МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЖЕНА: Убрзајте напредак

Novosti online

08. 03. 2024. у 11:28

8. март је дан када се широм света обележава Међународни дан жена, дан који је симбол борбе за економску, политичку и социјалну равноправност жена и мушкараца.

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЖЕНА: Убрзајте напредак

Foto: Shutterstock

Овај дан има своје корене у радничком покрету и социјалистичкој идеологији, која је заговарала еманципацију жена и њихово укључивање у друштвени и политички живот.

Први пут је предложен на Другој међународној конференцији социјалистичких жена у Копенхагену 1910. године, на иницијативу немачке феминисткиње и социјалисткиње Кларе Цеткин. Циљ је био да се установи посебан дан када би се организовале демонстрације и акције захтевајући право гласа и боље услове рада за жене.

Први Међународни дан жена је обележен 19. марта 1911. године у Аустрији, Данској, Немачкој и Швајцарској, где је више од милион жена и мушкараца учествовало у протестима и скуповима

Током наредних година, овај празник се проширио и на друге земље, посебно у Европи и Русији, где је имао велики утицај на револуционарне процесе и промене.

Међународни дан жена је званично признат од стране Уједињених нација 1975. године, када је проглашена Међународна година жене. Од тада, сваке године се бира посебна тема која одражава актуелне изазове и потребе жена у различитим деловима света.

Ове године, тема је „Инвестирајте у жене: Убрзајте напредак“ .

Ево пет кључних области којима је потребна заједничка акција:

- Улагање у жене, питање људских права

- Прекид сиромаштва: Хитна акција је кључна да би се спречило да преко 342 милиона жена и девојчица живе у сиромаштву до 2030. године.

- Прелазак на зелену економију: Заговорници предлажу развој ка друштву које брине о људима и планети уз давање већег гласа женама
- Подршка феминистичким креаторима промена: Упркос водећим напорима, феминистичке организације добијају само 0,13% званичне развојне помоћи.

То је дан када се подсећамо на историју борбе за женска права и на важност наставка те борбе. То је дан када се изражава солидарност са женама које су суочене са дискриминацијом, насиљем, сиромаштвом и ратом. То је дан када се тражи поштовање, правда и мир за све жене.

Постизање родне равноправности и благостања жена у свим аспектима живота је важније него икад ако желимо да створимо просперитетне економије и здраву планету

Од каквог је значаја родна равноправност сведочи и чињеница да је ова тема укључена међу 17 циљева одрживог развоја Уједињених нација (као циљ број 5). Међутим, и саме УН наводе да свет није близу остварења циљева у овој области. Тако је, на пример, процењено да је садашњим темпом потребно још 300 година како би се искоренили дечји бракови, још 286 година да би се укинули дискриминаторни закони, као и још око 140 година како би жене и мушкарци били једнако заступљени као руководиоци у пословним системима. Због тога је потребно остварити још много корака како би идеје равноправности заживеле у пракси.

За успех једне компаније нису значајни само финансијски резултати већ и једнакост међу запосленима и атмосфера у компанији

Због тога смо истражили како стоје ствари у једном од највећих домаћих послодаваца НИС-у, који укупно запошљава више од 13.000 људи. Како смо сазнали, иако је реч о енергетској индустрији, која се традиционално перципира као мушка, у НИС-у ради око 30 одсто жена од укупног броја запослених. Такође, жене су заступљене на свим нивоима, од оперативних послова до чланства у Одбору директора. Поред тога, НИС охрабрује колегинице да се баве занимањима која су раније сматрана "мушким", као што су, на пример, руководилац групе постројења, процесни инжењер, механик ротационе опреме, водећи инжењер пристаништа, итд. У Компанији је, такође, усвојена Стратегија различитости и инклузије, чија је примена започела у 2021. години. Креира се такав амбијент у ком сви, без разлике и без дискриминације на пол или неку другу карактеристику, могу да остваре свој пун потенцијал и додатно се усаврше. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!