"ПОСЛЕДЊА ТУРА" - 15 ЕВРА: Дума донела закон који омогућава да се отварају места за трежњење, а то ће коштати “кориснике”

Бранко Влаховић - стални дописник из Москве

02. 01. 2021. у 22:55

Грађане Русије који претерују у пићу па због тога нису способни да дођу до свог стана или су чак заборавили адресу у 2021. чека велика новост.

ПОСЛЕДЊА ТУРА - 15 ЕВРА: Дума донела закон који омогућава да се отварају места за трежњење, а то ће коштати “кориснике”

Архива

Крајем минулог децембра руска Дума је донела закон који омогућава да се отварају места за трежњење пијаних особа. Њих ће полиција превести у "витрезвитеље", тј. пунктове за тражњење, а сутрадан ће платити ту услугу најмање 1.500 рубаља, што је по садашњем курсу око 15 евра.

Нови закон предвиђа да се места за трежњење отварају у државно-приватном партнерству. Полиција ће имати право да пијану особу довезе у "витрезвитељ", а оне који су у тешком стању и чији је живот у опасности пребациваће у болницу.

Такве установе су постојале у време СССР-а, али су их касније, у постсовјетској Русији, полако укидали и последњи "витрезвитељ" је затворен 2011. године.

Иако задњих година агенције и листови не објављују црну статистику о томе колико се дневно смрзне пијаних људи, посланик руске Думе Алексеј Диденко тврди да у току зимских месеци на улицама умре око 10.000 пијаних људи. Онима који се скљокају на хладну земљу снижава се температура тела и ако их неко не покупи - осуђени су на смрт.

Због тога су у неким градовима били организовани аутобуси који су бескућницима делили бесплатно чај и нису допуштали да се смрзну на улицама.

Као и пре, пијане људе на улицама ће купити полиција. Прво ће покушати да пијану особу одвезу у њен стан, али ако то не могу, онда га воде на трежњење. И кад се отрезни њему ће бити враћене све ствари које је имао у џеповима. Наравно добиће и рачун који мора да плати.

У време СССР-а та услуга трежњења се није наплаћивала, али била је гора казна. На адресу где је био запослен такав човек стизало је писмо у коме је детаљно било описано у каквом је стању пронађен њихов запоследник. Партијска казна је имала горе последице него да је платио десет пута већу казну него што се сада предвиђа.

Иако ће сада оријентациона цена за трежњење бити 1.500 рубаља региони ће сами моћи да одређују коначну цену те услуге. Ако цена за евакуацију аутомобила у Русији кошта 5.400 рубаља, онда је јасно да ће у богатијим регионима и цена услуге трежњења бити већа од 1.500 рубаља.

Већ споменути покрет "Трезна Русија" који има подршку државе предлаже да се у наредних десет година (до 2030) драстично смањи продаја алкохола. Они верују да се тако може смањити број алкохоличара за 50 одсто, а то би допринело јачању и социјално-економског стања земље.

Према подацима активиста "Трезне Русије", сада се у Руској Федерације попије годишње 16 милијарди литара алкохола. Циљ је да се до 2024. смањи продаја алкохола до 12 милијарди литара, а до 2027. она би требало да падне на девет милијарди литара. Ако се планови буду остваривали, 2030. године продаја алкохола у Русији би пала на седам милијарди литара годишње.

У Русији одавно желе да битно промене структуру употребе алкохола. Тако би до 2030. године од укупне количине попијеног алкохола 50 одсто требало да буде вино, а 30 одсто пиво, док би 15 одсто потрошње била вотка и друга жестока пића а само пет одсто би били ликери и друга алкохолна пића...

Очекује се да би се смањењем употребе алкохола смањила и смртност од пића са 70 на 40 одсто.

Да постоје озбиљни разлози због којих се треба покушати смањење конзумирања алкохола, показују и најновија истраживања. Лекари тврде да је око 70 одссто смрти радно способног становништва директно или индиректно проузроковано злоупотребом алкохола. Међу радно способним становништвом Русије, које броји 89,6 милиона грађана, алкохол пије око 85 одсто, а то је око 61 одсто становништва.

Посебно забрињава то што расте број младих људи који конзумирају неко алкохолно пиће. У односу на 2018. постотак младих људи који пију 2019. се повећао за 16 одсто. Међу анкетираним 69 одсто младих људи је казало да пије алкохол. Чак 53 одсто младих људи признало је да пије алкохол барем једном недељно. Они најчешће пију пиво. У Русији се годишње попије укупно 8,5 милијарди литара пива.

НАЈМАЊЕ НА КАВКАЗУ

Неоспорно је да се најмање пије на Кавказу и иначе у републикама где живе углавном муслимани. А највише пију на Сахалину као и у Магадану на Далеком истоку. У просеку се по становнику тамо попије годишње 12,5 литара, а омиљено пиће је вотка. На другој страни Русије, у Карелији, највише пију вино, у просеку га попију по 11,5 литара годишње. Колико се попије патвореног алкохола, тачне статистике нема.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!