ШЕШИР НА ВЕТРУ И МУСАКА ОД ВРГАЊА: Краљевски дочек за Чарлса Трећег и Камилу који су допутовали у тродневну посету Француској

ТАЧНО у 14 сати слетео је на париски аеродром "Орли" авион А320 британског краљевства са сувереном Чарлсом Трећим и његовом супругом Камилом, свом обученом у ружичасто. Било је и ветра, па је морала да држи шешир да јој не одлети.

ШЕШИР НА ВЕТРУ И МУСАКА ОД ВРГАЊА: Краљевски дочек за Чарлса Трећег и Камилу који су допутовали у тродневну посету Француској

Фото: ЕПА

На тродневној државничкој посети, дочекани су по највишем протоколу. На црвеном тепиху, у нешто тамнијем розе тајеру од краљичине хаљине, поздравила их је премијерка Елизабет Борн. Руковала се са краљевским паром, без наклона, на шта није ни имала обавезу. Четрдесет пет минута касније сви погледи били су упрти у прву даму Брижит Макрон, у тегет комплету, која је учинила тек благо видљиви готово неприметни наклон, а онда су уследили пољупци у образ између ње и Камиле.  

Британски пар се до Тријумфалне капије довезао блиндираним краљевским "бентлијем", који је у Париз пристигао још у недељу. Званично због безбедности, али заправо због висине плафона, да би Камила могла несметљно да носи шешире. Осам хиљада полицајаца и жандарма брине ових дана о безбедности краљевског пара у Паризу, уз специјалне британске и француске службе. Чарлс је, као принц, званично у Француској био чак 34 пута, али ово је први пут да је допутовао као крунисана глава. Последњи пут, био је овде 2019, у Нормандији, поводом 75 година исркцавања савезника.

Фото: ЕПА

Емануел и Брижит Макрон су краљевски пар дочекали код Тријумфалне капије где су одсвиране химне двају земаља. Макрон и Чарлс Трећи су извршили војну смотру, положили венац на Споменику незнаном јунаку, обновили Вечну ватру, а онда се сви четворо дуго руковали с окупљеним члановима владе, званицама и старим борцима и уписали у Златну књигу, док су по сунчаном времену француска и британска авионска патрола летеле изнад њихових глава и испуштале дим у идентичним бојама застава две земље.  

Први пут један председник француске Пете републике дочекао је британског суверена, а да то није била Елизабета Друга. Био је то историјски моменат. Спуштао је Макрон током церемоније руку на раме краљу, али то више није оно доба када је Жак Ширак критикован јер је то исто урадио с краљицом. Ово су, очигледно, друга времена.

Фото: ЕПА

Сели су, затим, у једна кола, Макрон и Чарлс Трећи, а у друга Брижит и Камила, у два "ситроена ДС7", спуштених прозора, и кренули низ Јелисејска поља окићена британским заставама, у пратњи Републиканске гарде на моторима и коњима. Макрон и Чарлс су, стојећи, кроз отворени кров, једно време махали окупљеним Французима, Британцима и туристима.

Отишли су у Јелисејску палату, на састанак, где су најављене теме биле очување климе, биодиверзитет, али и мигранти, ситуација у Сахелу и Украјини... Посета краља није само протоколарна, јер иако има званично обавезу политичке неутралности коју поштује, његова реч има велику тежину. Посета је замишљена и као отопљавање односа између све земље, после "брегзита", натегнутости изазваних мигрантима, неуспеле продаје француских подморница, поделе рибарских ловишта...

Фото: ЕПА

Размењени су и поклони. Сазнало се да је Макрон за Чарлса наменио лимитирано издање књиге "Корени неба" Ромена Гарија, златну медаљу специјално исковану у његову част и храст из парка дворца у Версају, а његова супруга британској краљици скупоцену торбу "Луј Витон" и књигу бајки Шарла Пероа. Британски пар је домаћинима поклонио Волтерова "Филозофска писма" и албум фотографија председника Макрона са Чарлсом док је био принц.

На програму је вечерас гала вечера у краљевском дворцу у Версају. Када је у марту отказана посета услед протеста због пензијске реформе, Макрон је тада био критикован због ове вечере "краљевских манира" док народ на улици брани своја права. Звали су га тада и "републиканским монархом".

Фото: ЕПА

Сазнало се и шта је на менију који је састављен заједнички између Бакингемске и Јелисејске палате, а инспирисан гастрономским укусом Луја Четрнаестог. За предјело је била задужена шеф кухиње с три звездице Ан Софи Пик која је припремила слану торту од плавог јастога и ракова са велом свежих бадема и гелом од нане. Главно јело осмислио је кулинарски шеф такође са три звездице Јаник Алено.

На менију су пилетина из Бреса с кукурузом, маринирана у шампањцу, и мусака од вргања. Ово јело је сервирано у знак сећања на посету краљице Викторије 1855. године која је вечерала поводом одласка у Оперу у дворцу у Версају и била одушевљена француском пилетином и супом.

Фото: ЕПА

Чувени француски произвођач сира Бернар Антони из области Горње Рајне, обезбедио је француски сир "конте" стар 30 месеци и британски плави "стикелтон" који због плесни подсећа на "рокфор". За десерт, посластичар Пјер Ерме је осмислио макарон Испахан с укусом руже, који се састоји од компота са свежим и куваним малинама и сорбеа од личија и руже, послужен на танком кругу бисквита.

Планирано је било да вечера буде послужена у чувеном француском порцелану из Севра. На гозбу у славној Галерији огледала дворца у Версају, било је позвано 160 званица. Међу њима, Шарлот Гензбур, Амели Моресмо, Мик Џегер, Арсен Венгер...

Фото: ЕПА

Протокол предвиђа да краљ и краљица претходно уђу на краљевску капију и пешке преко црвеног трепиха пређу спољно предворје, а да се затим освеже у Херкуловом салону, одакле их пут, преко Ратног салона и Великих краљевских апартмана, води до дугачког трпезаријског стола, широког метар и по.

Окупљање је било предвиђено у 18.30, а вечера је била заказана у 20. Пре звецкања виљушака и ножева, био је организован краћи концерт шведског виолинисте Данијела Лозаковича (22), чији су родитељи белоруско-киргистанског порекла, а који се школовао у Карслуреу, Женеви и Москви.

Фото: ЕПА

ТРУДНА КРАЉИЦА У ВЕРСАЈУ

Краљица Елизабета друга била је у Версају три пута, први пут 1948, носећи у стомаку будућег сина Чарлса. Овде је била гост и 1957. и 1977. Сада је овде позван и њен син.

- Посећивали сте нас као принц, вратили сте се као краљ. Ваша висости, добродошли – упутио му је Макрон твит пре доласка.

Последња краљевска посета из правца Велике Британије у Француској била је, иначе, 2014, када је дошла краљица Елизабета Друга.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

МИНИСТАРСТВО одбране Русије предложило је ажурирање координата, односно промену државне границе у области Балтичког мора, како произилази из нацрта правног акта објављеног на порталу правних информација, преноси РИА Новости.

21. 05. 2024. у 15:25

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

ШОК ПРЕД ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ: Најбоља српска кошаркашица у 28. години завршила каријеру! (ВИДЕО)