ИСТИНИТА ЉУБАВНА ПРИЧА НА ТИТАНИКУ: Лепша од Џекове и Роузине - остали су да умру заједно, мало ко их је приметио (ФОТО/ВИДЕО)

Новости онјалн

15. 04. 2021. у 15:30

НА данашњи дан, 15. априла 1912. године, на првом путовању из Велике Британије у САД, на ледени брег у северном Атлантику, великом брзином, налетео је тада највећи и најлуксузнији путнички брод - Титаник.

ИСТИНИТА ЉУБАВНА ПРИЧА НА ТИТАНИКУ: Лепша од Џекове и Роузине - остали су да умру заједно, мало ко их је приметио (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Принтсцреен/Јутјуб

Том прилико страдало је 1.523 људи, а "непотопиви" брод, каквим је сматран, потонуо је за само два часа и 20 минута . 

Свако ко је гледао филм по истинитом догађају "Титаник" сигурно се сећа баке и деке који, лежећи на кревету у својој кабини док ледена вода надолази, загрљени и мирно чекају крај. Призор из легендарног филма дирнуо је тада и најтврђа срца, али мало људи је знало да није била реч о уметничкој слободи већ о невероватној истинитој причи о људима који су одбили да се спасу и решили да у смрт оду "онако како су и живели - заједно".

Фото: Принтсцреен/Јутјуб

Исидор и Ида Штраус су по много чему били пар из снова. Ако је њихов брак и био уговорен од стране породица, љубав између америчког бизнисмена немачког порекла, једног од оснивача трговинског ланца "Мејси" и добро васпитане девојке чија је породица тек недавно из Европе стигла у САД, убрзо је процветала и била је искрена и дубока.

Године 1871. Исидор и Розали - Ида су се венчали. Током наредних 15 година брак је крунисан са чак седморо деце. Пријатељи и породица су Исидора и Иду сматрали сродним душама и супружницима који су били невероватно привржени једно другом. Исидор је због свог посла много путовао, али је са супругом увек размењивао и по неколико писама дневно.

Када су деца већ одрасла, Ида и Исидор више нису имали разлога да буду раздвојени, па је Ида често путовала са супругом. То је био случај и те фаталне зиме 1911/1912. године.

"Где ти идеш, идем и ја"

Пар је зиму провео у Европи, пре свега у Француској. Било је предвиђено да се кући врате раније, али је штрајк произвођача угља у Енглеској одложио њихове планове. Исидору је речено да ће ка Америци докле год траје штрајк сигурно испловити само један брод - велелепни, "непотопиви" Титаник.

И тако су се Исидор и Ида нашли на путу ка Америци 14. априла 1912. године када је Титаник ударио у ледени брег и почео да тоне. Забележено је да је пар дошао до чамца за спасавање број 8 у пратњи служавке госпође Штраус, Елен Бирд. Како је реч била о госпођи и господину у годинама, официр задужен за евакуацију им је понудио места у чамцу, али Исидор је одбио да се спасе докле год на Титанику има жена и деце. Након тога, ни Ида није желела да уђе у чамац.

- Живели смо заједно много година. Нећу да се сад одвојим од свог супруга. Као што смо живели, тако ћемо и умрети - заједно - рекла је Ида, а овоме су сведочили многи који су већ били у чамцу.

Иако ју је супруг молио да се спасе, Ида није променила мишљење. Својој служавки је дала бунду рекавши једноставно да "њој неће бити потребна" и сместила је у чамац, а онда се са супругом повукла. Последњи пут су виђени како седе на палуби и држе се за руке док се око њих све руши и нестаје у леденим водама Атлантског океана.

Љубавна прича која је дирнула милионе

Када су преживели путници бродом "Карпатија" стигли у Њујорк многи су, укључујући и служавку Елен, испричали новинарима причу Исидора и Иде Штраус називајући је "најневероватнијих примером љубави и привржености" и она се муњевитом брзином проширила светом. Рабини су је током служби у синагогама препричавали верницима, новине су писале о њој, посвећена им је чак и песма - "Катастрофа Титаника" која је била популарна међу америчким Јеврејима.

Исидорово тело је пронађено и идентификовано, али је Идино заувек остало негде у дубинама океана. Ипак, на Штраусовом гробу у Бронксу њихова љубав заувек је овековечена једним једноставним цитатом из "Песме над песмама": "Вода не може угасити љубав - нити је може потопити".

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!