ПОТОМЦИ ЧУВЕНЕ ЛОЗЕ ДАРИВАЛИ ПОРТРЕТЕ ПРЕДАКА: Сећање на породицу Будишин, најбогатију и најпознатију у историји Кикинде

Рада Шегрт
Рада Шегрт

05. 03. 2023. у 12:00

ПОТОМЦИ породице Будушин, некада најбогатије и најпознатије у локалној историји, поклонили су Народном музеју у Кикинди четири велика породична портрета и родослов ове велике фамилије.

ПОТОМЦИ ЧУВЕНЕ ЛОЗЕ ДАРИВАЛИ ПОРТРЕТЕ ПРЕДАКА: Сећање на породицу Будишин, најбогатију и најпознатију у историји Кикинде

Фото: збирка Народног музеја Кикинда

Били су велепоседници, а о њиховом иметку још увек сведоче виле и палате у центру града које и сада плене величином, раскошно декорисаним фасадама, лепим степеништима и унутрашњим просторијама. Од поклоњених портерата, као и оних који се чувају у Галерији Матице српске у Новом Саду, кикиндски музеј приредио је изложбу. Окупили су се наследници Будушиних и тако је први пут јавности детаљније представљена ова чувена фамилија, о којој се још увек прича.

Реч је о старој православној лози чији су чланови били велепоседници и после Првог светског рата варошка економска и политичка елита. После Другог рата доживели су трагичну судбину, имовина им је одузета, неколико чланова фамилије је стрељано, јер су проглашени издајницима и сарадницима окупатора. Други су преживљавали комунистички терор, стављени су на стуб срама и деценијама после тога није било лако бити Будишин. Многи су се одселили из Кикинде, али са старих, предачких адреса, никада нису отишли портрети најугледнијих чланова. Одувек су немо сведочили са зидова салонског стана на Тргу српских добровољаца 32. Све до маја прошле године када су потомци одлучили да их поклоне музеју. Оно што је некада био устаљени манир богатих породица, да део свог иметка оставе „своме роду“ урадиле су Олга и Милана, ћерке Емила Будишина, са својомдецом и унукама.

- Од њих смо добили на поклон велики групни мушки портрет Гавре Будишина са четири сина, рад локалног сликара Ђуре Пецића из 1875. године, и појединачне женске портрете његове супруге Јелисавете, од истог аутора, из исте године. Затим портрет Јелене Будушин, Лазине супруге, коју је око 1910. насликао непознати аутор и Скевије Будишин, супруге Гавре млађег. Та слика је настала око 1920. и рад је Стефана Љишука - наводи Лидија Милашиновић, директорка Народног музеја.

Од ових портерта музеј је приредио изложбу „Будушини- прича о породици кроз неколико портрета“. На отварање су позвани дародавци и сви потомци најчувеније кикиндске породице.

- Мој деда био је Гавра, а отац Емил Будушин. И он и мајка су одавно умрли. И мени и сестри супреминули мужеви. Портрети су великих су димензија и нису за садашње станове. Одлучиле смо да их поклонимо како би сви наши потомци могли да их виде кад год пожеле, као и сви посетиоци музеја – рекла је Олга Јовић (82), рођена Будишин, која је из Новог Сада у родни град дошла са сином којем је дала име по свом оцу.

- Одрастао сам поред тих портрета, јер сам, као дете, свако лето проводио у Кикинди. Није било лако одрећи се ових слика. Одувек су били у стану у центру Кикинде који је деда, купио од удовице Јована Пачуа. Та зграда има пословни просторо у приземљу и два стана на спрату. Један је стан породице Томашев, а други је деда Емила, односно наш. Локал је национализован педестих година прошлог века, па нам је враћен, а стан никада није био одузиман– емотивно је сведочио Емил Јовић.

Први познати Будушин из Велике Кикинде био је Јаков (1771-1845), а први значајнији представник Гавра, Гаврило ( 1827-1895).

- На споменику Гавре Будушина пише да је био велепоседник, жупанијски и варошки представник, члан цкрвеног одбора. У архивским документима помиње се као актер купопродаје пољопривредног земљишта. Он је на Мелином гробљу подигао мали споменик од белог мермера као знак поштовања деди Јакову и оцу Гаји. На групном портрету су он и његови синови, с лева Шандор ( Александар), Лаза, Ђура и Мита (Димитрије). Они су такође куповали земљу, увећавали иметак и били велепоседници. Иако се директно нису бавили политиком, као богати и виђенији чланови локалне заједнице и често, као вирилски одборници општине, имали су велики утицај на изборе у вароши и околини - наводи Владислав Вујин, кустос историчар Народног музеја.

Гавру и синове грађани Велике Кикинде прозивали су да „нису били добри Срби“ јер су на изборима подржавали владине кандидате за посланике у угарском сабору. Касније су Гаврини унуци били активни чланови радикалне странке. На фотографији из 1914. међу оснивачима „Српске читаонице“ чак је осам чланова фамилије. Током двадесетих година 20. века најмоћнији човек у Великој Кикинди био је Јоца Будишин, Ђурин син. Ту улогу тридесетих година имао је Шандоров син Стева, који је био посланик у парламенту Краљевине Југославије, а 1938. сенатор Дунавске бановине. Он, његов рођени брат Милош и брат од стрица Ђура, комунистичке власти су осудиле и пресудом „народног суда“ стрељани су – набраја Вујин.

Милошева унука Радмила Николајевић Богосављев, сведочи да су страдали само због богатства које су стекли.

- Добили смо рехабилитацију за деду Милоша и стрица Стеву, а у реституцији и имања. Жао ми је што раније није уприличена оваква изложба када је било много више ближих потомака – рекла је Радмила, која је у Кикинди завршила гимназију, а у Београду дипломирала право, где и живи.

Иван Ножинић, потомак Будушиних такође по мајци, сведочи да су његовим прецима после Другог светског рата одузете куће и више хиљада јутара земље. До сада је, каже, враћено између 4.000 и 5.000 јутара. О богатству Будушиних најсликовитије сведочи једна од најлепших зграда у центру, Будушинова палата, коју је као породичну вилу, по узору на исту такву у Паризу, изградио велепоседник Александар Шандор Будишин. Некада је имала прелеп парк, а улазно степениште је од белог аранђеловачког мермера. Средином педесетих година прошлог века, власник је вилу продао земљорадничкој задрузи.

КИКИНДА БЕЗ ПОТОМАКА

Будушини, вероватно, потичу из немачке покрајине Саксоније, где постоји град Бауцен, који се некада звао Будушин. Стабло кикиндске фамилије широко се разгранало, а на њему је више женских него мушких грана. Музеј је на поклон добио и родослов породице који је израдио Иван Будишин, а допунио Владислав Вујин. Потомци сада живе у Канади, Аустралији, Луксембургу, Хрватској. Последњи угледни члан који је живео у Кикинди био је адвокат Душан Будишин, један од оснивача и потпредседник ДСС-а.

- Овде, нажалост, више нико не носи то презиме – наводе у музеју.

ПОРТРЕТЕ ЧУВА И МАТИЦА

Осим слика које сада има музеј у Кикинди, два портрета породице Будушин има Галерија Матице српске. Оба су из 1898. и дело су Јована Диме из Мокрина. На слици један су велепоседник Ђура Будишин са синовима Јоцом и Миланом, а на слици два његова супруга Мила са пет кћери.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)