 3ас, Милутинов није играо, Недовић 6, Ристић

Израел: Авдија 14, Блат 3, Коен 7, Гинат, Леви 6, Мадар 20, Мекел 5, Менко 9, Пнини, Соркин 11, Залмансо, Зусман 3

КРАЈ Србија - Израел 89:78

39' - Јарамаз стиже тројком до десет поена, Србија одлази на 86:75, а Јокић онда проналази Калинића, који погађа тројку и то фаулиран - 89:75!

38' - Прави Израел серију од 10:0 за два минута, прилази на 83:75 ...

36' - Никола Јокић опет (27 поена, 10 скокова) стиже до дабл-дабл учинка. Трећи пут заредом. Ниједан српски играч у историји Евробаскета то није успео.

Никола Јокић на мечу Србија - Израел на Евробаскету / FOTO: FIBA.Basketball

35' - Јокић хвата лопту у продору, Калинић га је правовремено уочио - наш најбољи играч понеитра, фаулиран - 78:63.

34' - Калинић осваја лопту после промашаја Куриџе, Јарамаз то награђује тројком (на асистенцију Јокића) - 13 разлике за Србију, 76:63.

33' - Сјајна игра Србије после великог изазова. Осам поена у низу постижу "орлови" за два и по минута, јер је после Јокићевог 22. поена на мечу (20 је дао у првом полувремену, ниједан у трећој четвртини), Израел погрешио, а контру завршио Јарамаз поготком, "исправљајући" промашај борбеног Калинића - 73:63!

33' - Мицић на почетку 3. минута постиже два поена (чинило се да је тројка, али...) - 67:63.  А онда важан моменат. Коен неспортски зауставља контру Србије, Јарамаз са линије пенала увећава предност на 69:63, а Србија ће имати и лопту са стране.

31' - Лоше је почела последња четвртина, Јокићу иза леђа бежи Коен, поентира, а потом Јам Мадар погађа са дистанце - Србија води са само 65:63!

Крај треће деонице, Израел је пришао на 65:58 нестварном тројком Денија Авдије са дистанце, преко руку Николе Калинића. Израел је добио ову чевртину са 20:15.

29' - Од повреде Лучића наши не успевају да постигну поен, резултат је 65:55

28' - Добро је, Лучић устаје. Али, напушта игру. Ристић га мења, први пут је на паркету на овом мечу Душан Ристић. Надамо се да ће Лучић моћи да игра. Ако не на овом мечу, јер Србија има +12, а онда од наредне утакмице...

28' - Не, не, не ... Владимир Лучић пада после продора, ухватио се за колено, меч је прекинут! Надамо се да ће моћи да настави да игра. Судије нису свирале фаул над нашим асом, који је био у продору ка кошу ривала, а тамо је фаулиран... Светислав Пешић је малтене утрчао на терен, чудећи се како није досуђено ништа.

Владимир Лучић на утакмици Србија - Израел на Европском првенству 2022. / FOTO: FIBA.Basketball

28' - Калинић погађа тројку на асистенцију Јокића, али узвраћају и Израелци - 65:53.

27' - Два минута без поготка за Србију, уз неке мало спорне одлуке судија, али не епохалне грешке. Израел користи "предах" у игри "орлова" да приђе на 62:50 пеналима Гала Мекела, бившег играча Звезде.

25' - После +15 за Србију, пробао је Јокић да преко главе, без гледања, проигра Лучића за поентирање "у лету". Није то успело, Мадар је потом асистирао Соркину за прилазак на 13 разлике, али је Гудурић одмах затим проиграо одличног Калинића у левом углу - тројка Србије за чак 62:46. Тајмаут траже ривали "орлова".

24' - Коначно су се Израелци "спотакли". После Мицићевог поготка  за 56:54, Јокићева друга блокада на мечу (заиста игра нестварно у одбрани данас) као да је изнервирала ривале. Мекел прави неспортску личну грешку дочекујући "грудима" Јокића који се полако кретао у контри... Србија одлази недуго затим на +13, уз нови напад за "орлове".

23' - Гудурић погађа кош ривала и са линије пенала повећава предност на +10, 54:44.

22' - Са две узастопне тројке, Израел се приближава на 51:44.

21' - Почела је трећа деоница, Јокић је остварио први промашај на овом мечу, а потом пробао да асистира Калинићу, који је промашио тројку. Ипак, Србија је опет дошла до лопте, Мицић је фаулиран и имаће слободна бацања.

Крај полувремена, 50:38 за Србију, која је водила са 15:5, па дозволила серију ривала од 25:13 чиме је Израел повео. Ипак, повратак стартне петорке "орлова" је вратио ствари "на своје место", а другачије и није могло уз нестварног Николу Јокића (статистика коју смо малопре навели је остала на снази, јер је после те наше објаве МВП НБА лиге отишао да предахне).

20' - Чувени Гај Пнини је у завршној фази каријере, ушао је да унесе мир у игру Израела, али је - погрешио. Последњи напад у 2. четвртини има Србија, лопта бежи Гудурићу... који је хвата - и даје кош из окрета - 50:38!

Детаљ са меча Србија - Израел  на Евробаскету 2022 / FOTO: Tanjug/AP

19'  - Тамир Блат постиже тројку, Гудурић узвраћа - 48:38 за Србију.

18' - Брзо се игра сада... Мадар тројка, па Мицић тројка, а онда Соркин погађа из рекета "орлова", а на много лепши начин - Никола Јокић - 45:35 за Србију, иако су МВП-а НБА лиге окружила тројица! Иначе, Јокић је, поред немерљивог учинка у одбрани (у којој заиста бриљира ометајући велики број акција ривала), већ стигао до чак 20 поена (шут 6/6 за два, 1/1 за три, уз пет скокова, три "крађе" и две асистенције.

18' - Како маестрално игра Никола Јокић - у одбрани! Омогућио је Мицићу полагање лопте у кош ривала, 40:30.

16' - Иако су Јокића удвојили ривали, уз окрет је поентирао - 36:30, а онда је Калинић натерао супарнике на грешку, нови напад за Србију. Јокић је брзо фаулиран и имаће слободна бацања. Искористио их је за 38:30.

16' - Друга узастопна тројка Србије! Лучић из десног угла, 34:30, а онда Израелци девети пут губе лопту, одбрана је натерала Менка да с лоптом у поседу изађе ван паркета!

15' - Мицић узвраћа тројку, поново воде "орлови", 31:30. А на другој страни терена ривал греши, па је Србија у прилици да увећа тренутну, минималну предност. После прекршаја Израелаца, Пешић је вратио на паркет комплетну стартну петорку Србије (Мицић, Недовић, Лучић, Калинић, Јокић).

15' - Мадар тројком доноси предност Израелу од 28:30. Било је 15:5 за Србију...

14' - Мицић са пенала доноси 28:25 Србији. На другој страни терена Мадар није успео да надмудри Гудурића, али је зато Коен после (офанзивног) скок-шута примакао Израел на поен заостатка.

13' - Бежи лопта нашима, Гурудић је стиже тек на српској половини терена. Четврти кикс "орлова" у смислу губљења поседа, седам изгубљених лопти је имала екипа Изреала. Срећом, Израелци ово сада нису казнили поготком за вођство, остаје 26:25 за "орлове".

13' - Пешић тражи тајмаут, истопила се предност "орлова", сада је само 26:25 после тројке Менка након што је Мадар украо лопту Лучићу, а Мекел уписао асистенцију.

12' - Леви је у неколико секунди двапут блокирао шут Јарамаза, али је на другој страни терена Левија на грешку натерао Гудурић. Добро наши играју у одбрани, напад је затајио после оних "+10".

12' - Лучић погађа кош ривала, али одмах погађа и Мадар - 26:22.

11' - Лоше је испратила одбрана Србије ривала, Мекел поентира за прилазак Израела на 24:20. У петорци Србије су Јарамаз,  Недовић, Гудурић, Лучић, Јагодић Куриџа.

Крај прве четвртине, 24:18 за Србију, која је водила са 15:5, па дозволила велики налет ривала, осам узастопних поена који су осоколили Израел. Од тада се игра изједначено, а Никола Јокић апсолутно доминира - 14 поена, четири скока, асистенција, уз одличне минијатуре у одбрани.

10' - Штета, наши пропуштају лепу прилику да оду на +9, бежи лопта из обруча после покушаја Гудурића (након изврсне одбране Јокића, који је одличан у дефанзиви), а онда на другој страни Јам Мадар проиграва Рафела Менка који тројком примиче Израел на 22:18.

9' - Одлази Калинић на клупу, да одмори. Мења га... Недовић. Резултат је 19:15 после слободних бацања Коена, који је потом фаулирао Јокића, након Николиног офанзивног скока (Недовић је промашио тројку). Јокић је постигао кош, фаулиран, па са линије за слободна бацања донео Србији 22:15.

9' - Промашују Изрелци зицер (срећом), а пик-ен-рол Србије се завршава Гудурићевом асистенцијом за Јокићево полагање - 19:13. Поправља се ситуација у корист "орлова" после осам узастопних поена ривала.

8' - Серију Израела од 8:0 прекида Јокић слободним бацањима - 17:13. Потом Изреалци не погађају кош Србије, али хватају лопту и имаће нову акцију... Низбрдо иду кола за "орлове", после лепе предности од 15:5.

8' - Јарамаз промашује с дистанце, Авдија пробија одбрану "орлова" и закуцава - 15:13.

7' - После серије Србије од 8:0, Авдија тројком доноси шести узастопни поен за Израел, резултат је 15:11. Јарамаз и Гудурић улазе у игру. Уз њих су на паркету још Калинић, Лучић и Јокић.

6' - Мекел је дуго тражио начин да пробије одбрану Србије (Калинић му то упорно није дозвољавао), а онда је додао лопту Зусману који је уз звук сирене за крај напада - погодио тројку. Није успео да му истом мером узврати Мицић, 15:8 је резултат у корист Србије.

6' - После три изврсне, колективно одигране одбране, наши нису одиграли контру брзо, већ успорили мало игру, па Мицић није погодио тројку после лепог Јокићевог додавања. Ипак, како је Израел изнова прокоцкао свој напад, уследила је акција "орлова" за центра - а Јокић из рекета ретко промашује: 15:5, Израелци траже тајмаут. Цела хала је на ногама. Израелски навијачи јер боде своју екипу која губи, а српски навијачи јер поздрављају нестварну игру у одбрани "орлова".

5' - Брза контра Србије, Недовић поентира - 13:5.

4' - Јокић погађа кош ривала после офанзивног фаула Соркина, Србија води са 11:5

3' - Јокић сјајно пресеца додавање ривала, проналази Лучића у контри - закцуавање за 9:5.

3' - Авдија не само да погађа кош Србије, већ то чини фаулиран, па са линије пенала примиче Израел на 7:5.

2' - Калинић прави прекршај у нападу над Авдијом, али Недовић одмах то "исправља" - краде лопту Гинату, па бива фаулиран у продору.

2' - Јокић излеће да помогне Калинићу приликом чувања Авдије, а онда се брзо враћа, но Соркин се боље сналази у рекету - 5:2.

2' - Соркин је, уз помоћ колега, добро чувао Јокића у два покушаја нашег аса да пронађе неко добро решење. На крају је лопта "кружила по нападу" Србије, дошла до Мицића, који је фаулиран приликом шута (од стране најбољег играча Израела, Денија Авдија). После два слободна бацања - 5:0 на семафору.

1' - Јокић постиже тројку након што је његов чувар, после пик-ен-рола, кренуо за Недовићем. Блат је пробао да узврати са дистанце, али остаје 3:0 за Србију.

1' - Утакмица је почела!

20.58 - Почетна петорка Израела: Блат, Зосман, Авдија, Гинат, Соркин

20.57 - Стартна постава Србије: Мицић, Недовић, Лучић, Калинић, Јокић.

20.54 - Интонирање химне "Боже правде" гласно су певали и неки наши кошаркаши, а нарочито - српски навијачи на трибинама арене у Прагу.

20.50 - Почело је представљање екипа, један по један играч Србије, па Израела, излазе на паркет.

20.45 - Последњи моменти загревања пред утакмицу:

19.45 - Завирите у свлачионицу "орлова" пред меч са Израелом:

Уочи меча

Изврсна је атмосфера била и у репрезентацији, а и нашој јавности, након што је Србија јуче савладала Финску са 30 поена разлике, али далеко од тога да је нешто велико већ остварено на овом Евробаскету.

Постављени су изузетно важни темељи, то свакако, али је изузетно битно да се са резултатским успесима настави, али и са и онима који се тичу додатног сазревања екипе, бољег уигравања, изградње још чвршћег тимског духа и квалитетнијих реакција на проблеме, када се појаве у игри.

Уз то, јако је битно задржати се на првој позицији у групи, како би се што лакши ривал добио на старту нокаут фазе, а иако је још рано прогнозирати ко би то могао да буде, потенцијална мина лежи на путу "орлова".

Европско првенство у кошарци - Евробаскет 2022

Распоред мечева Србије

Европско првенство се одржава од 1. до 18. септембра, а наш национални тим се налази у групи Д са репрезентацијама Чешке, Пољске, Финске, Израела и Холандије.

Пешићеви "орлови" већ су одиграли мечеве са Холандијом, Чесима и Финског, а после овог са Израелом следи дан паузе, па онда завршни наступ у Прагу, против Пољске, у четвртак 8. септембра од 21 час.

Систем такмичења

По четири најбоље екипе из сваке од четири групе наставиће такмичење у нокаут фази Европског првенства, а "орлови" ће се "укрстити" у осмини финала с једном од екипа из групе Ц коју чине Грчка, Италија, Хрватска, Украјина, Велика Британија и Естонија.

Овако изгледа тренутно стање на табели те групе:

БОНУС ВИДЕО: Овако се Пешићеви "орлови" спремају за Мундобаскет

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу Олимпика јури гол заостатка против разигране вучице

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу ''Олимпика'' јури гол заостатка против разигране ''вучице''

У реванш утакмици четвртфинала Лиге Европе фудбалери Роме ће на ''Олимпику'' бранити великих 1:0 које су зарадили на ''Сан Сиру'' пре седам дана против Милана (21.00).

18. 04. 2024. у 07:55

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17