ТЈЕНТИШТЕ И ХЕРОЈИ У КОРОВУ ЗАРОБЉЕНИ: Осам деценија од најзначајније партизанске битке, у НП "Сутјеска" штрајковали 80 дана

С.Мишљеновић-М.Краљ

13. 06. 2023. у 07:00

ПРЕ осам деценија, у касно пролеће 1943, на обалама Сутјеске водила се највећа и најважнија битка неког покрета отпора у поробљеној Европи.

ТЈЕНТИШТЕ И ХЕРОЈИ У КОРОВУ ЗАРОБЉЕНИ: Осам деценија од најзначајније партизанске битке, у НП Сутјеска штрајковали 80 дана

Фото Новости

Опкољени југословенски партизани, којих је са рањеницима и оболелима од тифуса, било нешто више од 22.000, супротставили су се шест пута бројнијем непријатељу и после месец дана тешких борби, од 15. маја до 15. јуна, у којима је погинуло њих 7.543, надљудским снагама пробили су обруч и стигли до једне од кључних победа у Другом светском рату, не само на простору Балкана. Нацистима није пошло за руком да сломе Народноослободилачку борбу, али јесте да почине масакр: систематски су побили готово 1.300 рањеника, 30 лекара и 200 болничарки Централне партизанске болнице.

Фото Новости

Трава била виша од метар

Сећање на ту епопеју, дословно до јуче, у Долини хероја на Тјентишту, у Националном парку Сутјеска, прекрила је - трава до колена! Јер, само неколико дана пре обележавања великог јубилејa пролетерске револуције, заказаног за данас, у организацији Одбора Владе Републике Српске за неговање традиције ослободилачких ратова, радници националног парка прекинули су штрајк који је трајао више од 80 дана. Рад су обуставили због дуговања: четири заостале плате, месецима је чекало 117 радника, а од новембра прошле године немају уплаћено ни здравствено осигурање.

До Саве кроз - прашуму

ТОКОМ штрајка се и до гроба Саве Ковачевића пробијало као кроз прашуму, а потом степеништем обраслим у маховину. Погибија овог народног хероја, команданта Треће ударне дивизије, готово је синоним за страдање на Сутјесци. У зору 13. јуна, за само два сата, у истом јуришу, уз Саву су пали његов отац Благоје, брат Јанко и четрнаестогодишњи синовац Драган. Усађено је веровање, да је чувена песма "Командант Сава" ("Што то хучи Сутјеска, крв плива по њој..."), потекла из народа, али аутор текста је песник и револуционар, Савин саборац, Пуниша Перовић (1911-1985), иза кога је остала и чувена партизанска "По шумама и горама".

Како им је, без марке у џепу, догорело до ноката, садашњи пролетери су одлучили да је доста! Капију на улазу у парк су ставили под катанац, као и све остале објекте у парку. Трава је порасла на метар, смеће затрпало контејнере. Њихов глас је сваким даном био све јачи. И коначно стигао је до надлежних у Влади РС.

Фото Новости

Гроб Саве Ковачевића

На позив радника НП "Сутјеска", реаговао је министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију, Бојан Випотник, који је успео да, посредством Компензационог фонда РС, буде исплаћен део дуговања. Најавио је и посету Парку након што прође годишњица.

Док су радници још били у штрајку стигао је и нови директор Вељко Благојевић, који је обећао одмах исплату једне плате, а убрзо и другу. И тако да су се у освит обележавања осамдесетогодишњице славне битке, вратили на посао.

Од Тјентишта до Њујорка

ЈЕДНА од светских знаменитости Тјентишта је монументална скулптура вајара Миодрага Живковића (1928- 2020), проглашена за споменик од посебног интереса РС, која се 2018. нашла на плакату изложбе "Ка бетонској утопији: Архитектура у Југославији 1948- 1980", у чувеном њујоршком Музеју модерне уметноти (МоМА). Аутор овог изузетног модернистичког дела је 2019. обишао тада очишћени монумент, који је годинама био запуштен. У Долини хероја и спомен-кућа, подигнута према пројету Ранка Радовића, са фрескама које је осмислио Крста Хегедушић. Поратну популарну југословенску културу обележио је и филм у режији Стипе Делића, у коме је Тита, рањеног на Сутјесци, глумио Ричард Бартон.

Председник Синдикалне организације НП "Сутјеска" и председник Штрајкачког одбора Драгомир Дракул, каже да је стање лоше још од завршетка рата (у коме се у крви распала Југославија, у крви стварана на Сутјесци). Од тада до сада су се на Тјентишту променило више од десет директора, а константно су имали проблем са финансирањем.

Фото Новости

Што то хучи Сутјеска...

- Запосленима треба дугорочно решење, а не да останемо без плата неколико месеци, па да нас се сете кад немамо другог избора него да штрајкујемо - каже Дракул за "Новости".

Према његовим речима, тешко је упрти прстом у кривца за такво стање. Многи су долазили у фотељу директора, али чињеница да финансије нису стабилне, је увек била константна. Да би се сада "испеглали" дугови према радницима, потребно је око 300.000 марака нето, или око 500.000 марака заједно са доприносима за здравство.

Подршка радницима је стигла од начелника општине Фоча Милана Вукадиновића, који је позвао ресорно министарство да што хитније оформи комисију која би дошла у Национални парк и са штрајкачима се договорла око минималних услова које траже. Како процењује Вукадиновић, у ситуацији штрајка су сви губитници, јер је почела туристичка сезона, резервације се отказују... Због тога је, сматра, неопходно изнаћи решење за трајно финансирање, попут увођења еколошке таксе при регистрацији моторних возила. Тако прикупљеним средствима финансирали би се национални паркови у Републици Српској и БиХ.

Обруч пробио Коча

ПРЕМА подацима из књиге словеначког историчара Виктора Кучана "Борци Сутјеске", у Петој непријатељској офанзиви ратовао је 11.851 Србин, 3.295 Црногораца, 5.220 Хрвата, четири Македонца, 21 Словенац, 866 муслимана, 757 Југословена, 74 Јевреја, три Албанца, шест Чеха, пет Мађара, по три Словака и Русина, пет Пољака, девет Руса, 10 Италијана, четири Немца, два Енглеза, и по један Канађанин, Бугарин, Ирац и Украјинац... По регијама, најбројнији су били Далматинци, којих је највише и погинуло. У директним борбама са 127.000 немачких војника, учествовале су четири дивизије, или 16 бригада. Обруч је пробила Прва пролетерска дивизија, на челу са Кочом Поповићем, 10. јуна, у раним јутарњим сатима.

По окончању готово тромесечне драме са штрајком, Национални парк "Сутјеска" ће следеће седмице моћи да као домаћин дочека поштоваоце НОБ свих народа и народности Југославије. Борци са Сутјеске нису међусобно пребројавали национална крвна зрца, већ су гинули заједно, а успомена на њих се, међутим, већ годинама на Тјентишту чува одвојено: меморијале организују и РС и Федерација.

Према речима председника СУБНОР-а Србије, генерал-мајора Видосава Ковачевића, наша организација сарађује са антифашистичким удружењима у региону у обележавању важних датума, па је тако недавно била присутна у Јабланици (у Федерацији БиХ), поводом 80 година битке на Неретви, а на Сутјесци ће учествовати на скупу који ће организовати Република Српска.

- Жртве које су пале да бисмо ми живели у слободи заслужују да их се достојанствено сећамо - каже Ковачевић за "Новости". - У целом региону једно време смо запоставили тековине антифашистичке борбе, ту велику победу добра над злом. То нам се вратило ревизијом историје. Морамо да памтимо да смо били на страни победника. Немамо чега да се стидимо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (10)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)