КОЦКА СЕ И СТАРО И МЛАДО: У Републици Српској бележе рекордну наплату од игара на срећу у кладионицама

Д. КАЛИНИЋ

12. 05. 2022. у 08:45

КЛАДИОНИЦЕ и коцкарнице, уочљиве су на сваком ћошку, и то обично испуњене припадницима свих генерација који седе за столовима испуњавајући тикете или нервозно чекају да буде извучен баш "тај" број који им једини недостаје у комбинацији.

КОЦКА СЕ И СТАРО И МЛАДО: У Републици Српској бележе рекордну наплату од игара на срећу у кладионицама

Фото Н. Скендерија

Савремено друштво данас се бори с мноштвом проблема, један од њих је свакако и коцкање, за које, нажалост, више не постоје правила и поделе. Болест модерног доба захватила је све од 7 до 77, а предрасуда да је коцка само за мушкарце, одавно је разбијена у Српској.

- Коцкање је као игра, својствено човеку, јер је изазовно, привлачно, адреналински усмерено. Ту човек стално нешто очекује, има утисак да од њега зависи, да ће га послужити срећа, али то је једна велика варка којој човек не може да се одупре. Данас су то кладионице суптилно разрадиле и има мноштво варијација, посебно онлајн кладионица - истиче социолог, проф. др Иван Шијаковић за "Новости".

Према његовом мишљењу, проблем лежи у минималним добицима, који углавном појединца задржавају да још више новца улаже.

- Додатно је играч мотивисан улозима које добија "на поклон", тако да је привучен да стално учествује и увек нешто ситно добије, углавном привидно, што га додатно увлачи у игру. То је сада једна свеобухватна и агресивна, медијски речено "индустрија", којој се тешко могу одупрети све генерације - закључује Шијаковић.

Према подацима Републичка управа за игре на срећу је у 2021. прикупила 68,2 милиона КМ прихода од накнада за приређивање игара на срећу и пореза на добитке, што је за 40 одсто више него 2020. и највећи годишњи приход од оснивања Управе.

Стручњаци наглашавају како су мушкарци доста доминантнији у односу на жене, када је у питању коцкање.

- Мушкарци су ти који су бројнији по питању одласка у кладионице, за разлику од девојака које их махом посећују из радозналости - истиче за "Новости" Дивна Славнић, магистар психологије у Центру за заштиту менталног здравља РС.

Иван Шијаковић, Фото "Фејсбук"

С друге стране, не може се рећи како су припаднице женског пола апсолутно искључене из света коцке.

- Девојке су те које су у највећем броју запослене у кладионицама, што их доводи у веће искушење да се кладе, јер су ту већи део свог радног времена - појашњава Славнићева.

Проблем данашњице представљају локације коцкарница, које су сувише близу образовних и других установа. Све су бројније у урбаним деловима Српске, а могу се приметити и у мањим местима.

- То указује колико се млади, а и одрасли све више одлучују да вишак слободног времена проведу у кладионицама у жељи за неком новчаном зарадом - указује Славнићева.

Поред особа средњег животног доба, велики проблем данас представљају и све млађе генерације које своје време, а и новац остављају у апаратима за игре на срећу.

ПРОБЛЕМИ ЗАВИСНОСТИ ОД КЛАЂЕЊА

ПСИХОЛОЗИ појашњавају како су младе особе емоционално лабилне, недовољно зреле, па самим тим не сагледавају критички ситуацију.

- Наша пракса то веома често потврђује, јер све више сусрећемо младе особе са проблемима зависности од клађења и коцкања. Као друштво морамо одговорније да поступамо у превенцији и помоћи свима који су у проблему - закључила је Дивна Славнић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)