НОВЕ ОЗНАКЕ НА ХРАНИ: Због болести у целој ЕУ јединствен систем обележавања

Танјуг

10. 03. 2021. у 16:22

ЕВРОПСКА комисија ће 2022. предложити јединствен систем означавања прехрамбених производа за цело европско тржиште ради бољег информисања грађана и борбе против претилости и повезаних болести, саопштила је данас хрватска посланица у Европском парламенту Биљана Борзан.

НОВЕ ОЗНАКЕ НА ХРАНИ: Због болести у целој ЕУ јединствен систем обележавања

Фото Пијаца ПГ

Борзан је, на конференцији о обавезним ознакама хранљивости на предњој страни паковања хране и пића чије се увођење планира, навела да је 2017. године због нездраве исхране у ЕУ умрло више од 950 хиљада људи, углавном од срчаних болести и рака, а да Хрватска стоји много горе од просека, преноси Хина.

"Нове ознаке ће помоћи купцима да на полицама лакше нађу здравије производе, примера ради да међу 10 паковања кукурузних пахуљица изаберу оне хранљивије", рекла је она и додала да ознаке морају бити уочљиве, лако разумљиве и базиране на научним сазнањима.

Борзан је подсетила и да је недавно истраживање Еуробарометра показало да се 82 посто испитаника у Хрватској потпуно или углавном слаже да би требало да постоји један лого који би сигнализирао да је храна здрава и одржива.

На конференцији је истакнуто да се међу осам система ознака, који се тренутно на добровољној бази употребљавају у ЕУ и које разматра Евопска комисија, налази и хрватски жиг "Живети здраво".

Сања Мусић Милановић, која води овај пројекат при Хрватском заводу за јавно здравство (ХЗЈЗ), рекла је да је гарантним жигом "Живети здраво" тренутно обележен 281 производ, који нутритивно задовољава највише критеријуме, што очито није критична маса производа да људи почну да их препознају на полицама.

Гарантни жиг се производу додељује на три године, а унутар тог периода може се с времена на време, а и не мора, случајно одабрани производ поново тестирати, додала је.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије