НЕМА ЗАБОРАВА ЗА ВЕЛИКА ДЕЛА: Породица др Саше Божовић обновила гроб, а Барајево јој наменило сокаче

Милена Марковић

22. 03. 2023. у 12:38

НИЈЕДНА борба не недри исте јунаке. Време им најтачнију меру даје. За др Сашу Божовић нема ваге која би могла да измери њену жртву, живот и рад, па и одлазак.

НЕМА ЗАБОРАВА  ЗА ВЕЛИКА ДЕЛА: Породица др Саше Божовић обновила гроб, а Барајево јој наменило сокаче

Фото: Н.Скендерија

 - Била је хероина, али је пре свега била човек. Она је том својом величином и нас, обичне, чинила вишим него што јесмо - казује Милисав Ристовић, село Лисовић, Барајево.

Ко је др Саша Божовић?

Питање, само делимично, одгонетнуто је у њеном роману, исповести "Теби моја Долорес", који је посветила шеснаестомесечној ћерки страдалој од глади и зиме током битке на Неретви, док је она збрињавала рањенике. Овај роман, крик за изгубљеним дететом жртвованим за слободу, осамдесетих година штампан је у тиражу од готово сто хиљада примерака, преведен на једанаест језика.

ЗАПОСТАВЉЕН И БОРИСЛАВ

СУПРУГ др Саше Божовић, Борислав, после рата је био професор и најмлађи декан у историји Медицинског факултета у Београду. Санитетски генерал-мајор ЈНА у резерви и академик Српске академије наука и уметности, потиснут је у заборав. Његово име, од одласка из живота (крај 1987) готово да се и не помиње у академским круговима.

Дете свештеника из Лисовића, из чувене породице Магазиновић, изванредан студент медицине Универзитета у Београду, овде је упознала љубав свог живота Бранислава Божовића из Стијене Пиперске код Подгорице (такође студент медицине) и он ју је, као један од иницијатора отпора фашистичком окупатору јула 1941, увео у Народноослободилачки покрет. Следила га је у свим борбама, па и са бебом у наручју.

Фото: Н.Скендерија

Трагично страдање малене Долорес, која је добила име по шпанској револуционарки, још снажније их је везало. После рата, наставили су узвишену лекарску мисију, стамени у скромности мимо већине њихових сабораца.

У ВРХУ НАУКЕ

ДЕЦА др Саше и Борислава Божовића су успешни у својим професијама. Професор на универзитету Јејл, др Иван Божовић је у самом врху светске науке у области физике. Истраживач у националној лабораторији "Брукхејвен". Ћерка Ива је лекар, гинеколог, а најмлађи син Славко је стручњак информационих технологија.

 - Обоје су били изузетни људи, као што су и њихова деца Ива, Иван и Славко, коју су добили у послератним годинама - прича нам Милисав. Њихова деца су преузела све најлепше од њих.

Допали смо овог села, у долини на коју мотре Космај и Авала, на вест да су борци заборавили свог саборца. Да је гроб запуштен и закоровљен.

Фото: Н.Скендерија

Слика нас је демантовала. Гробно место крај пута иза кога поглед сеже тамо где нема тачке даљине, није ни запуштено, ни закоровљено. Али, ова хумка, по свему необична, посебна у скромности, као што је и био живот др Саше Божовић, деценијама уназад је брига само њене породице и кумова др Саше, с којима је, недалеко од почивалишта, после смрти супруга провела последње године живота у маленој викендици.

 - Живела је са селом, са нама. Били смо као породица. Кумовала је на грађанском и црквеном венчању мени и мојој супрузи Мири. Кумовала на крштењу нашој деци. И, по њој и њеном супругу дали смо имена синовима, Саши и Бориславу.

ЧУДНО ДРУШТВО прикупља прилоге

ПОСЛЕ одласка др Саше Божовић неко се сетио да њено неокаљано име, жртву и дело искористи за оснивање Друштва "Др Саша Божовић", чије деловање није најјасније. Потписник и оснивач овог друштва је одавно преминули Драган Угарчина из Чачка. Према доступним подацима Друштво је преузео извесни Рајаковић, са Чукарице. Трагајући за адресом на којој је пријављено Друштво, сазнајемо да је његова основна активност прикупљање новчаних прилога. У које сврхе се они користе ником није јасно, па ни породици др Саше Божовић.

Пред нама, породични албум Ристовића. Фотографије венчања и крштења. На једној др Саша Божовић у наручју држи свог маленог имењака. Безброј фотографија породица Ристовић чува као драгоценост.

- Она је волела Лисовић, готово да одавде није одлазила, можда, који месец пред смрт. Оставила је опоруку деци да јој овде буде гробно место. Сама га је осмислила - сећа се Ристовић. - Верујем, колико смо је познавали, да је тиме желела да избегне почасти у времену када се земља за чију се слободу борила у крвавим мукама распадала. Ни она, ни њен супруг др Борислав Божовић, нису желели било какве бенефите изван струке. Добро се сећам када им је градоначелник Београда, Живорад Ковачевић, понудио да скромни стан на Врачару замене већим, примерено њиховим заслугама, одбили су. У том њиховом стану, у бившој Лењинградској, одрасло је и одшколовано, уз њихову децу још шеснаесторо туђе деце - прича нам Милисав.

Фото: Н.Скендерија

Никада нисмо видели овакав белег вечног пребивалишта. Никада толико скроман за једну људску громаду. Само бетонска плоча. Камен, стамен и у скромној вечности. На плочи крст освежен бојом злата. Име, ћирилицом: Саша Божовић, година рођења и смрти (1912-1996). Око камене плоче, ситан белутак. На источној страни, четири камене коцке. Исписана имена деце: Долорес, Ива, Иван, Славко. Гроб заштићен ниском металном оградом.

 - Њена деца су платила да се обнови овај белег, а зашто у томе није учествовао Савез бораца, ја у то не желим да улазим - каже Милисав Ристовић. - Њена деца долазе, готово сваке године. Окупљају се, овде, скоро сви. Доводе децу и унуке, Сашине праунуке. Једна од њих зове се Долорес. Када она дође, тада су емоције посебне.

Лисовић, који минут по подне. Има ли овде народа? Као да га нема. Чамотиња божја низ колски пут. Ово је "улица" коју је, прошле године, општина Барајево наменила знаменитој жени овог краја. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!