ОВО ДОСТИГНУЋЕ ИМАЈУ ЈОШ САМО АМЕРИКАНЦИ: Индија демонстрирала поморску моћ

Новости онлајн

15. 06. 2023. у 16:51

ДВА ИНДИЈСКА носача авиона предводила су своје борбене групе у комбинованој операцији у Арапском мору раније ове недеље, демонстрирајући оно што индијске оружане снаге називају својим "страшним поморским способностима" и способност да пројектују моћ у Индијском океану и шире. Аналитичари кажу да је ово велико достигнуће које је у последње време могла да постигне само америчка морнарица, пише ЦНН.

ОВО ДОСТИГНУЋЕ ИМАЈУ ЈОШ САМО АМЕРИКАНЦИ: Индија демонстрирала поморску моћ

Фото Танјуг/АП

- Ово није мало достигнуће и наглашава да је индијска морнарица једна од ретких у свету која има више од једног носача авиона - рекао је Ник Чајлдс, виши сарадник за поморске снаге и поморску безбедност на Међународном институту за стратешке студије (ИИСС).

Два носача авиона, ИНС Викрамадитиа и ИНС Викрант, извели су вежбу са више од 35 авиона и већим бројем бродова и подморница, наводи се у саопштењу индијске морнарице.

- Успешна демонстрација операција борбених група са два носача авиона служи као снажан доказ критичне улоге ваздушних снага са мора у одржавању поморске надмоћи - наводи се у саопштењу.

Носач вредан три милијарде долара произвела је сама Индија

Индија је постала способна за операције са два носача када је Викрант вредан 3 милијарде долара, први индијски носач изграђен у земљи, испоручен морнарици у септембру прошле године, придруживши се Викрамадитиа, који је купљен у Русији и пуштен у рад 2013. године.

Након што је Викрант пуштен у рад прошле године, Индија се придружила Великој Британији и Кини у наручивању носача авиона из домаћих бродоградилишта у претходне три године. Иако и Кина и Уједињено Краљевство имају више од једног носача авиона у својим модерним флотама, ниједна земља још није извршила операције са два носача, кажу аналитичари.

Колин Ко, научни сарадник на С. Рајаратнам школи међународних студија у Сингапуру, рекао је да би Индија могла да претекне Кину, која има највећу морнарицу на свету, у тренутном оперативном окружењу за носаче авиона.

- Индијска морнарица има деценије искуства и стручност у операцијама носача авиона и то је вероватно кључна предност коју има у односу на кинеску морнарицу, њеног кључног ривала у овој области, упркос релативном напретку ове друге у њеном домаћем програму носача авиона - рекао је Кох.

Кина има два активна носача авиона

Кина има два активна носача авиона, совјетски Лиаонинг и домаћи Шандонг. Трећи носач, Фујиан, такође је лансиран, али још није у оперативној служби. Аналитичар Карл Шустер, бивши капетан америчке морнарице, рекао је да су операције Индије на два носача авиона ове недеље показале "подмлађивање индијске морнарице".

Индија је наручила свој први носач авиона 1961, а додала други 1987. Два носача авиона је користила у два претходна наврата, између 1987. и 1997. и између 2013. и 2017. године.

- Треба имати на уму да је индијска морнарица увек била добро обучена, високо дисциплинована и високо квалификована снага - рекао је Шустер.

Саопштење за штампу индијске морнарице назвало је носаче „плутајућим сувереним аеродромима“, додајући: „Они пружају уверавање нашим пријатељима да је индијска морнарица способна и спремна да подржи наше потребе колективне безбедности у региону“.

Сарадња са другим морнарицама

Снаге Њу Делхија појачавају сарадњу са другим морнарицама у Индо-Пацифику, укључујући и оне у неформалном Квад партнерству - САД, Јапана и Аустралије - у годишњим поморским вежбама Малабар.

- Партнерство Индије и заједничке вежбе са другим морнарицама прошириле су оперативно знање морнарице и искуства на отвореном океану - рекао је Шустер.

Оно што индијска морнарица може да научи о операцијама са два носача из САД могло би бити значајно. Америчка морнарица управља највећом флотом носача на свету - 11 ратних бродова - а само прошле недеље два од њих, Нимиц и Роналд Реган, су заједно деловала у Филипинском мору.

„Америка види Кину као растућу претњу“ 

Америчка морнарица види Кину као „растућу претњу“ у Индо-Пацифику, а индијске поморске операције су такође усмерене ка Кини, нагласио је Шустер.

- Кинеска агресија дуж заједничке хималајске границе и ширење кинеских операција и присуства у Индијском океану постали су најозбиљнији безбедносни проблеми Индије. Проширење и модернизација имају за циљ решавање ових забринутости - рекао је Шустер.

Али чак и са напретком који су остварила два превозника, индијски програм и даље има питања, каже Чајлдс из ИИСС.

- Иако је то импресиван приказ, могло би бити неких питања о томе шта то заправо значи у смислу стварне оперативне способности - рекао је Чајлдс, напомињући да слике из индијске операције показују релативно мало борбених авиона на палубама Викрамадитиа и Викрант.

- То може значити ограничену доступност авиона или да су капацитети бродова у овом тренутку донекле ограничени. То би свакако сугерисало да би индијска морнарица требало да има више носача авиона - рекао је Чајлдс.

БОНУС ВИДЕО: ЗАЈЕДНИЧКЕ ПАТРОЛЕ - Руска и кинеска авијација осам сати изнад азијско-пацифичког региона

(Индекс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)