САТ НАЈБОГАТИЈЕГ ПУТНИКА НА ТИТАНИКУ ПРОДАН НА АУКЦИЈИ: Купац није жалио, понудио рекордну суму
ЗЛАТНИ џепни сат који је припадао најбогатијем путнику на Титанику, Џону Џејкобу Астору Четвртом, продат је на аукцији за рекордна 1,2 милиона фунти.
Foto: Tanjug/AP Photo/File
Аукцијска кућа Хенри Алдриџ енд Сан продала је у суботу џепни сат ''Волтам'' од 14-каратног злата приватном колекционару из САД за највећи износ понуђен за неки од предмета са Титаника, пише Гардијан.
Претходни је највећи износ плаћен за предмете са Титаника био 1,1 милион фунти за виолину коју су музичари свирали док је брод тонуо, а која је продата у истој аукцијској кући 2013. године.
Футрола за виолину продата је у суботу за 360.000 фунти на истој аукцији као и џепни сат.
Сат са угравираним иницијалима ЈЈА пронађен је заједно телом Џона Џејкоба Астора Четвртог, неколико дана након што је Титаник потонуо. Тада су пронађени и дијамантски прстен, златне и дијамантске манжетне, 225 фунти у енглеским новчаницама и 2.440 америчких долара.
- Астор је добро познат као најбогатији путник на броду РМС Титаник и сматрало се да је био међу најбогатијим људима на свету у то време, са иметком од отприлике 87 милиона долара, што је еквивалентно вредности неколико милијарди долара данас - навела је аукцијска кућа.
Астор је био на Титанику са супругом Медлин. Бизнисмен, који је имао 40 година, оженио се 18-годишњом Медлин 11. септембра 1911. године и отишли су на медени месец у Европу и Египат.
Враћали су се у САД када је Титаник ударио у санту леда 14. априла 1912. године.
Асторово тело и његов сат пронашла је посада пароброда ''ЦС Мекеј-Бенет'' 22. априла 1912. Његова супруга Медлин, којој је Астор помогао да уђе у чамац за спасавање, је преживела.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО
Препоручујемо
ПРОКЛЕТСТВО ИЛИ НЕСРЕЋНА СУДБИНА? Стуб Бранковог моста - тајна у центру Београда
24. 04. 2024. у 13:36
СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата
ИЗРАЕЛСКО Министарство туризма саопштило је данас да је припремило план за евакуацију око 42.000 туриста који се тренутно налазе у Израелу, уколико земља буде приморана да затвори свој ваздушни простор због страха од новог сукоба са Ираном.
26. 01. 2026. у 14:07
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"
ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.
25. 01. 2026. у 20:42
Коментари (0)