СМЕТЊЕ НА ВАР ВЕЗАМА: Пред кључне битке Суперлиге све чешћи технички проблеми

Н. Иљукић

08. 04. 2022. у 22:11

НАЈАВЉЕНА одавно у светском фудбалу као модерна и неопходна асистенција судијама, уведена прошлог лета и у Суперлигу Србије, ВАР технологија је у најделикатнијем делу сезоне постала средство за бацање прашине у очи или дизање димних завеса.

СМЕТЊЕ НА ВАР ВЕЗАМА: Пред кључне битке Суперлиге све чешћи технички проблеми

ФОТО: ФСС

У финишу уводног дела сезоне, непосредно пред почетак плеј-офа и плеј-аута, када је трка за титулу првака државе неизвеснија него претходних година, сведоци смо неочекиваних техничких проблема у раду дуго најављиване, скупе, али у једном делу фудбалске јавности и оспоравене технологије. "Новости" су јуче пошле трагом све чешћих и све гласнијих приговора због квара на везама који је, поготово на мечевима Партизана и Црвене звезде, уочљивији него на утакмицама ниже рангираних тимова.


Како сазнајемо, највећи проблем током ове сезоне појавио се на три утакмице Суперлиге. На мечевима Раднички Крагујевац - Пролетер, Црвена звезда - Чукарички и Партизан - ТСЦ, ВАР технолигија је заказала на 20 или више минута. И скоро по правилу није био проблем ТВ сигнал, већ аудио-комуникација између судија на терену и ВАР судија у некој од четири собе које се налазе у спортском центру ФСС у Старој Пазови.


Како "Новости" сазнају, у питању је технички квар на једном од најбитнијих делова, који управо омогућава неометану аудио-комуникацију, а малер ВАР судија је што су се покварила укупно два оваква уређаја, а додатно је све било упадљивије, јер аудио-комуникација није радила на мечевима београдских вечитих ривала. Квар би ускоро требало да се отклони и технички проблеми ове врсте не би требало да се понављају, поготово у плеј-офу.


Већи део фудбалске јавности, као и знатно већи број клубова Суперлиге је врло позитивно прихватио ВАР технологију код нас. Повремени цинични и малициозни испади, попут оног који је имао некадашњи тренер Звезде Миодраг Божовић, када је сасвим "случајно", баш дан пред последњи вечити дерби причао о "ВАР-у и преварама", је само додатно долио уље на ионако распаљену навијачку острашћеност у Србији.


На неколико врло конкретних питања о свим проблемима, одговорио је и директор Суперлиге Србије Александар Пивић:


- Као неко ко је одговоран за функционисање такмичења, одговорићу на ваша питања, ради прецизнијег информисања јавности - рекао је Пивић. - Напомињем да је ВАР техологија уведена од ове сезоне и потпуно је нормално да се, као и код сваке нове ствари повремено дешавају проблеми. У односу на укупан број утакмица ти проблеми су занемарљиви, било их је и у првом делу сезоне али разумем и да је притисак већи како се ближи крај сезоне. Слични проблеми се дешавају и на такмичењима под окриљем УЕФА и ФИФА, чак и у већем обиму него код нас. Јавност мора да зна да постоје јасне процедуре дефинисане ИФАБ/ФИФА ВАР протоколом, самим тим и шта се дешава у ситуацијама када ВАР не функционише, или дође до прекида комуникације током утакмице и једна ствар је сигурна, утакмица мора да се игра - каже Пивић. - Технички проблеми ће се дешавати увек, надам се минимално, сви морају бити свесни тога и позивам све актере такмичења да имају разумевања и помогну, а не да својим понашањем додатно отежају такве ситуације.
Током сезоне која улази у завршницу је у неколико случајева тема била и антидопинг контрола.


- Фудбалски савез Србије је на седници ИО у децембру прошле године усвојио читав сет докумената који се односе на антидопинг деловање и сви документи су доступни на сајту ФСС. Усвојени су Програм антидопинг деловања ФСС, Правилник о дисциплинским мерама антидопинг правила, Правилник о заштити лица које пружа информације у вези са допингом и Одлука о именовању лица одговорног за надзор над спровођењем мера за спречавање допинга. Тиме су одређени јасни поступци везани за проблеме са допингом.


Закон о спречавању допинга у спорту каже, Антидопинг агенција Републике Србије уређује, одређује, организује и спроводи допинг контролу на спортским такмичењима, па тако и у фудбалу. Допинг контрола није обавезна на мечевима Линглонг Суперлиге Србије и представници Агенције током сезоне долазе у складу са процедуром ненајављени на одређене утакмице и врше контролу а често се дешава да су присутни управо на вечитом дербију. Допинг контрола се врши увек након утакмице, а пре почетка утакмице се обавезно најави и изаберу се играчи који ће бити подвргнути тестирању као и евентуалне замене за случај повреде изабраног играча током утакмице - каже Пивић.


На додатно питање, да ли допинг контроли могу да буду подвргнути и тренери, Пивић је јасан:


- У складу са законом, допинг контроли подлежу само спортисти. 

Александар Пивић / Фото: Н. Скендерија

ПИТАЊА НА ПОГРЕШНУ АДРЕСУ


ИЗ Црвене звезде су пре два дана отишла питања увези са ВАР технологијом која су упућена заменику председника, генералном секретару и селектору Србије.
- Челници Савеза нису права адреса за питања о раду ВАР система или неког другог сегмента такмичења, већ су то Судијска комисија ФСС и Заједница клубова Суперлиге и Прве лиге Србије, која води такмичење - подсећа Пивић.


ТРЕНЕРИ ДА БУДУ ПРИМЕР


СВЕ чешће су тренери Суперлиге у "крупним кадровима" током ТВ преноса у којима њихови гестови не служе за пример.
- Тренери су и педагози и својим понашањем треба да дају пример осталим актерима утакмице и самој јавности. Сигурно је свака врста недоличног понашања недопустива и треба бити најстроже санкционисана - каже Александар Пивић.


ПРОЦЕНАТ


ДО сада су у Суперлиги Србије одигране 172 утакмице и само на шест од почетка сезоне је било мањих или већих проблема у раду ВАР технологије. Дакле, на мање од пет одсто утакмица.

Фото: ФК Партизан

ПЕНАЛ ПРОТИВ ЛОЗНИЦЕ "ИЗ АВИОНА"


КОЛИКО тензија може да подигне изостанак ВАР технологије видели смо овог пролећа после утакмице Црвена звезда - Чукарички и Партизан - ТСЦ. Тада је квар реметио контролу на основу снимка, док у Купу Србије нема технологије што је допринело да на четвртфиналном мечу Партизан - Лозница буде много буре. Разлог је пенал који се видео "из авиона" над Рикардом, а судија Минаковић је том приликом показао на корнер и изазвао жестоке реакције клупе црно-белих. А не само да је био пенал, него је и дефанзивац гостију требало да добије црвени картон.


Допинг контрола пре меча као изненађење


ЈЕДНА од тема која се повремено користи као "оруђе" за конфронтирање вечитих после највеће светковине српског фудбала је допинг контрола. Тако је после 166. вечитог дербија стратег црно-белих Александар Станојевић изразио чуђење што по завршетку дербија није обављен допинг тест, већ је то учињено у данима који су претходили утакмици на стадиону "Рајко Митић".
- Мислим да се то догодило први пут у историји дербија. Рађена је контрола пре утакмице, а не после - подвукао је тада Станојевић.


Како сазнајемо, промена процедуре, по којој се допинг тест ради уочи, а не после меча, у овој сезони има резон у чињеници да је фактор изненађења тај који би требало да спречи било какве покушаје коришћења недозвољених средстава. Имајући у виду да је претходних година допинг контрола рађена на више од 90 одсто одиграних дербија и да нико никада није био позитиван, мотив за промену је покушај да се види да ли се то чини у данима уочи утакмице имајући у виду да сваки организам различито реагује на одређене недозвољене супстанце. Уз то Антидопинг агенција је у складу са регулативама у обавези да 60 одсто допинг тестирања одради пре спортских догађаја.

Бонус видео: Необична соба на Мундијалском стадиону у Катару

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду