ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА: Бранити језик од вртића па до универзитета

С. МИШЉЕНОВИЋ

30. 10. 2023. у 07:30

ПОТИСКИВАЊЕ ћирилице из употребе има дубоке корене и требаће доста времена и борбе да се њена употреба врати на пређашњи ниво.

ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА:  Бранити језик од вртића па до универзитета

Foto: Printskrin

Можемо само претпоставити шта мисли један странац кад дође у Бањалуку и види да је готово све исписано на латиници. Је ли то начин да му представимо своју културу?! Ово, за "Новости", поручују са Катедре за србистику Филолошког факултета Универзитета у Бањалуци када је у питању заштита ћирилице.

- Заштита ћирилице мора да се спроводи на свим нивоима и то треба да буде у смеру формирања утицаја на колективни менталитет, те на том ваља радити од вртића до универзитета, од села до града, од сиромашних до имућних. Оно што је пре неколико година најављено у Србији може нам послужити као начин да покушамо фаворизовати ћирилицу, а то је да се за издаваче уведу олакшице ако своје књиге, новине и остале публикације штампају ћириличким писмом.

За све то морамо имати финансијску подршку, која може бити предвиђена годишњим буџетом или накнадним издвајањем слободних средстава у области науке и културе. Ефикасан начин за популарисање ћирилице сигурно је и организовање такмичења као што је већ традиционално "Најлепши ћирилички рукопис" - поручују са Филолошког факултета УБЛ.

Даље, кажу како, Српска сигурно има довољно квалитетних и образованих људи који не само у образовним установама могу бити емисари у ширењу ћирилице.

Одбрана

ПРОФЕСОРИ са Катедре истичу и да је потребно на највишем нивоу одржати састанак представника истинских експерата академске заједнице и представника ресорног министарства на ком би се усагласиле све конкретне мере неопходне за очување и популаризацију ћириличног писма код нас

- Без обзира на све потешкоће које су нас задесиле од деведесетих година прошлог века, ми као народ можемо бити поносни на своје наставнике, професоре, инжењере - истичу професори са Катедре.

Такође, додају, да Филолошки факултет добија углавном већ формиране личности и, како се чини на основу досадашње праксе, ћирилица се процентуално више користи на студијским програмима за руски и српски језик, а на осталим је мање-више стање пренесено из ранијег школовања.

- Наша је редовна мисија популаризација ћирилице на свим пољима друштвеног живота. Сарадњом са различитим удружењима за заштиту ћирилице, организовањем јавних трибина, излагањем ћириличних рукописа и сл. Филолошки факултет сигурно доприноси очувању ћирилице - наводе професори.

Истичу и како је истина да је латиница у 20. и 21. веку доста потиснула ћирилицу, али ипак систем школства какав је код нас, предуслов је да свако ко се школује мора научити и ћирилицу.

- Дакле, основна и средња школа представљају темељ за трајно усвајање ћирилице, а даље нам остаје да тако формирану свест код младих људи усмеравамо у правцу да им ћирилица буде примарно писмо. Наравно, никад не треба на латиницу гледати уз негативан став, него млађе учити да је то богатство а не недостатак, а већ је доказано да учење различитих писама на предшколском узрасту утиче на развој когнитивних способности код деце - порука је са Катедре.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)