Г20 ЖЕЛИ ДА ПОМОГНЕ: Отпис дугова сиромашним земљама и предлог за опорезивање мултинационалних компанија

Novosti online

10. 04. 2021. у 11:14

Г20 жели да помогне сиромашним земљама у пандемији: оне неће морати да плаћају камате на дугове до краја 2021. Али отпис дугова није на видику. Зато се предлаже заједничка пореска стопа за мултинационалне компаније.

Г20 ЖЕЛИ ДА ПОМОГНЕ: Отпис дугова сиромашним земљама и предлог за опорезивање мултинационалних компанија

ФОТО: принтскрин

Министри финансија Г20 - 19 економско-најснажнијих нација на свету плус ЕУ – постигли су договор о мерама за подстицај глобалне економије, које би првенствено требало да користе сиромашнијим земљама, пише ДW.

Међународни монетарни фонд (ММФ) би требало да добије додатних 650 милијарди америчких долара за помоћ сиромашним земљама у борби против рецесије услед корона - кризе.

- Овим мерама смо одлучно стабилизовали глобалну економију. То представља велики заједнички напор у глобалној финансијској политици. И тако ћемо наставити - рекао је немачки министар финанција Олаф Шолц.

Одлагање плаћања камате и отплате дугова

Министри финансија су се сложили и да до краја године обуставе сервисирање дугова за 71 најсиромашнију земљу света. Али многи афрички економски стручњаци сматрају да то није довољно: они траже отпис барем дела дугова, а не само одлагање плаћања камата.

Италијански министар финансија Даниел Франко то није коментарисао. Група Г20 међутим истиче да многе афричке земље имају могућност договора о репрограмирању дуга, уколико предузму истинске реформе. Међутим, само је неколико земаља до сада искористило прилику јер би земља, која се одлучи на такав "државни банкрот", годинама била одсечена од међународног финансијског тржишта.

Нема опроста дуга

Даниел Франко, који тренутно председава групом Г20, рекао је у Риму да се та група осећа дужна да помогне управо „најрањивијим државама". Иако се изгледи за економски опоравак побољшавају, он је врло неравномерно распоређен по свету.

Немачки министар финансија Олаф Шолц је казао да ће се заложити за то да се програми помоћи и програми привредног подстицаја у земљама Г20 не смање прерано.

- Ми сада морамо да осигурамо да економија остане стабилна и да се сачувају радна места како бисмо могли поново да радимо након пандемије - нагласио је Шолц.

Сви инструменти економске политике ће се користити онолико дуго колико је потребно за заштиту живота, здравља и прихода људи, истакао је италијански министар финансија Франко.

ММФ и Светска банка желе да отпишу део дуга

ММФ је почетком седмице најавио барем делимичан опрост дуга за 28 најсиромашнијих земаља света. Предвиђен је отпис 238 милиона долара. То је трећа рунда смањења дуга током пандемије. Председница ММФ Кристалина Георгијева је најавила још једно ублажавање дуга од 984 милиона долара до априла 2022. године.

Уз то, ММФ тренутно покушава да подели 1,4 милијарде долара земљама у развоју путем фонда за сузбијање катастрофа. Али "тренутно не постоји системска дужничка криза", казала је председница Монетарног фонда.

Председник Светске банке Дејвид Малпас такође је прилично критичан према тврдом ставу земаља Г20 о ослобађању од дуга. Многим земљама у развоју ће бити потребан опрост дуга, дугорочно или средњорочно, јер је било за очекивати да дугорочно неће моћи да поднесу терет пандемије, казао је Малпас.

Г20, који представља око 80 посто глобалне економске производње, до сада је мобилизовао око 12 билиона (12 хиљада милијарди) долара економске помоћи за потребе својих привреда.

Г20 би могао да пристане на минимални порез за компаније

Порески систем треба глобално реформисати како би државе могле да генеришу довољан приход, дакле приход од пореза за финансирање обнове након короне.

У прилог том захтеву изјаснила се и нова америчка министарка финансија Џанет Јелен. Она жели да уведе минималну пореску стопу од 21 одсто за компаније широм света. ОЕЦД, удружење највећих индустријских земаља, до сада је имало за циљ само минималну стопу од 12 одсто.

Зелени европарламентарац и финансијски стручњак Свен Гиголд похвалио је идеју Џанет Јелен.

- Ова иницијатива САД отвара могућност заустављања пореског дампинга у корист компанија - рекао је Гиголд. Он истовремено критикује чињеницу да се немачки министар финансија Олаф Шолц још није придружио броју 21.

Заправо је Шолц избегавао да формулише одређену цифру, јер је ниво минималне пореске стопе још увек контроверзна тема унутар ЕУ. Рецимо у Мађарској, Ирској и Бугарској стопе су знатно испод 21 одсто. У Немачкој, Француској и на Малти и више од тога. Шолц је, међутим, рекао да се сада коначно назире крај "трке за смањење пореза". До јула Г20 намерава да постигне договор око тог питања.

Договор о порезима за дигиталне компаније до лета

То се односи и на опорезивање дигиталних компанија попут Гугла, Амазона, Епла и Убера. Те корпорације послују на интернету и до сада су успеле да избегну опорезивање преусмеравањем добити у земље са ниским порезима. Немачки министар Шолц то питање наводи као своју "главну тему" унутар групе Г20.

САД су сада наговестиле спремност за сарадњу и тиме направиле заокрет од 180 степени у односу на позицију коју је заступала Трампова администрација. Џанет Јелен сматра да су САД ту добро позициониране јер ће америчка привреда ове године расти за око шест одсто, брже од економија већине западних индустријских земаља. Брзо вакцинисање америчког становништва подстиче економски опоравак.

Шеф италијанске централне банке Игнацио Виско је на крају састанка Г20 изразио умерени оптимизам. Он сматра да пандемија неће нанести толику штету међународном финансијском систему као финансијска криза и каснија криза државних дугова пре 13 година. "Банке и финансијски систем у свету данас су отпорнији него тада", рекао је Игнацио Виско.

(Б92)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024