У ЕВРОПИ СКОЧИЛА ПРОДАЈА ОРУЖЈА: СИПРИ - Украјински рат повећао тражњу, САД држе половину светске продаје

А. В. В.

09. 12. 2022. у 08:45

ПРОДАЈА оружја у САД прошле године је мало опала, док је у Европи порасла за 4,2 одсто, показују најновији подаци Стокхолмског института за истраживање мира (СИПРИ).

У ЕВРОПИ СКОЧИЛА ПРОДАЈА ОРУЖЈА: СИПРИ - Украјински рат повећао тражњу, САД држе половину светске продаје

Фото DSEI-MOD

Међутим, и поред свих потешкоћа на глобалном тржишту, зарада у овој бранши није "посустала", па је 100 највећих произвођача оружја заједно лане остварило 592 милијарде долара, што је повећање од два одсто у односу на 2021. годину. Највећи удео припао је Сједињеним Државама - чак половина светске продаје.

Према извештају овог института, рат је нагло повећао потражњу за оружјем у САД и Европи, које су потрошиле много својих залиха и сада морају да их попуне. Немачки произвођач оружја "Рајнметал" очекује у 2023. години повећање наруџбина за 30-40 одсто. Неке земље ЕУ се масовно наоружавају због актуелне ситуације. Пољска жели да удвостручи број својих војника у року од пет година, Финска јача противваздушну одбрану. Грчка, Француска и Италија купују ново оружје за милијарде евра.

Русија, наводно, кубури са недостатком компоненти за производњу оружја, јер економске санкције западних зеамља спречавају увоз чипова и полупроводника који су неопходни за производњу. Када је реч о њеној одбрамбеној индустрији, она је у 2021. години ипак порасла, а један од разлога је налог руске владе из 2016. војно-индустријском комплексу да повећа цивилну производњу, оцењује Стокхолмски институт.

Илустрација Новости

Најбржи раст у производњи бележи Блиски исток. Пет компанија са седиштем у овом делу лане је уписало највећу стопу раста од свих региона који су заступљени међу првих 100 компанија. Производња се у Кини убрзава, а током минулих неколико година на листи највећих произвођача оружја на свету попела се на високо друго место. СИПРИ је оценио да је циљ Кине да постане независна у производњи свих главних категорија наоружања.

 

ПОРАСТ И У ПАНДЕМИЈИ

ПАНДЕМИЈА вируса корона уздрмала је целу планету, али не и индустрију оружја. Према ранијем извештају СИПРИ-ја, у првој години пандемије продаја оружја 100 највећих произвођача је порасла за 1,3 процента, док је светска економија бележила падове. Укупан промет које су компаније тада оствариле износио је 531 милијарду долара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!