ПРЕДМЕТИ ЖРТАВА СУ ЗА МУЗЕЈ: Директор Спомен-подручја Јасеновац, о продаји логорских инсигнија на "Ибеју"

В. Ц. С.

10. 10. 2020. у 07:39

ТЕШКО је само на основу фотографија рећи са сигурношћу да ли су предмети који се продају на платформи "Ибеј" из логора оригинални, али претпостављам да је реч о оригиналима.

ПРЕДМЕТИ ЖРТАВА СУ ЗА МУЗЕЈ: Директор Спомен-подручја Јасеновац, о продаји логорских инсигнија на Ибеју

Фото: В. Црњански

Имена која се појављују на логорским картама на аукцији јесу имена жртава усташког логора Јасеновац: Драгутин Хабел, Антун Малосеја, Никола Дајчер, Лавослав Полак, или људи који су били заточени у логору, па пуштени, као Константин Јосиповић, каже за "Новости", Иво Пејаковић, директор Јавне установе Спомен-подручје Јасеновац.

Пејаковић наводи да су од пролећа 1942. године поједини затвореници, који су у логору били дуже од три месеца, добили могућност да контактирају са члановима породице дописно-повратним логорским картама.

- Оне су морале да прођу цензуру логорске управе и на њима је могло бити написано максимално 20 речи. Значи, у питању је кореспонденција која је завршила код чланова породица заточених логораша. У архиви Спомен-подручја Јасеновац налази се око 900 таквих логорских карата, које су током година најчешће донирали музеју преживелих и њихове породице или породице жртава. Људи који су донирали такве предмете били су емотивно везани за њих, и желели су да они остану сачувани у архиви за неке будуће генерације. У конкретном примеру то није случај, тренутни власници су такве предмете ставили на продају преко интернет-сервиса - објашњава Пејаковић.

ОД КРАЂЕ ДО "ФАЛША"

У Музеју жртава геноцида у Београду кажу да је део документације и ствари логораша уништен или опљачкан 1991, када су снаге ХОС ушле у село Јасеновац, и он се повремено појављује на аукцијама, а део је завршио у Америци. На аукцијама је, такође, доста "фалш" докумената, који се израђују у Словенији.

Спомен-подручје Јасеновац није никада, како потврђује, откупљивало такве предмете преко интернет-платформи.

- Да би неки предмет био откупљен, потребно је потврдити аутентичност и потписати купопродајни уговор с власником. У сваком случају, ако је реч о оригиналима, меморијални музеј би требало да буде право место на којем би се такви предмети чували - закључује директор Спомен-подручја.

У последње време све је више инсигнија логораша који се појављују на платформи "Ибеј", цена од по неколико евра до 2.249,99 евра, колико непознати продавац из Аустрије тражи за картон за јело логораша Павла Мрвића, убијеног 1944. године.

 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!