У ЧЕМУ ЈЕ СУ-57 СУПЕРИОРНИЈИ НАД ОСТАЛИМ СТЕЛТ АВИОНИМА: Ф-22, Ф-35 и Ј-20 имају неколико озбиљних недостатака

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

15. 10. 2023. у 21:00

ОД свог представљања у руском ваздухопловству у децембру 2020. године, борбени авион пете генерације Су-57 се истакао кроз јединствену филозофију дизајна која му даје изузетну супериорност у ватреној моћи над својим паротивницима.

У ЧЕМУ ЈЕ СУ-57 СУПЕРИОРНИЈИ НАД ОСТАЛИМ СТЕЛТ АВИОНИМА: Ф-22, Ф-35 и Ј-20 имају неколико озбиљних недостатака

Фото принтскрин youtube military update


Уобичајена препрека која утиче на борбену снагу авиона пете генерације лежи у њиховом ограниченом капацитету ношења оружја. Да би задржали свој стелт профил, такви авиони морају носити сво наоружање у унутрашњим одељцима за оружје, што смањује њихов радарски пресек.

Ф-22 и кинески Ј-20 су примери. Сваки од њих може да ускладишти шест ракета ваздух-ваздух дугог домета – АИМ-120Ц/Д и ПЛ-15, респективно – заједно са две додатне ракете кратког домета. Ова конфигурација даје укупно осам пројектила.

Мањи амерички Ф-35, међутим, има строжа ограничења, са простором за само четири пројектила. У току су напори да се овај недостатак отклони. Ипак, природа Ф-35 и ограничења величине његових лежишта за оружје значе да ће наставити да прати своје веће ривале са два мотора у ватреној моћи.

За разлику од ових авиона, Су-57 може да смести осам ракета, од којих су шест ракете дугог домета Р-77М. Они се налазе у јединственим тандем одељцима за оружје, док су две ракете малог пречника кратког домета смештене у мини одељцима испод корена крила авиона, дизајн који деле Ф-22 и Ј-20.

Оно што издваја Су-57, међутим, јесте његова способност да носи не само ракете ваздух-ваздух већег домета већ и веће крстареће ракете дугог домета. Они су ангажовани у стварним борбеним мисијама, додатно наглашавајући свестраност Су-57.

Примарно оружје ваздух-ваздух Су-57 укључује ракете ваздух-ваздух Р-77М и Р-37М. Потоњи је постао познат по ефикасној употреби против украјинских циљева 2022. године, демонстрирајући своју моћ и прецизност.

Једна од изразитих предности Су-57 у односу на ловце сличне генерације је његова компатибилност са Р-37М. Ова ракета даје домет дејства од 400 км, омогућавајући Су-57 да неутралише непријатељске авионе са удаљености веће од двоструко већег домета Ф-22, Ф-35 или Ј-20.

Са значајном брзином од 6 Маха и носивости од 61 кг – што је количина експлозива знатно већа од кинеских ПЛ-15 или америчких АИМ-120Д, ракета надмашује своје колеге. Међутим, његова већа величина и тежина значе да сваки ловац може да понесе само четири ове ракете.

Пре свега служећи као главна муниција за пресретач МиГ-31 – највећи борбени авион на свету дизајниран за операције ваздух-ваздух, Р-37 чини кључну компоненту. Минијатуризована верзија ракете тренутно у оквиру програма Изделиие 810 се прави за Су-57.

Неки извештаји сугеришу да је ракета „Изделиие 810“ била оперативна и коришћена у Украјини. Његов значајан домет борбе ваздух-ваздух — у комбинацији са стелт могућностима Су-57 — омогућава му да са значајних удаљености угрози виталне ентитете за подршку непријатељу као што су авиони AEW&C и бомбардери. Ова комбинација доводи до појачаног осећаја неизвесности у погледу зона у којима ови авиони могу безбедно да раде.

Тренутно су у значајном развоју нове ракете специјализоване за гађање објеката са стелт карактеристикама за овај ловац.

Фото: Профимедиа/јутјуб принтскин/2022 VERUM VINCET BELLUM

Вредан пажње због низа наоружања ваздух-земља које користи заједно са својим дометима, руски стелт ловац првенствено користи крстарећу ракету Х-59МК2. Ова ракета је оптимизована да неутралише мале утврђене циљеве са удаљености од близу 300 км.

Ракета је опремљена пенетрирајућом бојевом главом од 320 кг и алтернативном мањом бојевом главом дизајнираном да утиче на циљеве у ширем подручју. Друге предложене бојеве главе укључују снажнији пенетратор и носач касетне муниције.

Подзвучност омогућава ракети да покрије веће удаљености упркос својој компактној величини. Био је тестиран у борби и у Сирији и у Украјини. Ова свестраност позиционирала је Су-57 као једини ловац своје генерације који учествује у борбама ваздух-ваздух да би извршио ударне мисије против значајног противника и извео прецизне ударе.

Обим ангажовања од 300 км има вредност с обзиром на мању прикривеност Су-57 у поређењу са Ј-20 или Ф-35. Ово му омогућава да циља објекте дубоко унутар непријатељских линија без опасног задирања у непријатељску ваздушну одбрану.

Асортиман наоружања Су-57 такође укључује Х-58УСхКЕ, ракету против радара која је намењена да неутралише непријатељске радарске локације и системе противваздушне одбране; лакша крстарећа ракета Х-38 која се може носити у већем броју, али са смањеним дометом, и минијатуризовани дериват балистичке ракете Х-47М2 која је високо тестирана у борби, посебно са другим авионима у Украјини.

Када је у питању стварна борбена употреба – претежно борба високог интензитета против велике државне војске – Су-57 је јединствен међу ловцима своје генерације. Његови изузетни атрибути укључују домет дејства и широку палету ракета дугог домета које може да употреби.

БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!