МЕЂУНАРОДНИ ДАН БЕЗ ПАПИРА: Прилика да се укаже на важност очувања шума

Novosti online

06. 11. 2023. у 09:00

МЕЂУНАРОДНИ дан без папира је прилика да се укаже на потребу смањења потрошње папира и тиме допринесе очувању шума, смањењу емисије угљен-диоксида и уштеди енергије.

МЕЂУНАРОДНИ ДАН БЕЗ ПАПИРА: Прилика да се укаже на важност очувања шума

Foto: Shutterstock

Овај дан се обележава 6. новембра. На тај дан водеће компаније из различитих сектора привреде деле своја искуства о смањењу потрошње папира у својим организацијама користећи различите технологије у свом пословању којима доприносе очувању природних ресурса.

Папир је један од најчешће коришћених материјала на свету

Према подацима Светске организације за заштиту природе (WWF), сваке године се потроши око 400 милиона тона папира, што је еквивалентно 8.000 милиона стабала.

Рециклажом 1,2 тоне отпадног папира може се уштедети око две тоне природног дрвета, Рециклажа отпадног папира 74 одсто мање загађује ваздух и 35 процената мање загађује воду него његова производња од сировог дрвета.
Међународни дан без папира је прилика да се подигне свест о негативним последицама прекомерне употребе папира и да се подстакну акције које могу да смање овај проблем
 

Најновија статистика показује да је обим употребе папира у свету порастао за 20%.

Неке од могућих акција за уштеду папира су:

  • Коришћење дигиталних технологија за комуникацију, архивирање и читање докумената, књига и новина
  • Коришћење рециклираног папира или папира са ознаком FSC (Forest Stewardship Council), која гарантује да је папир произведен из одрживих извора
  • Штампање само онога што је неопходно и коришћење обе стране папира
  • Смањење потрошње папирнатих производа као што су салвете, убруси, тоалет папир и картонска амбалажа
  • Рециклирање папира који више није потребан

Фото: Схуттерстоцк

Међународни дан без папира је прилика да се укаже на важност очувања шума као виталног екосистема који је од вишеструке важности за човечанство: због производње кисеоника, регулације климе, одржавања водних ресурса и очувања биолошке разноврсности.


Такође је прилика да се промовише одговорно понашање према природним ресурсима и да се подстакне развој зелене економије која поштује животну средину.

Ако већ морамо да користимо папир, добро је знати више о рециклажи папира

Рециклажа отпадног папира ефикасан је начин за смањење потрошње енергије и воде, за смањење загађења ваздуха и очување шумских добара.


У зависности од врсте и дужине уграђених целулозних влакана, папир се може рециклирати од 5 до 20 пута, најчешће 12, док се новински папир може рециклирати најмање 7 пута, а након тога целулозно влакно се толико измени да није за употребу.

Прерадом старог папира употреби се 15 одсто мање воде и утроши 60 одсто мање енергије него када се тај производ добија из природног материјала – дрвета.

Добијањем папира из једне тоне рециклираног папира смањује се емисија штетних гасова за око 70 одсто, а рециклажом једне тоне старог папира сачувамо 17 стабала дрвета; 4.200 кWх електричне енергије и 32.000 литара воде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!