ЖИВОТ НИЈЕ ФЕР, АЛИ БИ МОГАО ДА БУДЕ: Америчка министарка финансија предлаже увођење минималног глобалног пореза

Novosti online

07. 04. 2021. у 19:01

АМЕРИЧКА министарка финансија Џанет Јелен предлаже глобалну минималну пореску стопу. Било је крајње време, пише новинар ДW Тимоти Рукс.

ЖИВОТ НИЈЕ ФЕР, АЛИ БИ МОГАО ДА БУДЕ: Америчка министарка финансија предлаже увођење минималног глобалног пореза

Фото: Танјуг/АП

Живот није фер. Најбољи пример су закони о опорезивању. Обичан свет сваке године се мучи да састави пореску пријаву. Највећи број њих пријављен је тамо где живи.

За велике фирме састављање пореског извештаја значи пуно посла и проблема. Али за разлику од индивидуа, фирме су често активне на више места па могу да пребацују новац и профит како им одговара. Или могу да пронађу пореске оазе у којима не плаћају ништа.

Та могућност је америчким фирмама уштедела много новца у последње четири деценије. Већ годинама широм света падају пореске стопе за велика предузећа.

Наравно, борба против пореских оаза није новост. Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) покушава, узевши у обзир растући притисак на џиновске компаније као што су Фејсбук и Гугл, да испослује усвајање минималне пореске стопе за концерне широм света. Ипак, до сада није постигнут споразум.

Хитно је потребан нов покушај. Пандемија је светској економији донела велике проблеме. Милиони људи су остали без посла. Многи могу да падну у тешко сиромаштво, док владе траже начин да дођу до нових прихода.

Зато открића да су велики концерни као што су Најк или ФедЕкс избегавали порез посебно негативно одјекују у јавности. Чак и ако те фирме наглашавају да се придржавају свих "националних и међународних правила".

Све и да су пореске олакшице у некој земљи потпуно легалне, не значи да су исправне. Сједињене Државе желе да дају добар пример. Председник Џо Бајден је најавио подизање најниже пореске стопе за компаније са 21 на 28 одсто. Приходи би закрпили огромне буџетске рупе које је пандемија оставила у државној благајни.

Промена курса је исправна, али мора да се енергично спроведе. Америчка министарка финансија Џанет Јелен најавила је тешке преговоре и да ће погурати ствар на пролетњем заседању Светске банке и Међународног монетарног фонда као и на самиту министара финансија Г20. "Морамо се ослободити низбрдице на којој смо 30 година", написала је на Твитеру.

У праву је, пише ДW. Она је нарочито под лупу ставила Ирску, као и друге европске и карипске пореске оазе. Као и велике америчке технолошке концерне који негде у свету плаћају своје лиценце, без обзира где продукт настаје.

Јелен зна да је то мукотрпан посао и да је упућена на међународну подршку при увођењу минималне пореске стопе. Неће бити лако да убеди неке земље да одустану од своје предности у међународној утакмици и да повећају порез за компаније. Ако аргументи не буду довољни, Вашингтон би могао да употреби економску моћ и неким компанијама онемогући приступ америчком тржишту или банкама.

Не треба да чуди што многе америчке компаније не сматрају да је време за такву дебату док им опада промет и док је приметан пандемијски замор. Оне се плаше да би могле да плаћају већи порез од стране конкуренције.

Али, ако се погледају пореске евиденције из прошлости, види се да се компаније брзо прилагођавају. Чак и када би порез био већи за компаније са централом у Сједињеним Државама, то би се могло схватити као издатак којим се плаћа присуство на највећем светском тржишту. У суштини, компаније би радо платиле нешто за тај положај.

И сиромашније земље би могле да профитирају. Више не би морале да нуде ниже пореске стопе да би довеле компаније у земљу. Договор око минималне стопе опорезивања широм света напунио би њихове скромне буџете. И код богатијих земаља би додатни извор пореских прихода у овим временима био више него пожељан.

Преговори о се налазе у почетној фази. САД би морале да преузму водећу улогу. То ће бити тешка борба. Највише потешкоћа ће донети усаглашавање око конкретне висине минималног пореза широм света. Али борба ће се исплатити. На крају, живот би према свима могао бити више фер.

(Б92)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)